Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - fotorelacje

- - - - -  
Terrarium dla anolisa zielonego - 45x45x90

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi na ten temat

#1 Kokocza

Kokocza
  • Terrarysta
  • Z nami od: 74 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 09 lipiec 2019 - 13:20

Na wstępie chciałbym się przywitać jako nowy użytkownik forum i początkujący terrarysta, tak więc witam wszystkich serdecznie.

Z uwagi na sprzyjającą atmosferę w domu postanowiłem powrócić do moich zamiłowań z dzieciństwa, które wiązały się między innymi z gadami i generalnie herpetologią. Od zawsze fascynowały mnie anolisy tak więc to na nie w pierwszej kolejności się zdecydowałem, w dodatku są polecane początkującym hodowcą. 

Miałem w planie zakup terrarium 50x50x100 i takiego też zakupu dokonałem, po przywiezieniu do domu okazało się, że ma wymiary 45x45x90... niestety nie mam miary w oczach. Po rozmowie ze sprzedawcą anolisów uznaliśmy, że i tak warunki będą miały sprzyjające. 

Przyznaję, że do budowy a raczej urządzania terrarium podszedłem bez spójnej koncepcji i kombinowałem na bieżąco, z czasem wizja się wyklarowała. 

Terrarium po zakupie - dolny pasek i góra z siatką wentylacyjną

Załączony plik  Hu8so7GXQpu6utINZgHqrQ.jpg   103,88K   4 pobrań

Wieczór nr 1

W pierwszej kolejności przykleiłem na boczne ścianki matę korkową ciemno brązową - docinałem nożykiem do tapet oraz zwykłym ostrym nożem - do przyklejenia użyłem silikonu akwarystycznego. Swoją drogą zwracajcie uwagę na cenę w różnych sklepach za taką samą tubę chcieli od 15 do 35 zł. Na przyszłość kupię silikon akwarystyczny, który można umieścić w pistolecie. Inaczej trzeba się nieźle napracować, naściskać a sama tubka nie wytrzymuje i wszystko jest uwalone od silikonu w tym rękawiczki w dodatku ciężko się rozprowadza.

Załączony plik  SZKNec4dRwmsuZa2+6e8UA.jpg   105,66K   3 pobrańZałączony plik  3qaW44KLTBe2JKE+%TgSmg.jpg   116,69K   3 pobrańZałączony plik  VEL3vo3pRH2O1uoH3GuGhQ.jpg   102,82K   3 pobrań

Po tym jak silikon związał korek, przystąpiłem do wypełniania tylnej ścianki pianką montażową. Polecam pianki zamykane wielokrotnego użytku. 

Załączony plik  tvYD775HTWmg6EYcYa2Idw.jpg   68,97K   3 pobrań

Tylna ścianka - wieczór nr 2

Z wiadomych względów zdjęcia już po nałożeniu. Musiałem się szybko uwinąć, żeby piankę odpowiednio ułożyć za pierwszym razem.

Załączony plik  bCoX1Lq2ToyEPvxpx0+u8Q.jpg   107,84K   3 pobrańZałączony plik  IDof2KbRQkmEF3UhArjSUg.jpg   110,99K   3 pobrańZałączony plik  uSNBQ8TMRZmsk9tkRS+R+w.jpg   128,83K   3 pobrańZałączony plik  7r0rtkKsTreCTmnMINUdPQ.jpg   107,93K   3 pobrań

Tylna ścianka - wieczór nr 3 

Przyklejanie za pomocą pianki korzenia (chyba jakiś afrykański - kupiony w sklepie akwarystycznym) oraz fragmentów skałki łupkowej z naszych gór.

Załączony plik  2j+Q8nLeRHWYb%mfMVc+UA.jpg   111,05K   3 pobrańZałączony plik  M8JsfKOQTGC3rpzpH4O8Kw.jpg   106,06K   3 pobrań

Tak wygląda całość po napęcznieniu i wyschnięciu.

Załączony plik  fqBxnxndQm+ClUHdExXpdw.jpg   104,16K   3 pobrań

Następnym krokiem było rzeźbienie, formowanie, usuwanie nadmiaru pianki ze ścianki za pomocą noża oraz nożyka do tapet. Kupiłem też drucianą szczotkę ale jej nie wykorzystywałem.

Załączony plik  +mP%6VSBQ6+F3rQcsC1vZA.jpg   75,06K   3 pobrańZałączony plik  7XvXEfaRTOyJ+y5vEIiO+g.jpg   82,17K   3 pobrańZałączony plik  b5ZZfSJvS4KAbfSqWQkHBw.jpg   93,69K   3 pobrańZałączony plik  5Z8LYJ4dShKcNIQzCbBjQQ.jpg   92,51K   3 pobrań

Kolejnym krokiem było pokrycie pianki zaprawą klejową Atlasa. 

Załączony plik  grC1YMSPTJimrO2ktSWNCg.jpg   83,65K   3 pobrań

Wymieszanie w wiadrze za pomocą kielni - łatwiej zapobiec powstawaniu grudek.

Załączony plik  xWu0%HdRS7uHaKh%4SVYyQ.jpg   83,95K   3 pobrań

Efekt finalny - dopiero częściowo wyschnięta ścianka.

Załączony plik  oI3unalRTB+QdcZXPIL0bQ.jpg   179,4K   3 pobrań

Wieczór nr 4

Na wyschniętą i utwardzoną zaprawą ściankę nakładałem zieloną fugę (w zasadzie lekko miętowy kolor) - wiadro z włóknem kokosowym na zdjęciu przypadkowo 

Załączony plik  USPEB%CeROO+oTiI1Nmvyg.jpg   109,18K   3 pobrań

Efekt finalny (miałem tylko jeden pędzel, jakby ktoś chciał nakładać fugę w podobny sposób polecam zaopatrzyć się również w mniejsze pędzle, ewentualnie można nakładać palcem). Gęstość na bieżąco regulujemy dolewając ciut wody lub odwrotnie dosypując fugę jeśli jest za rzadka)

Załączony plik  xW%51hOsQ2iuhvwy+sPt4w.jpg   144,34K   4 pobrań

Następnym krokiem było uzupełnienie szczelin silikonem

Załączony plik  eFoWEohxQqOWbacg+VQWmQ.jpg   97,56K   4 pobrań

Podklejenie silikonem korzenia - też zakupiony w sklepie akwarystycznym (jeśli ktoś ze znajomych dowiedziałby się, że kupowałem 'patyki' 50 zł/kg to zaleciłby mi konsultację u specjalisty, jednak naczytałem się o pasożytach, wyparzaniu, wypalaniu w piekarniku + ograniczona ilość czasu, wolałem kupić sprawdzone korzenie, które jedynie polałem wrzątkiem i wysuszyłem na słońcu)

Załączony plik  HM3BLf73RoOYj+oho+bFvw.jpg   146,54K   4 pobrań

Skrobanie bocznych ścianek korkowych - wydziubywanie korka, chciałem uzyskać nieco nierówności

Załączony plik  aKeis6Y0Qx+dPhS2ckyUTA.jpg   124,67K   4 pobrańZałączony plik  JdwHne+yRomncQpNJfGRDA.jpg   103,31K   4 pobrań

Następnie z racji późnej godziny oraz tego, że wpadłem w wir pracy i miałem pewną koncepcję do wykonania, nie robiłem zdjęć na bieżąco. W skrócie, doszedł jeszcze jeden korzeń usadowiony w podłożu, dwie gałęzie, sztuczna roślinka, i mech torfowiec opleciony wokół gałęzi, miska na wodę. Wszystko połączone trytkami, obwiązane itd.

Podłoże stanowi warstwa keramzytu, ziemi terrarystycznej, mchu torfowca, włókien kokosowych. Niestety z racji zmęczenia nie umieściłem nad keramzytem zakupionej agrowłókniny, żeby zapobiec mieszaniu się podłoża, mam nadzieję, że pomimo to z glebą wszystko będzie w porządku i bez niespodzianek w przyszłości zależało mi na tym żeby drenaż był odpowiedni więc nie mogę tego przeboleć.

Pierwotnie planowałem hodować żywe rośliny, ale muszę najpierw ogarnąć temat roślin bo jestem w tym temacie zielony :)

Dodatkowo w przyszłości zrobię mały wodospad. Pompka, którą aktualnie zakupiłem ma zbyt duże napięcie i nie mam zamiaru wkładać takiego chińczyka do wody.

Efekt finalny w dziennym świetle.

Załączony plik  JQF1rXRjRk28XYpFnWmmCg.jpg   196,36K   4 pobrańZałączony plik  oMfOz7rPRE2wmOUDEP4XKA.jpg   207,74K   4 pobrań

Efekt finalny po zamontowaniu oświetlenia. na razie żarówki są tylko podwieszone na listwie. Docelowo projektuje pokrywę z odbłyskiem - terra będzie zdecydowanie lepiej doświetlone. Żarówki UVB 26 W - 5.0 oraz dzienna 35W grzewcza.

Załączony plik  ddvJutcSSt2+GvHCpvSvJg.jpg   104,93K   4 pobrańZałączony plik  EXaaazN3TUSJP9tYz+1HVg.jpg   143,21K   4 pobrańZałączony plik  vq4lOYxpQMC6dherMu8KVg.jpg   100,28K   4 pobrańZałączony plik  WBYkrJXSSR25ZU22JNvIwA.jpg   124,07K   4 pobrań

Na zdjęciach widoczna jest czujka termometru/higrometru - sprawdzałem wartości w różnych miejscach. Teraz mam zamontowane i zamaskowane 2 szt góra/dół.

Wczoraj dotarły jaszczurki. Samiec i dwie samice. Zadomowiły się, jedna jadła z pęsety świerszcze. Temperatura pod samą żarówką około 29 stopni jak wejdzie na siatkę to zapewne cieplej, niżej około 26 stopni. Wilgotność w zależności od tego jak mocno zraszam terra 60-70%. W nocy i nad ranem rośnie w niższych partiach do nawet około 80-90%. 

Załączony plik  ZIlOVD0RQ5yRs+STwmnaYA.jpg   144,49K   6 pobrańZałączony plik  Ec4MD37rTZC+r4V3nr7iDw.jpg   162,75K   5 pobrań

Z chęcią napisałbym więcej jednak z uwagi na ograniczoną ilość czasu muszę zakończyć post. Będę wdzięczny za uwagi doświadczonych użytkowników co mógłbym poprawić lub jakie błędy popełniłem. Myślę, że w przyszłości będę robił kolejne terrarium i dobrze jest wyciągnąć jakieś wnioski z pierwszego projektu.

Jedno pytanko odnośnie pokarmu, niestety kilka świerszczy zwiało mi z pęsety, czy anolisy poradzą sobie i je upolują ?

Pozdrawiam