Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący ptaszniki

- - - - -  
Ptasznik od kilku miesięcy nie chce opuścić kryjówki.

Najlepsza odpowiedź Paneg, 27 maj 2019 - 21:54

Co do braku zainteresowania świerszczami i pozostawaniu w swoim gnieździe - ptaszniki mają to do siebie, że kiedy szykują się do wylinki rezygnują z przyjmowania pokarmu, i bunkrują się w swoim gnieździe, regularnie je powiększając. W przypadku moje... Idź do najlepszej odpowiedzi w tym temacie

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
13 odpowiedzi na ten temat

#1 domin219

domin219
  • Terrarysta
  • Z nami od: 124 dni
  • Polska / Śląskie / Wodzisław Śląski

Napisany 27 maj 2019 - 21:49

Odkąd mam swoją samice ptasznika kedzierzawego (6,5DC) widziałem ją poza kryjówką może raz a często przesiaduje w nocy obserwując terrarium.

Przez ostatni czas wiem tylko tyle że pająk żyje z tego co wiem to od ostatniego tygodnia lub półtora nie jest zainteresowany żadnym świerszczem.

Po ostatnich odpowiedziach dowiedziałem się tylko tyle że "te ptaszniki już takie są" oraz że czym większe terrarium i ptasznik tym dłużej ptasznik się "przyzwyczaja" do nowego miejsca lecz 3 miesiące to trochę dużo czasu. Ptasznik ma wilgotność na poziomie 55-75% oraz temperaturę od 24-28°C w dzień a w nocy spadki o kilka stopni (do 20°C). Mieszka w terrarium o wymiarach 60x45x32 (cm) a jego kryjówka jest na prawie całą boczną długość terrarium oraz ptasznik przekopal połowę torfu pod tubą i właśnie się od pewnego czasu zastanawiam czy ta kryjówka nie jest zbyt duża i właśnie przez to ptasznik nie wychodzi lecz to tylko moje przypuszczenia (zdjęcia na dole). Ptasznik u poprzedniego właściciela mieszkał w doniczce i normalnie wychodził więc to pierwsze co przyszło mi do głowy. Naprawdę proszę o pomoc i odpowiedź czy moje przypuszczenia mogą być trafne. 

Link do zdjęć

https://imgur.com/a/VcPAkzJ

Podobne tematy: Ptasznik od kilku miesięcy nie chce opuścić kryjówki.     x

#2 Paneg W hodowli

Paneg
  • Terrarysta
  • Z nami od: 307 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Toruń

Napisany 27 maj 2019 - 21:54   Najlepsza odpowiedź

Co do braku zainteresowania świerszczami i pozostawaniu w swoim gnieździe - ptaszniki mają to do siebie, że kiedy szykują się do wylinki rezygnują z przyjmowania pokarmu, i bunkrują się w swoim gnieździe, regularnie je powiększając. W przypadku mojej samicy A. geniculata, zbiera się ona do wylinki około 3 miesięcy - tyle trwa czas kiedy przebywa tylko i wyłącznie w swoim gnieździe, nie wychodząc poza nie.

Z tym iż ptaszniki przyzwyczajają się do terrarium to też prawda, potrzebują czasu aby przyzwyczaić się do nowego terrarium - choć myślę że 3 miesiące to rzeczywiście wystarczający czas.

Nie zapominaj też że dla ptasznika gniazdo to najważniejsze miejsce, traktuje on je jako swój dom i przeważnie będzie przebywał właśnie tam.

Podsumowując - daj mu trochę czasu - być może to wylinka (duże samice naprawdę długo się do nich przygotowują), ewentualnie po prostu trafił Ci się dość skryty egzemplarz który woli przebywać w gnieździe niżeli poza nim.

#3 JanKowalski

JanKowalski
  • Terrarysta
  • Z nami od: 116 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Leszno

Napisany 28 maj 2019 - 12:44

Stawiam na wylinkę ,im starszy pająk tym dłużej przygotowuje się do nowego ubranka. Zadbaj o temperature i wilgotność i trzymaj kciuki.

#4 domin219

domin219
  • Terrarysta

Napisany 28 maj 2019 - 13:44

Jeszcze jedno pytanie. Po czy mam rozpoznać że ptasznik jest już po wylince? Wyrzuci sam tą wylinke czy jak to jest? 

#5 Paneg W hodowli

Paneg
  • Terrarysta
  • Z nami od: 307 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Toruń

Napisany 28 maj 2019 - 14:00

Jestem pewien iż rzuci Ci się w oczy, kiedy ptasznik rzeczywiście wylinieje :)
Po 1. Ptasznik powinien być większy - ptaszniki przy zrzucaniu skóry rosną, myślę że przy tej wielkości pająka, przyrosty będą obecne i na pewno zauważysz różnicę.
Po 2. Nowe włoski parzące - Braszki to ptaszniki wyczesujące włoski parzące z odwłoka. Po wylince zauważysz że Twoja braszka będzie miała dużo "nowych" włosków parzących
Po 3. Odwłok pająka - Po wylinkach odwłok Pająka również ulegnie zmniejszeniu. Odwłok po linieniu maleje i to znacznie. Na pewno zwrócisz na to uwagę.

Po 4. Wylinka - Pająki mają to do siebie że niektóre wyrzucają wylinkę na zewnątrz gniazda, od razu po linieniu, inne trzymają tą wylinkę w gnieździe i nic z nią nie robią, jeszcze inne całkowicie ją niszczą. Na pewno zauważysz jeżeli pająk wyrzuci wylinkę poza gniazdo. Jeżeli będzie w całości to będzie to "zwinięty" w kulę pająk, natomiast jeżeli pająk postanowi zniszczyc wylinkę - w oczy rzucą Ci się np. fragmenty pustych nóg pająka, górna część karapaksu - na pewno nie przeoczysz. Jeżeli natomiast pająk nie wyrzuci wylinki wystarczy poświecić do wnętrza gniazda latarką i na pewno ją zauważysz.

Po 5. Żelek - Pająk po wylince będzie "żelowaty" to znaczy miękki - jeżeli pająk wejdzie na szybę uda Ci się zobaczyć iż kły jadowe są białe bądź żywo czerwone (pamiętaj aby nie podawać pożywania - pająk atakując może sobie połamać helicery)

Ważna sprawa - jak zauwazysz że pająk linieje (leży na grzbiecie i się nie rusza) nie dotykaj go - to ważne. Po samej wylince, dodaj w terrarium miseczkę z wodą aby mógł uzupełnić płyny, i nie dotykaj go. Nie podawaj pokarmu przez około 10-14 dni, aby mógł spokojnie stwardnieć. Pierwsza wylinka najtrudniejsza, ale przy kolejnych wylinkach jest już spokojnie :)

#6 domin219

domin219
  • Terrarysta

Napisany 09 czerwiec 2019 - 10:08

Jak długo mniej więcej może to jeszcze potrwac?

#7 JanKowalski

JanKowalski
  • Terrarysta

Napisany 09 czerwiec 2019 - 16:08

@domin219 nie da sie określić ale do końca lata powinno być po sprawie, temperatura jest podwyższona a to sprzyja, dbaj tylko żeby było wilgotno i czekaj ;-)

#8 domin219

domin219
  • Terrarysta

Napisany 12 czerwiec 2019 - 20:34

Dzięki za porady, pdasznik najprawdopodobniej padł dziś popołudniu
Przepraszam lokatorzy narobili mi stracha i powiedzieli że ptasznik padł bo nie wiedzieli jak wygląda wylinka jeszcze raz bardo przepraszam

#9 JanKowalski

JanKowalski
  • Terrarysta

Napisany 12 czerwiec 2019 - 21:01

@domin219 jak to padł? ktoś przeszkodził w wylince? co się stało?

#10 domin219

domin219
  • Terrarysta

Napisany 12 czerwiec 2019 - 21:10

Jak wyżej napisałem to lokatorzy nastraszyli mnie nie wiedząc jak wygląda wylinka i powiedzieli że pająk padł lecz to nie prawda pająk żyje i siedzi sobie w norce jeszcze raz naprawdę przepraszam

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).