Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

warunki hodowli

* * * * * 1 głosów  
Rhinoclemmys pulcherrima manni - akcesoria

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
12 odpowiedzi na ten temat

#1 F_lipa11

F_lipa11
  • Terrarysta
  • Z nami od: 699 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 05 maj 2019 - 11:28

Witam, 

niedawno zakochałem się w podgatunku rhinoclemmys pulcherrima manni, a że mam jeszcze trochę wolnego miejsca, chęci i fundusze, zdecydowałem, że za jakiś czas sprawię sobie takiego żółwika. Dużo czytałem o jego hodowli, jednak parę kwestii wciąż pozostaje niewyjaśnionych (albo po prostu czegoś nie doczytałem :-P ). Oto moje pytania:

1. czy taki filtr będzie dobry (zamierzam zrobić część wodną o pojemności około 10l)?   https://sklep.wodna-kraina.pl/p/193/9831/resun-streamax-350-filtr-kaskadowy-do-akwarium-1-filtry-kaskadowe-filtry-do-akwarium.html?gclid=CjwKCAjw8LTmBRBCEiwAbhh-6EYpJ61lg6V7RxSmzsAwlSl74e4t8uLIWhWxjmA6tJL8FjYLekREExoCP10QAvD_BwE 

2. co myślicie o zrobieniu na środku części wodnej wyspy ciepła z lampą grzewczą, zamiast umieszczania jej nad częścią lądową? zwiększyłoby to parowanie

3. czerwiec, lipiec, sierpień na wybiegu z ogrzewanym domkiem?

4. jakie rośliny dać do terrarium? myślałem o 4 zielistkach, trzykrotce + ewentualnie jakieś rośliny sztuczne 

5. Tohu va bohu w którymś ze starych tematów wspomniał o kablach grzewczych. Są potrzebne?

6. Jaka powinna być temperatura wody?? 30 stopni? 25?

Pozdrawiam

Podobne tematy: Rhinoclemmys pulcherrima manni - akcesoria     x

#2 Buubi

Buubi
  • Terrarysta
  • Z nami od: 483 dni
  • Polska / Śląskie / Bielsko-Biała

Napisany 19 maj 2019 - 16:35

1. filtr nie ma sensu, żółw będzie Ci wynosił ziemię do kuwety z wodą i i tak będzie ona codziennie do wymiany, także nie ma co się bawić w filtr w części wodnej.

2. nie, wyspa cieplna ma być w części lądowej, woda i tak będzie parować, a w razie czego wystarczy spryskać terra wodą ze spryskiwacza do kwiatów, ja tak robię u ślimaków.

3. jeśli będzie na tyle ciepło, to jasne, to najlepszy pomysł dla lądowych.

4. nieważne co dasz i tak to zdepta :D możesz posadzić trawę, koniczynę. Sztucznych nie, chyba, że na ścianach, gdzie żółw nie dosięga.

5. absolutnie nie, przy żółwiach nie używamy kabli grzewczych.

6. woda 25 stopni, przy odpowiedniej temperaturze w terra nie musisz jej dodatkowo ogrzewać.

#3 F_lipa11

F_lipa11
  • Terrarysta

Napisany 20 maj 2019 - 17:44

dzięki.

mam jeszcze pytanie czy świetlówka ma mieć 5% UVB?

#4 doru

doru
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1833 dni
  • Polska / Lubelskie / Lublin

Napisany 21 maj 2019 - 20:51

@Buubi to nie jest żółw lądowy ;)

@F_lipa11 tu masz cały opis gatunku i warunków: https://www.terrarium.com.pl/2689-rhinoclemmys-pulcherrima-zolw-lesny-malowany-zolw-lesny-ozdobny/ 
Przy czym wiedząc jak niskie promieniowanie dają świetlówki zastanowiłabym się nad 10.0, albo nad metalohalogenem typu "jungle"

#5 F_lipa11

F_lipa11
  • Terrarysta

Napisany 26 maj 2019 - 19:21

dziękuję z odpowiedź. Mam jeszcze pytanie na temat żywienia: jakie gatunki grzybów można podawać i czy można podawać suszone grzyby?

#6 F_lipa11

F_lipa11
  • Terrarysta

Napisany 26 maj 2019 - 20:04

i czy to prawda, że ten gatunek nie znajduje się na liście CITES, nie trzeba posiadać na niego dokumentów, ani go rejestrować?

#7 doru

doru
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1833 dni
  • Polska / Lubelskie / Lublin

Napisany 27 maj 2019 - 08:44

Prawda, nie jest uwzględniony w rozporządzeniu unijnym, więc nie podlega rejestracji.

Co do grzybów, to podejrzewam, że nadadzą się wszelkie jadalne dla ludzi gatunki. Suszone grzyby są dość twarde, nie wiem czy żółw będzie je chciał jeść nawet po namoczeniu.

#8 brenas

brenas
  • Terrarysta
  • Z nami od: 306 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Bydgoszcz

Napisany 27 maj 2019 - 12:38

F_lipa11, różnie z dostępnością tego gatunku jest.
Gdzie będziesz kupował gadzine? :-)

#9 F_lipa11

F_lipa11
  • Terrarysta

Napisany 27 maj 2019 - 17:11

nie jestem jeszcze pewien, ale chyba od razu kupię podrostka https://www.terrarium.pl/topic/529014-lista-zab-i-zolwi-maj-2019/

#10 F_lipa11

F_lipa11
  • Terrarysta

Napisany 06 czerwiec 2019 - 08:44

Witam ponownie, mam kolejne 3 pytania: w jakim wieku te żółwiki są gotowe do rozmnażania? Czy trzeba dodatkowo ogrzewać wodę na wybiegu? Czym najlepiej ogrzewać domek na noc?

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).