Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - fotorelacje

- - - - -  
Terrarium 80x40 ze strumykiem

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
24 odpowiedzi na ten temat

#11 madly

madly

Pomocny w działach: Gekony, oświetlenie, budowa terrarium

• Pomocny
  • Z nami od: 923 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 04 czerwiec 2019 - 11:33

Odnośnie ogrzewania. Szacun za fiolię alu z tyłu kabla i mocowanie na spinacze. Kabel zamaskowałaś mchem i torfem kokosowym? Powinien docieplać na tyle, że przy stosunkowo wąskim otwierzew wentylacyjnym temperatura będzie wystarczająca. Spor ciepła ucieka przez wentylację i szyby, ale u Ciebie wentylacja jest wąska. Dodatkowo masz grzałkę w strumyku.

U siebie u felsum wkleiłem 5 m kabel grzewczy (terra 120 cm wys, 80 cm szer. 40 cm gł) po prostu w piankę PCV w pionowej ścianie oraz umieściłem w podłożu ponad włókniną, u góry zrobiłem półkę grzewczą pod kablem kawałki kafelek, rynienki z pianki zalane gipsem z fugą, męczyłem się z tym niemiłosiernie. Niby toto grzeje, ale włączam sporadycznie, ścianka praktycznie nie grzeje, a podłoże, gdy padła mi żarówka grzewcza i grzałem kilka dni non stop kablem grzewczym wysuszyło mi podłoże i mech się podsuszył oraz padła spora Calathea umieszczona w podłożu. Także nie jestem zwolennikiem kabla grzewczego, przynajmniej u felsum.

Oświetlenie. Czy te moduły 3M są ponad górną szybą poza terrarium? Jeśli tak, to warto, by same moduły dotykały szybę, część ciepła (całkiem sporego) z LEDów ogrzeje górną szybę i tez będzie dogrzewać terrarium (zwłaszcza przy wąskiej wentylacji).

Fajnie, ze pomieszałaś temperatury barwowe ale nie zadbałaś o jedno, o rośliny.  tych długości fal one nie bedą rosły. Dodaj pasek typu LED GROW, np. taki 

https://allegro.pl/oferta/aluminiowa-tasma-led-grow-do-uprawy-roslin-25cm-7247787239

Jeśli góra jest aluminiowa, to dokup klej termoprzewodzący silikonowy  taki:

https://allegro.pl/oferta/klej-termoprzewodzacy-ag-termoglue-10g-tubka-6205206634/

te moduły zapewne są na 12V, więc taką taśma po prostu podłączasz do 12V, jeśli masz inne napięcie lub sterujesz LEDy 3M pradowo, to na to trzeba oddzielny zasilacz. Chyba, ze są moduły LED 3M typu GROW, to podmień jakieś. Światło jest paskudne, ale od czegoś rośliny muszą rosnąć.

Podobne tematy: Terrarium 80x40 ze strumykiem     x

#12 RybkaJoanna

RybkaJoanna
  • Terrarysta
  • Z nami od: 210 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 04 czerwiec 2019 - 14:53

Kabel oddaje ciepło ale mizernie. Trochę kabla (nadmiar) wpuściłam pod podłoże i ono niestety się nagrzewa dosyć. Raczej nic tam nie posadze w pobliżu. Kabel jest przykryty mchem i włóknem kokosa. Są one ciepłe ale nie gorące.

Co do ledow zawsze miałam w akwariach samo 6500K na tych samych modułach. Wszystko dobrze rosło bez patologii czyli np wydłużania międzywęźli. Nie lubię za dużo żółtego światła ani niebieskiego. Co człowiek to teoria, że >8000K rosną tylko glony, że czerwone rośliny potrzebują widma czerwonego, że czerwone widmo wpływa na rozwój glonów...
Jest jeszcze możliwość zrobienia drugiej pokrywy i wniesienia poprawek. Zobaczę jak będzie rosło.
Te paski wyglądają ciekawie. Skoro są glow to pewnie rośliny lepiej by mi rosły. Nie wykluczam zrobienia czegoś z tym w niedalekiej przyszłości :)

A to moje akwarium. Pewnie ma wiele wad ale moje oko cieszy i najgorsze też nie jest
https://youtu.be/dSsC7R5rI_M

Edytowany przez RybkaJoanna, 04 czerwiec 2019 - 15:35.

#13 madly

madly

• Pomocny

Napisany 05 czerwiec 2019 - 15:57

Światło typu GROW jest paskudne. Obecnie dla nowych terra wybieram coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/alu-tasma-led-aqua-plant-grow-wzrost-roslin-50cm-7550189432

Bezproblemowe i widmo tego jest z grubsza zbliżone do białego z niewielkim zakolorowaniem w kierunku róży i to raczej punktowo pod diodami Royal Blue lub Deep Red. Fotosynteza to dwie długości fal o kolorach w.w. Nie masz świetlówek, które generują szersze spektrum, LEDy maja dosyć wąskie pasmo. Stad uzupełnienie w postaci takiej taśmy (pełnej typu GROW) powinno pomóc w intensywniejszym wzroście i wybarwianiu roślin (bromeliowe). Bez tego też przeżyją, bo masz jasno, podaję bo widzę u Ciebie spora dbałość o detale.

Cieszę się, że nie odrzuciłaś sugestii o modyfikacji składu podłoża, wiem, jak ciężko ruszać coś, co już niby się zrobiło.

Terra tropikalne potrafią być równie wdzięczne i ładne, jak światy podwodne. Życzę Ci, aby Twoje zarosło tak intensywnie, jak moje (większość bromeliowatych jest drugim pokoleniem po zasadzonych kupnych, marketowych i średnio o rodzice byli 1/2 wielkości ich dzieci). 

Załączone pliki

#14 RybkaJoanna

RybkaJoanna
  • Terrarysta

Napisany 12 czerwiec 2019 - 21:15

No to aktualizacja :) Są dobre wieści i te złe.
Z dobrych to na pewno to że poprawiłam podłoże i wymieniłam kawałek agrowłókniny na siatkę z moskitiery.

Załączony plik  IMG_20190612_190238.jpg   129,31K   1 pobrań
Dodałam węgiel drzewny i podłoże do storczyków. Niestety z nawozem. Dawka podobno startowa.
Załączony plik  IMG_20190612_192352.jpg   97,42K   1 pobrań
Nie zmieniałam całej włókniny, wycięłam jedynie dziurę w spodzie i przykrylam złożoną kilka razy moskitierą. Gdzieniegdzie agrowłóknine ponakłuwałam.
Dodałam super korzeń do wspinania.

Przy okazji zauważyłam że pojawiło się życie. Myślałam że to pleśń a to takie jakby...małe białe Prosionki. Zakupie chyba Skoczogonki. Mam nadzieję że nawóz ich nie zabije. Niech sprzątają.

Temperatura cały czas 22-23. Niczym nie dogrzewa w te upały. Wilgotność cały czas 99%. Zraszam 1x dziennie

Pojawiła się odrobina pleśni z przodu na podłożu, na suficie na szybie i na zgnitym kwiecie bromelii
Załączony plik  IMG_20190612_183345.jpg   111,68K   1 pobrań
Załączony plik  IMG_20190612_183404.jpg   79,4K   1 pobrań

Na zdjęciu poniżej ten biały Prosionek
Załączony plik  IMG_20190612_193952.jpg   82,3K   1 pobrań

I filmik. Przepraszam za jakość
https://youtu.be/VohSJlIlyDg

Edytowany przez RybkaJoanna, 12 czerwiec 2019 - 21:41.

#15 RybkaJoanna

RybkaJoanna
  • Terrarysta

Napisany 12 czerwiec 2019 - 22:02

Widok z przodu
Załączony plik  IMG_20190612_225237.jpg   108,88K   1 pobrań

Widok z boku. Oczywiście zaparowane :/
Załączony plik  IMG_20190612_225324.jpg   68,69K   1 pobrań

Czy ktoś wie co to za roślina zaraz po prawej stronie strumienia i czy jeśli zamontuję więcej oświetlenia to zacznie się położyć po ziemi??

#16 madly

madly

• Pomocny

Napisany 13 czerwiec 2019 - 08:13

Na początku, nim sytuacja się nie ustabilizuje czasami pojawia się oś spleśniałego, to jeden z naturalnych procesów rozkładu :D.

Ten biały prosionek to może być stonoga tropikalna, wyglądają ponoć jak prosionki ino białe (nie mam, mądrze się z obrazków),. Ja nie przepadam za widokiem prosionków, więc poprzestałem na skoczogonkach (te Małżonka toleruje) ale jak już masz, to stonogi tropikalne są b. pożyteczne. i sporo osób je ma. 

Polecam skoczogonki. Czy nawóz jest zabije? Nie wiem, musisz sprawdzić. Pamiętaj o jakiś kawałkach drewna (wyparzonych i wygrzancyh w piekarniku, aby nie wprowadzić czegoś paskudnego) oraz opadłych liści, to dodatkowy pokarm i siedlisko dla np. prosionków i skoczogonków.

Nie bardzo widać na zdjęciach, o jaka roślinę pytasz.

#17 RybkaJoanna

RybkaJoanna
  • Terrarysta

Napisany 13 czerwiec 2019 - 10:39

Jeśli te stonogi/Prosionki nie osiągną 2 cm to będzie ok.
Roślinę widać na filmiku. To taka roślinka po prawej stronie strumienia nad dużym płatem mchu. Na 2gim planie.
Czy ta moskitiera będzie ok i już nie muszę przekopywać podłoża??

Edytowany przez RybkaJoanna, 13 czerwiec 2019 - 11:15.

#18 madly

madly

• Pomocny

Napisany 13 czerwiec 2019 - 13:36

Patrząc na skalę Ficus pumilo i panama, to może to być Callisia repens. Mam coś takiego i ogólnie ma to tendencję do ogałacania się z dolnych liści i płożenia się, ale "gniazdo" robi się pustawe. Może to u mnie w warunkach czasami przesuszania (gdy syn, którego teoretycznie są feslumy mniej obficie podlewa. Tam, gdzie masz teraz ziemię, wprowadź liście, ew punktowo daj kawałki mchu, masz go dużo i owszem fajnie wygląda w sporych poduszkach, ale można je rozparcelować i w innych miejscach zacznie się rozrastać chyba że planujesz tam coś innego.

Moskitiera powinna być OK o ile ziemia nie  przesypuje się do drenażu. 

#19 RybkaJoanna

RybkaJoanna
  • Terrarysta

Napisany 15 czerwiec 2019 - 13:53

Bardzo podobna do Callisi.
A korzeń chyba będzie musiał wylecieć. Jak go zaimpregnować??
Jest to korzeń drzewa liściastego wycięty z lasu ponad rok temu.

Załączony plik  IMG_20190615_144142.jpg   80,88K   2 pobrań

Załączony plik  IMG_20190615_150344.jpg   129,5K   2 pobrań

Załączone pliki

Edytowany przez RybkaJoanna, 15 czerwiec 2019 - 14:07.

#20 madly

madly

• Pomocny

Napisany 15 czerwiec 2019 - 18:41

Nie wiem, czy jest sens ratowania go. Generalnie w takiej atmosferze nasze drzewa słabo przeżywają. OK, u mnie w dużym terra am wielki korzeń ale przytargany z plaży, leżał w Bałtyku trochę i się nieźle zaimpregnował. Nie pleśniał nigdy po za minimalnymi epizodami na kawałkach ale próchnieje i t równo. Skoczogonki mają uzywanie i nawet się tym nie przejmuję, jest gryby, ciężki, a że od doły próchnieje? W lesie takie rzeczy to norma. W tropiku też.

Jeśli chcesz mieć nie rozkładające się, to jednak gałęzie dębu korkowego albo coś z akwarystyki, to przetrwa. Nie hoduj sobie pleśni. Przecież nie zalakierujesz tego na wysoki połysk, a wodny lakier bedzie się rozpuszczał i znów Ci zajdzie pleśnią.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).