Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

żywienie

- - - - -  
Karmienie gekona lamparciego

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi na ten temat

#1 Pawellos999

Pawellos999
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1765 dni
  • Polska / Lubuskie / Kostrzyn nad Odrą

Napisany 29 kwiecień 2019 - 19:33

Dziś przyszła mi do głowy nietypowa myśl i zastanawiam się czy ktoś się spotkał z takim karmieniem gekona lamparciego.
Mianowicie, od kilku lat posiadam gekona i je on myślę, że jak przyslowiowy "francuzki piesek" główną karmówką mojego gekona są dubie do tego dostaje świerszcze, szarańcze i innego typu karaczany, a w okresie letnim tzw. plankton ląkowy czyli koniki polne i pasikoniki.
Wracając do mojej dzisiajszej myśli i pytania.
Jest koniec kwietnia i pojawiają się już chrabąszcze majowe które pomijajac hitynowe skrzydełka przypominają grubą większość karaczanów.
Czy w takim przypadku dorosły gekon lamparci mógłby posilac się chrabąszczami majowymi?
Czy ktoś się spotkał z tym że ktoś juz karmił tak gada?
Czy to może być dobre urozmaicenie diety czy raczej glupota i lepiej nie podawać tego gekonowi?
Dzięki za rozsądną dyskusję w temacie.

Podobne tematy: Karmienie gekona lamparciego     x

#2 natorase

natorase
  • Terrarysta
  • Z nami od: 84 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 29 kwiecień 2019 - 20:21

Ja osobiście nie spotkałem się z karmieniem gekona tymi żukami, ale sam parę razy dałem mojemu dorosłego mącznika. Żadnych efektów ubocznych nie widziałem :-D. Myślę jednak,że nie powinno się karmić zwierząt owadami z odłowu, bo może złapać jakieś choróbsko, a lepiej nie ryzykować.

#3 Pawellos999

Pawellos999
  • Terrarysta

Napisany 30 kwiecień 2019 - 07:32

Jak tam kto woli.
Karmić, nie karmić owadami z łąki.
Na wolności gekony żywią się tylko tym co złapią na wolności do tego karmówki z hodowli też nie są szczelnie zamknięte więc robale mają możliwość spacerowania na wolność i spowrotem, a tym samym mają możliwość przenoszenie pasożytów i nie wierzę, że sa w sterylnych warunkach.
Przyroda przystosowała też gady i ich przewody pokarmowe do większości "śmieci" więc też nie ma co przesadzać z chuchaniem na nie.
No ale jak wspomniałem na początku jest to kwestia indywidualna więc niech każdy karmi jak uważa ja uważam że to bardzo dobre urozmaicenie diety.
Chrzaszcze mącznika młynarka to i mój dinosaur jadał jeszcze za młodu :D później z odchodów czarne skrzydełka sterczały :D
Bardziej zastanawia mnie kwestia czy chrabąszcz majowy nie jest w jakiś sposób toksyczny dla gadów, ryby na ten przykład go zjadają i nic im nie jest.
Stąd moje pytanie czy ktoś się spotkał z takim karmieniem?
I to chyba bardziej jako ciekawostka bo nie będę ryzykował testów na swoim jeszcze mi sie nie znudzil przez 7 lat posiadania go :D

Edytowany przez Pawellos999, 30 kwiecień 2019 - 08:13.

#4 Pawellos999

Pawellos999
  • Terrarysta

Napisany 30 kwiecień 2019 - 08:11

Udało mi się znaleźć podobny temat z którego wynika, że agamy jedzą i nic im nie jest więc ogolnie jest przysfajalny lecz gekony mają po prostu problem z panceżykiem chrabąszczy więc najpewniej trzeba by być ciut większym sadystą i powyrywać im te chitynowe skrzydełka ale nie kręci mnie kompletnie to więc już mam odpowiedź na swoje pytanie.
Dzięki za zainteresowanie.
Temat zamknięty.
Pozdro dla wszystkich forumowiczów.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).