Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący ptaszniki

- - - - -  
Brachypelma albopilosum nicaragua mix pytań świeżaka

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
24 odpowiedzi na ten temat

#1 JanKowalski

JanKowalski
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 28 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Leszno

Napisany 29 kwiecień 2019 - 15:32

Cześć, jestem tu nowy i planuje kupić L1 brachypelme jak w temacie.Nie miałem nigdy pająka stad mam kilka pytań pewnie dla was śmiesznych.

1. Czy moczbox powinien mieć też dziurki na dnie?

2. Co co ile podlewać pająka? Połowa poczboxa powinna być wilgotna? Najlepiej strzykawką?

3. Po każdym karmieniu na drugi dzień szukać resztek pokarmu i wyciągać?

4. Czy mała braszka też już wyczesuje włoski czy ich nie ma?

5. Czy L1 bedzie szybsza? Jest ryzyko że mi wystartuje z pojemnika?

6. Czy w przypadku duzego terrarium dla dorosłego pająka ktory jest ogrzewany istnieje ryzyko że szybka od ciepłej zarowki pęknie?

7. Ile miesięcy zajmie przescie od L1 do pająka powiedzmy wielkości powiedzmy cukierka krówka? ;-)

8. Karmienie muszkami nielotami i krojenie mącznika to tak na początek dobre?

9. Czy terrarium gilotyna to dobry pomysł czy lepsze otwierane z góry?

Czy 30lat to nie za późno na takie zainteresowanie? Ogólnie troche sie ich boje i nie mam zamiaru brać ich na reke ale strasznie mi się podobają ;-)

Podobne tematy: Brachypelma albopilosum nicaragua mix pytań świeżaka     x

#2 Waariat

Waariat
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2534 dni
  • Polska / Śląskie / Częstochowa

Napisany 29 kwiecień 2019 - 15:43

Cześć, jestem tu nowy i planuje kupić L1 brachypelme jak w temacie.Nie miałem nigdy pająka stad mam kilka pytań pewnie dla was śmiesznych.

1. Czy moczbox powinien mieć też dziurki na dnie?
2. Co co ile podlewać pająka? Połowa poczboxa powinna być wilgotna? Najlepiej strzykawką?
3. Po każdym karmieniu na drugi dzień szukać resztek pokarmu i wyciągać?
4. Czy mała braszka też już wyczesuje włoski czy ich nie ma?
5. Czy L1 bedzie szybsza? Jest ryzyko że mi wystartuje z pojemnika?
6. Czy w przypadku duzego terrarium dla dorosłego pająka ktory jest ogrzewany istnieje ryzyko że szybka od ciepłej zarowki pęknie?
7. Ile miesięcy zajmie przescie od L1 do pająka powiedzmy wielkości powiedzmy cukierka krówka? ;-)
8. Karmienie muszkami nielotami i krojenie mącznika to tak na początek dobre?
9. Czy terrarium gilotyna to dobry pomysł czy lepsze otwierane z góry?

Czy 30lat to nie za późno na takie zainteresowanie? Ogólnie troche sie ich boje i nie mam zamiaru brać ich na reke ale strasznie mi się podobają ;-)

1. Nie, ponieważ będzie przeciekał. Jeżeli kiedyś przelejesz moczbox i będziesz widział ze jest błoto, to lekko go przechylisz i wylewasz nadmiar
2. Zależnie od temperatury i wentylacji. Spryskuj lekko co kilka dni i jak wcześniej wspominałem ma nie być bagna.
3. Jeżeli pająk je gdzieś wywali i będą w ogóle widoczne to powinieneś je wywalać, nic nie będzie pleśnieć.
4. Ma i może wyczesac, aczkolwiek młodziaki zazwyczaj uciekają.
5. To cecha osobnicza i nikt ci na to pytanie nie odpowie. Można założyć ze mniejsze są szybsze bo są lżejsze, bardziej zwinne itp
6. Nie odpowiem bo nie korzystałem z żarówek, ale wiem ze w przypadku kabla powinna być zostawiona kilkumilimetrowa przerwa aby nie stykał się z dnem. Od żarówki wątpię żeby pękła, ale może ktoś kto używał się wypowie.
7. Również zależne od warunków, ilości karmienia, ale możesz zakładać około 7-10 miesięcy, ale nie sugeruj się tym. W przypadku takich pytań każda odpowiedz jest strzałem.
8. W muszki się nie baw przy jednym pająku i to młodym, najlepiej kup wylęg świerszcza albo karaczana tureckiego. Jeżeli mimo to wolisz maczniki to możesz kroić na mniejsze porcje jeżeli będą za duże.
9. W przypadku naziemnych to bez znaczenia. Może się jednak okazać ze podczas gdy pająk będzie kopał to zasypie gilotynę, ale ja to otwieram w takim przypadku i przesypuje ta ziemie, ale jak wilgotność będzie za niska to ci się wysypie. Otwierane od góry jest wygodniejsze.

10. Nigdy nie jest za późno ;) sam tez się bałem na początku a teraz miejsca w pokoju nie ma na następne :x jeżeli kupisz młodego pająka to przyzwyczaisz się z czasem do jego zachowania. Najważniejsze jest aby się nie stresować. Wiadomo, na początku może być ciężko, ale z czasem wszystko minie.

Wywodu koniec :D powodzenia ;)

#3 JanKowalski

JanKowalski
  • Nowy terrarysta

Napisany 29 kwiecień 2019 - 16:05

Dzięki za mega szybką odpowiedź

Może zadam jeszcze jakieś pytanie.

Przeglądając youtuba zauważyłem że często dodawane do wystroju więszych już terrariów są kory, korzenie.

Czy taką korę można samemu przygotować? Gdzie najlepiej takie rzeczy kupować i czy ptasznik na którego się decyduje potrzebuje coś takiego? Patyki? Zwykłe? Suche? Jakoś specjalnie przygotowane? Skąd wziąć suche liście, włokno itp? Tylko sklep? Wycieczka do lasu i zbieranie suchych rzeczy? Moczenie gotowanie piekarnik?

#4 Waariat

Waariat
  • Terrarysta

Napisany 29 kwiecień 2019 - 16:12

Jako że Brachypelma sp. są ptasznikami naziemnymi, to jakiekolwiek korzenie są tylko wystrojem i im jest to obojętne. Jedyne co to dobrze aby w terrarium znajdowała się jakaś tuba korkowa bądź połówka kokosa z otworem. Oczywiście gabarytowo tak aby zmieścił się tam ptasznik. Młode naziemne zazwyczaj się zakopują wiec moczbox do połowy wypełniony podłożem wystarczy (np ekstrakt kokosowy, do kupienia w większości sklepów zoologicznych). Wystroje również polecam kupić w sklepie ponieważ są one już odpowiednio przyszykowane do umieszczenia w terra, z tym ze raczej szukaj typowo terrarystycznych, a nie zoologów bo dużo przepłacisz ;)
Co do gałęzi z natury to według internetowych teorii powinieneś wygotować w solance i wypiec w piekarniku (150* na jakieś 1,5h). Ja zawsze wrzucam bez tych zabiegów i nic poważnego się nie stało (ale coś takiego to na własne ryzyko, nic nie gwarantuje :P) raz mi nawet gałąź wypuściła korzenie do torfu i przez jakiś czas rosło normalnie.

#5 JanKowalski

JanKowalski
  • Nowy terrarysta

Napisany 29 kwiecień 2019 - 16:27

Ok. Chyba wszystko co mnie ciekawiło już wiem. Forum i youtube to kopalnia wiedzy ;-)

#6 Daaroo7

Daaroo7
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2409 dni
  • Polska / Podkarpackie / Sędziszów Małopolski

Napisany 29 kwiecień 2019 - 19:06

"9. W przypadku naziemnych to bez znaczenia. Może się jednak okazać ze podczas gdy pająk będzie kopał to zasypie gilotynę, ale ja to otwieram w takim przypadku i przesypuje ta ziemie, ale jak wilgotność będzie za niska to ci się wysypie. Otwierane od góry jest wygodniejsze."

Wygodniejsze nie znaczy lepsze. Ptaszniki mają w zwyczaju ucieczki, jedną z dróg jest ucieczka do gniazda, gdy to jest niemożliwe ptasznik ucieka do góry. Mając szybkiego, jadowitego ptasznika o wiele lepiej sprawdzi się gilotyna. 

W terrarium zwykle są dwie wentylacje, jedna w górnej części i u dołu, więc zasypywanie wentylacji i wysypywanie się suchego torfu będzie miało miejsce zarówno w terrariach z otwieraniem u góry jak i gilotynach czy też z przesuwnymi szybkami. 

"Wycieczka do lasu i zbieranie suchych rzeczy?

"Ze spaceru w lesie możemy przynieść mały bukiet kwiatów, garść ziół lub kilka szyszek. Oczywiście, pod warunkiem, że nie są to rośliny będące pod ochroną, takie jak storczyki, bagno zwyczajne (które jest trujące) czy konwalia chroniona prawem w okresie kwitnienia. Natomiast, jeśli zbierzemy większe ilości roślin, napotkany przez nas przedstawiciel służby leśnej może uznać, że niszczymy mienie skarbu państwa i może nałożyć mandat, albo skierować sprawę do sądu. Nie wolno też rozkopywać gruntu, rozgarniać i zbierać ściółki, surowo zakazane jest niszczenie zwierzęcych legowisk, nor czy mrowisk."

"Leżące w lesie drewno nie może być zabrane bez zgody i wiedzy leśniczego. Podobnie nie można samodzielnie wycinać gałązek na stroisz, zbierać mchu czy porostów na wianki lub stroiki, czy pozyskiwać chrustu brzozowego na miotły."

#7 JanKowalski

JanKowalski
  • Nowy terrarysta

Napisany 29 kwiecień 2019 - 20:42

@Waariat dzięki za te informacje na temat wycieczki do lasu, nie o wszystkim wiedziałem, tzn miałem świadomośc na temat mchu i zakazie niszczenia legowisk, a czy to tak samo działa w przypadku powiedzmy dużego parku który  nie jest lasem tylko powiedzmy zaniedbanym dzikim terenem o małej powierzchni?

a co do terrarium to po filmikach Zająca którego pewno wszyscy znają też ogólnie chyba bardziej pasuje mi gilotyna

Jakie jest ryzyko że w przypadku tego pająką po całym pokoju będą latać włoski? Ponoć są bardzo lekkie. Jak z tym uważać? Gdzies oststnio był ponoć przypadek że jakiś idiota położył sobie pająka na twarzy i chyba przez włosek stracił wzrok. Jak takie włoski usunąć ze stołu , czy innego tymczasowego miejsca przy czyszczeniu np.

Edytowany przez JanKowalski, 29 kwiecień 2019 - 21:43.

#8 Nonac W hodowli

Nonac
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4645 dni
  • Polska / Lubelskie / Krasnystaw

Napisany 29 kwiecień 2019 - 22:18

Oj już nie przesadzajmy, o ile nie wybierasz się na szaber do parku narodowego i nie zamierzasz obcierać żywych drzew z kory to nic się nie stanie jak sobie weźmiesz kępkę mchu czy jakiegoś patyczka. 

Te włoski nie będą latać wszędzie, po wyczesaniu lecą kilka centymetrów i opadają więc będą co najwyżej w podłożu pojemnika. Zresztą mówimy tu Brachypelmie l1, pająku wielkości mrówki który ma tych włosków naprawdę mikroskopijne ilości. Z dorosłym zresztą też nie ma problemu, jak się nie pcha rąk ani twarzy do terrarium to nic się nie stanie. 

#9 JanKowalski

JanKowalski
  • Nowy terrarysta

Napisany 29 kwiecień 2019 - 23:03

ok. jakieś inne rady przy pierwszym małym pająku?

#10 Waariat

Waariat
  • Terrarysta

Napisany 30 kwiecień 2019 - 06:08

Jedna najważniejsza - cierpliwość ;) w tym hobby wszystko dzieje się swoim tempem i nic na to nie poradzisz. Jeszcze a’propos przekładania. Jeżeli będziesz się bal, albo nie będziesz pewny swoich umiejętności, to przekładaj ptasznika w dużej misce lub wannie, tylko pozatykają wszystkie otwory bo jak tam wejdzie to amen :x a chodzi w tym o to że jak zacznie latać po wannie/misce to łatwiej go złapać niż jak wbiegnie pod szafkę, łóżko itp. Zawsze w pogotowiu miej drugi pojemnik którym będziesz mógł przykryć zbiega.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).