Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

warunki hodowli

- - - - -  
Cykl dzienny dla pająka

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
7 odpowiedzi na ten temat

#1 somuchboredman

somuchboredman
  • Terrarysta
  • Z nami od: 110 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Toruń

Napisany 21 kwiecień 2019 - 20:07

Dobry wieczór! 

Pomieszkuję sobie w pokoju razem z dwoma pająkami- L.Parahybana i N.Incei choć myślę że nie jest to tak istotne dla sedna sprawy.

Zacząłem się ostatnio zastanawiać jak u pająków jest z cyklem dzień/noc. czy ma znaczenie ile taki cykl powinien trwać? Przyjmijmy że słońce puka do moich okien około 7 a pełen mrok w pokoju mam około 20. czy fakt że włączę światło w pokoju, które będzie włączone do godziny 23-24 może przeszkadzać pupilom? Z góry przepraszam jeśli pytam o głupoty ale robię to dla zaspokojenia własnej ciekawości oraz z troski o moich wielonogich przyjaciół.  :mrgreen:

Podobne tematy: Cykl dzienny dla pająka     x

#2 Waariat

Waariat
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2530 dni
  • Polska / Śląskie / Częstochowa

Napisany 21 kwiecień 2019 - 20:11

To bez znaczenia, pająki mają słaby wzrok wiec cykl dnia i nocy jest dla nich o obojętny. Słyszałem kiedyś że Poecilotheria sp. reagują na światło, więc w ich przypadku może to powodować jakieś zmiany w zachowaniu, aczkolwiek nie wpływa to negatywnie na zdrowie ptasznika.

#3 Emcet W hodowli

Emcet
  • Terrarysta
  • Z nami od: 83 dni
  • Polska / Lubelskie / Świdnik

Napisany 21 kwiecień 2019 - 23:45

U ptaszników cykl dzień/noc opiera się bardziej na temperaturze niż świetle. Co do Poe, faktycznie jako jedyne z moich kilkunastu gatunków reagują na zapalane światło. Po prostu staraj się zapewnić ze dwa stopnie mniej na noc i pająk powinien być zadowolony.

#4 somuchboredman

somuchboredman
  • Terrarysta

Napisany 21 kwiecień 2019 - 23:59

Jeśli o ciepełko chodzi to tego akurat się trzymam, w ciągu dnia nie żałuję im temperatury (w granicach rozsądku rzecz jasna)  a na noc trochę "studzę". Najbardziej jednak zastanawiało mnie właśnie to czy światło w jakikolwiek sposób może na to wpływać bo spotkałem się gdzieś ze stwierdzeniem że "zamontuj pająkowi czerwoną żarówkę ponieważ pająki nie widzą czerwonego światła i jeśli to nocny gatunek to  możesz je wtedy bezkarnie podglądać bo pająk myśli że jest noc a ty go widzisz" czy coś w tym stylu, generalnie chodziło o to że jak mamy nocny gatunek to możemy mu zamontować czerwoną żarówkę bo to światło mu nie przeszkadza. Zastanowiłem się więc czy takie zwykłe może mu psuć odczuwanie dnia i nocy. 

#5 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3079 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 22 kwiecień 2019 - 00:21

"zamontuj pająkowi czerwoną żarówkę ponieważ pająki nie widzą czerwonego światła

Co do tego akurat nie ma wątpliwości jest to jeden wielki mit. Większość zwierząt w tym pająki widzą czerwone światło bardzo dobrze

#6 somuchboredman

somuchboredman
  • Terrarysta

Napisany 22 kwiecień 2019 - 00:29

@Vulpes90 Nie mówię że jest inaczej jednak powtarzam to co gdzieś przeczytałem, jeśli dobrze pamiętam to to samo usłyszałem kiedyś od ludzi w ogrodzie zoobotanicznym gdzie mieli również ptaszniki.

#7 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3079 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 22 kwiecień 2019 - 00:42

@Vulpes90 Nie mówię że jest inaczej jednak powtarzam to co gdzieś przeczytałem, jeśli dobrze pamiętam to to samo usłyszałem kiedyś od ludzi w ogrodzie zoobotanicznym gdzie mieli również ptaszniki.

Jasne, tylko jest to chyba jeden z najpowszechniejszych mitów w terrarystyce, na tyle mocny, że na rynku powstały czerwone lampy "terrarystyczne" niekiedy zwane "podczerwonymi". Dlatego chciałem wyjaśnić, żeby nie było wątpliwości :) Z takich praktycznych dowodów jest mnóstwo filmów na YouTube po wpisaniu np. spider laser pointer, gdzie pająki biegają za czerwoną kropką (już bardziej czerwona niż od lasera chyba być nie może). Oczywiście są to głównie skakuny, ptaszniki ze względu na wspomniany wcześniej gorszy wzrok nie będą begały za kropką, ale ten mit odnosi się do wszystkich zwierząt terrarystycznych gekony, agamy, eblefary, i większość z nich można znaleźć jak ganiają za czerwoną kropką lasera na YT ;)

#8 somuchboredman

somuchboredman
  • Terrarysta

Napisany 22 kwiecień 2019 - 00:50

Wielkie dzięki za obszerne wyjaśnienie tematu @Vulpes90. Dziękuję również @Emcet i @Waariat za szybką i rzeczową odpowiedź. Moje wątpliwości zostały w pełni rozwiane a ciekawość zaspokojona. Myślę że można zamknąć temat żeby nie robić tu bałaganu  :mrgreen:

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).