Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - pozostałe tematy

- - - - -  
Mocowanie prowadnic do szyb w terrarium

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
6 odpowiedzi na ten temat

#1 Punio

Punio
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 23 dni
  • Polska / Podlaskie / Białystok

Napisany 15 kwiecień 2019 - 18:52

Dwa szybkie pytania:
Czym przykleić prowadnice aluminiowe w terrarium z płyty meblowej? Szklarz montuje na silikon, ale nie jestem pewien, czy gadu to nie zaszkodzi. A z kolei wkręt raczej odpada, szczególnie w dolnej listwie, bo będzie utrudniał przesuwanie szyby.
Co można położyć na matę grzewczą, żeby odizolować gadzinę od źródła ciepła? Gdzieś padł pomysł płytki terakotowej, ale trochę przeszkadza doprowadzenie kabla do maty i całość będzie uniesiona. A może jakieś linoleum?

Załączone pliki

Podobne tematy: Mocowanie prowadnic do szyb w terrarium     x

#2 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1779 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 15 kwiecień 2019 - 19:13

Terraria od zawsze robi się z silikonu. Np. szklane to tylko na silikonie się łączy.

Są już też specjalne silikony terrarystyczne i akwarystyczne.

Na matę płytki, różne, ceramiczne, terakotowe, etc. Tak ułożyć, by było dobrze, a da się.

A swoją drogą, skąd masz prowadnice aluminiowe? Dwutorowe czy dwie jednotorowe?

#3 Punio

Punio
  • Nowy terrarysta

Napisany 15 kwiecień 2019 - 21:00

Prowadnice mam z leroya dwutorowe, kosztowały jakoś 14 pln za dwie sztuki, metrowe, w tym jedna dolna, o niższym profilu, druga górna, głębsza. Dzięki temu będę w stanie wyjąć szyby w razie "w".

Wklejał będę na klej montażowy, dam temu odpocząć trochę zanim wstawię tam gadzinę.
Potem mata, płytki, trochę odpylonych wiórków, domki z kokosa i przeprowadzka.

#4 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 15 kwiecień 2019 - 21:04

Klej montażowy może i dobry, sprawdź dobrze skład i czy się nadaje do tego.

Silikon akwarystyczny/terrarystyczny wg. mnie lepszy, jest pewność, że się do tego nadaje. Można kupić w sklepie terrarystycznym, ale w Castoramie też jest.

Ciekawe z tymi prowadnicami. Muszę się wybrać do lerła, nie wiedziałem, że tam takie coś jest. W Casto i OBI nigdy nie widziałem.

#5 polwlkp

polwlkp
  • Terrarysta
  • Z nami od: 384 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Gniezno

Napisany 16 kwiecień 2019 - 10:41

Przypuśćmy wspóly szturm na leroya;) Też szukałem wszędzie swego czasu, ale się poddałem... A jaka szerokość tych prowadnic?
Co do klejenia również radzę nie kombinować i wkleić na sylikon.
Pozdr

#6 Punio

Punio
  • Nowy terrarysta

Napisany Wczoraj, 23:12

Chwilę to trwało, ale buda na finiszu, teraz pozostaje wyposażyć i dołożyć światło.

Podsumowanie wyszło tak:
Deski - 40x40 dwie sztuki, 80x40 dwie sztuki, płyta pilśniowa na tył 79,8x43,4 jedna sztuka - 41 pln w pobliskim sklepie.
Szkło - 40x38,8x0,5 dwie sztuki - 60 pln u szklarza.
Prowadnice - eowniki aluminiowe z leroya około 14 pln za dwie sztuki.
Klej Soudal Fix All biały - 18 pln castorama. Pół godziny walczyłem o cenę kleju, na koniec okazało się, że ktoś pomieszał towar :)
Dodatkowy profil aluminiowy kątownik - też cienki, miałem w zapasach, podejrzewam, że z 5 pln - ma zabezpieczyć prowadnicę dolną przed zasypaniem wiórkami.
Płytka mozaikowa artens tonic z leroya, żeby położyć na matę grzewczą - 10 pln.
Wiertło do otworów 40mm - chyba 24 pln - na wywietrzniki.
Zabezpieczenie otworów wentylacyjnych - ok. 11 pln - zaślepki fi 40 z leroya, po 2,8 za cztery sztuki, na wszelki wypadek dawałem jedną od wewnątrz jedną od zewnątrz, spinane trytytkami (wiertło do otworów jest mało precyzyjne i otwory nie są wystarczająco dokładne, żeby oprzeć się na wklejaniu).

Trytytek, wierteł, konfirmatów itp nie liczę, bo to grosze, a większość ma.

Razem, co podsumowuję po raz pierwszy, powstało 183 pln, z czego klei i wiertło trudno uznać za jednorazowe. Buda poniżej 150pln. Czas - 2 tygodnie, głównie spędzone na planowaniu i kombinowaniu, trochę oczekiwania na zamówienia.

Wyposażenie pozostałe, niezbędne:
Mata grzewcza z regulatorem - 50-60 pln, nie pamiętam dokładnie, kupione w ferworze zakupu gadziny.
Wiórki drzewne odpylone - 10 pln za kilka litrów.
Podstawka pod kwiatek na basen i wodopój - 3 pln w leroy.

Oświetlenie - ja wymyśliłem ledy za 30 pln z leroya, wymagają trochę poprawek, bo są w pasku półtora metra i muszę je podzielić na 3 części.

Teraz pracuję nad wielopunktowym termometrem i miernikiem wilgotności, który da się oglądać przez internet.

Reszta to już fantazja. Mam nadzieję, że komukolwiek się przyda. 
Zdrówka

Załączony plik  IMG_20190422_231353.jpg   69,64K   0 pobrańZałączony plik  IMG_20190423_235412.jpg   75,44K   0 pobrańZałączony plik  IMG_20190423_235459.jpg   96,45K   0 pobrań

#7 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany Dzisiaj, 08:10

A no buda jest.

@polwlkp

Byłem w liroju i widziałem te prowadnice. Wcześniej (gdy tam byłem, z rok temu czy dwa) nie było ich. Ale są na grubsze szyby niż standardowo używane do drzwiczek przesuwnych w terrarystyce, tj. 4 mm. Nie miałem miarki, nie miałem czasu szukać miarki w sklepie, ale te prowadnice aluminiowe są na szybę 5 mm albo 6 mm. Co dodaje wagi terrarium. Chyba żeby użyć szczotki przeciwkurzowej (szarej, pasowałaby do srebrnego aluminium) i w ten sposób zawężyć rowki.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).