Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

* * * * * 1 głosów  
Krzywy gekon lamparci

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
10 odpowiedzi na ten temat

#1 Anulka1234

Anulka1234
  • Terrarysta
  • Z nami od: 321 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 15 kwiecień 2019 - 06:12

Witajcie :) Wczoraj przygarnęliśmy z synkiem dwa gekony lamparcie od rodziny, która się przeprowadza i była zmuszona oddać zwierzaki. Niestety wydaje mi się, że z jednym z nich jest coś nie tak... Nie umiem dodać tu zdjęć, ale jaszczurka jest "krzywa". Jakby miała krzywy kręgosłup. Podpowiedzcie proszę czy coś powinnam z tym zrobić? W razie potrzeby wyślę zdjęcia w wiadomości prywatnej. Z góry dziękuję i pozdrawiam. :) Ania

Edytowany przez Anulka1234, 15 kwiecień 2019 - 14:00.

Podobne tematy: Krzywy gekon lamparci     x

#2 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 439 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 15 kwiecień 2019 - 07:24

Welcome :)

"Więcej opcji odpisywania" i tam masz gdzieś "dodaj załącznik". Ewentualnie foto da się w treść posta zrobić kopiuj-wklej, jak masz je np. dodane gdzie indziej.

Jeśli ma krzywy kręgosłup, to ma krzywicę. Potrzebujemy fotkę, żeby ocenić, jak zaawansowana. Potem można się rozpisywać na temat dalszych działań :)

Czy to parka czy dwie samice? Jeśli nie wiesz, też potrzebujemy fotkę podwozia, bo jeśli parka, to należy je rozdzielić.

Opowiedz, w jakich warunkach (wielkość terrarium, temp, suplementacja, karmówka) trzymasz/planujesz trzymać te lamparty. 

#3 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2444 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 15 kwiecień 2019 - 12:59

Jak wyżej. Na dole ekranu po prawo masz "Odpowiedz" - "Więcej opcji odpowiadania" - na dole po lewo masz " Wybierz plik" - " Załącz plik" i już.

Bez zdjęć nic nie będziemy w wstanie powiedzieć. Zrób od razu zdjęcia brzucha i dupki po spodniej stronie - określimy płeć. W jakim wieku są ? Dajecie im witaminy i wapń ?

#4 Anulka1234

Anulka1234
  • Terrarysta

Napisany 15 kwiecień 2019 - 14:11

Dziękuję ślicznie za odpowiedź. Niestety ich właściciel zmarł pół roku temu i Jego syn zajmował się nimi od tej pory. Nie jestem pewna wieku bo ciężko się z Nim dogadać... wiem jedynie, że dostawały świerszcze. Co do wapna i witamin nie jestem niestety pewna. U nas mają witaminy, wapno, karaczany, matę grzewczą... Mamy już jednego swojego lamparta (samiczkę) i bardzo o nią dbamy. Mam zdjęcia z góry, wieczorem dorobię od strony brzuszka. Zaraz postaram się wrzucić to, co mam. Mam nadzieję, że w wersji mobilnej będzie to możliwe. Ania
Niestety zdjecia mi się nie wczytują. :( Czy mogę wysłać je na czyjegoś maila? Może komuś uda się je wrzucić...

Edytowany przez Anulka1234, 15 kwiecień 2019 - 14:07.

#5 Dagn

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 15 kwiecień 2019 - 15:06

Mam foteczki :)

a) Anja Rubik version Eublefar lamparci

57010219_1534519716693043_91328619705280

b) Trójca razem

Ta środkowa jest domowa i już są rozdzielone :)

57161003_2290759354583620_39371887463523

#6 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta

Napisany 15 kwiecień 2019 - 15:08

Aniu mam nadzieję, że nie połączyłaś adopciaków ze swoją samiczką ? Konieczna jest kwarantanna - przynajmniej do czasu zrobienia badań ich kupy - mogą być zarobaczone. Łatwiej odrobaczać 2 gekony, niż 3 ... Zważ je, żeby wet wiedział jaką dawkę lekuna gram ciała ma dać i zabierz kupy do badania. Nie musisz wieźć samych gekonów - wystarczą ich świeże kupy. Koszt nie będzie duży, ale musi to być wet znający się na gadach - inny wet może zabić zwierzaka podająć lek, którego lamparty nie mogą brać. Poszukaj tu na forum jest lista polecanych wetów w Twojej okolicy.

EDIT:

No są chude. Ten na górze coś mi się wydaje, że to samiec. Czekamy na zdjęcia podwozia. Ta z krzywym kręgosłupem wydaje mi się, że to nie krzywica a jakiś uraz mechaniczny. Uciśnij jej delikatnie żuchwę - sprawdź czy się ugina pod Twoim DELIKATNYM naciskiem i daj nam znać. Ogonek nie jest pokrzywiony ( sama końcówka lekko krzywa, ale to o niczym nie świadczy), łapki i kolana tez nie są zaokrąglone. Krzywicę i jej rozmiary pokazałoby zdjęcie RTG, ale w ich obecnym stanie chyba nie ma wskazań do jego robienia. 

Kup żywe mączniki - te suszone wyrzuć. I podawaj je w miseczce ( położone na podłożu mogą być zjedzone wraz z nim i wtedy tragedia - zaczopowanie). Większość gadów reaguje na ruch karmówki - to on je stymuluje do polowania i jedzenia, a Twoje teraz musza dużo i dobrze jeść. Nieruchomych robali po prostu mogą nie widzieć.

Garbusce zbliża się wylinka - zapewnij wilgotne miejsce np. wilgotny wermikulit lib pudełko z wilgotnymi ręcznikami papierowymi. I sporą miseczkę z wodą do picia ( płytka, żeby się nie utopiły) - będzie parowała i zwiększała wilgotność w terra. Takie zabiedzone osobniki mogą mieć kłopoty z prawidłowym przejściem wylinki - po 1-2 już to się uspokoi.

Edytowany przez Jaguś, 15 kwiecień 2019 - 15:19.

#7 Dagn

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 15 kwiecień 2019 - 15:30

Ja, ja, wybierz mnie (again) :D

a)

57511425_424059925035669_154526159166085

b)

57104218_2069320853364791_80392851543314

U nie-tak-chudej ja widzę jakieś milion warstw starej wylinki na palcach, to jeśli ktoś ma doświadczenie z obchodzeniem się z czymś takim, niech skrobnie jakieś "How it is done" :)

#8 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta

Napisany 15 kwiecień 2019 - 15:33

Takie to zabiedzone, że nie wiem co za płeć. Namocz im stopy w letniej wodzie i delikatnie zdejmij zalegającą wylinkę z paluszków - jesli nie pomoże 1 moczenie to powtórz jutro. Musisz to usunąć, bo działa jak żyłka zaciskająca dopływ krwi do palców. Zreszta sama widzisz, że mają już ich część amputowane. Własnie przez zalegającą wylinkę. 

Edytowany przez Jaguś, 15 kwiecień 2019 - 15:33.

#9 Anulka1234

Anulka1234
  • Terrarysta

Napisany 15 kwiecień 2019 - 15:53

Cholera wiecie co... aż mi głupio, że są tak zaniedbane! :( 2 miesiące walczyłam żeby je przejąć, były bez lampy czy chociaż maty grzewczej i na drewnie jak widać... Dzisiaj zmieniam im podłoże (moja ma celulozę), kładę ręczniki papierowe, namaczam i ściągam stare wylinki. Zamawiam mole wojskowe, póki co dostały karaczany żywe i ładnie polują. Oczywiście mają już wapno i witaminy bo od smierci właściciela tego też nie dostawały raczej... Połączyłam je tylko do zdjęcia żeby mieć porównanie. Każdy ma osobne terrarium już. Biedactwo moje... :( Dziękuję ślicznie za rady. Będę je szybko wprowadzać w życie!

#10 MartaCrystal

MartaCrystal
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1213 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 15 kwiecień 2019 - 20:12

Jak jedza to juz naprawde duzy sukces.
Sluchaj tego co mowi Jagus, ja kopiowac nie bede bo ona mowi same dobre rzeczy.
Co do chudosci, bywaly gorsze.
Koniecznie: kwarantanna, cieplo, zarcie, suplementy, i badanie kupy.
A ten twoj pierwszy gekus bardzo ladny.
Ogolnie bardzo ladne. Kolorki fajne.
Garbuska ma uraz bo pewnie upadla i ma nadlana krzywa kosc, moje jedno geko tez ma krzywy kregoslup. Wazne u takich pacjentow to wapn i d3.

Ja zalegajaca wylinke procz moczenia smarowalam mascia Cutibaza.
https://www.aptekagemini.pl/cutibaza-krem-poltlusty-30g.html
Nie ma w niej nic zlego a sprawiala, ze skora miekla i odchodzila. Jesli dochodzi do martwicy trzeba isc do weta i obciac paluszek. Lepiej paluszek niz lapke.
Zdjecia podwozia, no ciezko.
A. Bardziej chlopiec
B. Bardziej dziewczynka

Poczekaj az sie odkarmia.

Edytowany przez MartaCrystal, 15 kwiecień 2019 - 20:15.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).