Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - fotorelacje

- - - - -  
Terrarium przejściowe dla kameleona jemeńskiego

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
7 odpowiedzi na ten temat

#1 Karo20

Karo20
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 69 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 13 kwiecień 2019 - 14:48

Witam! Jestem tu nowa. Od dawna mi się kameleony podobają, ale dopiero teraz myślę o kameleonie na poważnie. Jedno co mnie interesuje, to jak można by wykonać tymczasowe terrarium, ponieważ jeśli bym kupiła kameleona, to zapewne nie dorosłego, czyli powinien mieć mniejszy pojemnik nim trafi do docelowego. Oczywiście może się zdarzyć, że trafi do mnie dorosły osobnik, ale to jednak mniej prawdopodobne. Myślę w jaki sposób zorganizować mniejszemu kameleonowi przejściowe terrarium np z plastikowego pudełka. Myślałam o zakupie np pudełka ok 30L i wycięciu rantu w dekielku i jednej ze ścian i wklejeniu tam siatki klejem na ciepło. Do tego patyki i sztuczna roślinka. Ale ponieważ to pierwszy mój kameleon to jeszcze za mało mam wiedzy jeśli chodzi o takie detale, bo bardziej ogólną wiedzę prościej jest zdobyć.np nie wiem jaką odległość powinnam zachować pomiędzy wyspą grzewczą a oświetleniem, ponieważ taki pojemnik tymczasowy raczej by był poziomy. Oczywiście można postawić go na bocznej ściance ale może nie być całkiem OK.

No i jak rozumiem, dopóki nie będzie dorosły wapno codziennie, a witaminy z D3 ile razy w tygodniu? Ile taki kameleon powinien dostać owadów dziennie? Ja bym raczej zrobiła karmnik na zasadzie miska z patykiem na który wchodzą świerszcze. Do tego spryskiwanie terra 2x dziennie, tylko nie wiem czy on będzie tak pił, bo ponoć nie wszystkie chcą spijać z liścia.

Podobne tematy: Terrarium przejściowe dla kameleona jemeńskiego     x

#2 Kasperek1985

Kasperek1985
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1528 dni
  • Polska / Lubuskie / Nowa Sól

Napisany 15 kwiecień 2019 - 11:57

Wszystkie informacje możesz znaleźć na tym forum, troszeczkę poszukaj i znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania. Co do terrarium to zrób od razu docelowe, czyli dla jemena min. 50/50/120 [cm]. Kameleon szybko rośnie i na 4-5 miesięcy nie ma sensu robienia tymczasowego terra, kameleon będzie bardziej zadowolony jak będzie więcej miejsca. Wapno bez D3 codziennie, a witaminy z D3 raz na tydzień, trzeba obsypać kilka owadów. Będzie spijać krople z spryskiwania, raz dziennie wystarczy spryskać, a co do pojenia to dripper się przyda. Nie próbuj nawet z 30 l pojemnika i to plastikowego cokolwiek robić. Nie zamontujesz tam oświetlenia, kameleon nie będzie mieć odpowiednich warunków i tak jak już napisałem zrób od razu terrarium docelowe.

#3 Karo20

Karo20
  • Nowy terrarysta

Napisany 15 kwiecień 2019 - 12:48

Dzięki. Dla mnie to nawet łatwiej, bo nie muszę kombinować z samoróbkowymi terrariami. Tylko kłopot jest z dostaniem odpowiedniego terra w wersji gotowej, słaba wentylacja. Mi się podobają terraria z aluminiowego stelaża i siatki na wszystkich ścianach. No i wentylacja dobra. Po prostu tyle się słyszy, że kamelek nie powinien iść od razu do docelowego, ale skoro może, to OK...

#4 wrongway

wrongway
  • Terrarysta
  • Z nami od: 680 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Legnica

Napisany 15 kwiecień 2019 - 14:46

Dlaczego ciężko o takie terra jak piszesz ? Ja używam zoomed 61/61/122 do dostania w sklepach internetowych albo alledrogo , a jeżeli nie takie , to na youtube jest znany hodowca kamyków i robi też terra . Są też takie : repti good terra 50/50/100 cm

#5 karol993

karol993
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3645 dni
  • Polska / Zachodniopomorskie / Wałcz

Napisany 15 kwiecień 2019 - 16:06

Witam, przy moim kamyku zrobiłem terra przejściowe, uzylem starej szafki która sąsiad miał wyrzucić na śmietnik. Taka przeróbka to nic prostszego. Jednak pamiętaj ze dwie ściany muszą oddychać tzn wykonane z siatki. W moim przypadku użyłem siatki używanej do styropianu podczas ocieplania budynków.

#6 Karo20

Karo20
  • Nowy terrarysta

Napisany 18 kwiecień 2019 - 23:36

O takim myślałam:

https://terrasklep.pl/terraria/485-terrarium-siatka-screen-50x50x100cm-repti-good.html

Tylko nie mają teraz na składzie, trzeba poczekać, Ewentualnie mogę zadzwonić i się zapytać czy i kiedy może być dostępne. Ładnie wygląda. Oczywiście światło na zewnątrz. Nie chcę też takich ze szklanymi ścianami. Im więcej wentylacji tym lepiej.

Tylko w samym oświetleniu to jestem totalnie zielona, nie mam pojęcia jakie żarówki kupić, żeby światło było OK, jakie UvB bedzie dobre i promiennik. Klosze do żarówek to raczej osobno, a nie te kompakty, bo wydaje mi się, ze ma się moż większą swobodę w ułożeniu tego światła na dachu terra.

Co do "znanego z yt hodowcy", to wiem o kogo chodzi, tylko nie wiem jak się z nim skontaktować, odkąd yt zabrało prywatne wiadomości.

Edytowany przez Karo20, 18 kwiecień 2019 - 23:41.

#7 Kasperek1985

Kasperek1985
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1528 dni
  • Polska / Lubuskie / Nowa Sól

Napisany 20 kwiecień 2019 - 10:39

UVB 5.0 świetlówka rurowa lub zwykła świetlówka, a żarówka grzewcza zwykła grzybkowa halogenowa ze sklepu budowlanego, najlepiej moc żarówki grzewczej ustalić sobie jak już będziesz mieć terrarium. W zależności od temperatury w wewnątrz pomieszczenia, w którym będzie stało terrarium to moc żarówki od 20 W do 60 W max. Koszt takiej żarówki od 2 do 4 zł, więc można kupić kilka sztuk o różnej mocy i wymieniać w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Wiadomo latem jest inna i zimą również, no chyba że masz klimatyzator i utrzymujesz stałą temperaturę, to w takim wypadku wystarczy jedna żarówka o ustalonej mocy. Dla Jemena temperatura na "wyspie ciepła" czyli w najwyższym punkcie na które będzie mógł wejść, powinna oscylować w okolicy 35 stopni. 'Wyspa ciepła' od żarówki powinna znajdować się w odległości 25-30 cm i na tej odległości mierzysz temperaturę jw. Kamyk i tak znajdzie sobie optymalne miejsce (temperaturę) dla niego na wygrzewanie. Terrarium bardzo dobre dla kameleona ale jak masz klimatyzacje w domu to radziłbym jednak terra nie z siatki. Pamiętaj żeby terrarium dobrze urządzić. Czym bardziej wykorzystasz wnętrze tym lepiej. Jak najwięcej lian, gałęzi itd. kameleony latać nie potrafią ;) ale chętnie sobie chodzą różnymi "ścieżkami" jak mają takie do dyspozycji.

#8 Karo20

Karo20
  • Nowy terrarysta

Napisany 20 kwiecień 2019 - 15:36

Dogadałam się ze "znanym hodowcą z yt"  :)  Będę brała od niego terra, nie mam klimatyzacji w domu, budynek ocieplany, ale temp nie spada poniżej 21 stopni, także nie przeziębię Jaszczurki. Ponieważ światło będzie stało/leżało na terra, i nie będzie żadnej półki od góry, to nie bardzo miałabym jak zamontować światło UVB jako jarzeniówkę, muszę mieć 2 klosze na normalne gwinty i dwie normalne żarówki. Tylko, że kameleona jemeńskiego muszę łatwić z innego źródła, bo on ich nie hoduje. Pewnie czeka mnie dużo szukania w necie, ewentualnie najgorsza opcja, zakup w sklepie. Nie stać mnie na kameleona lamparciego, a na Jacksona nie miałabym warunków, bo tam trzeba robić chłodzenie na noc. Ruszam z tematem na przełomie czerwiec/lipiec, bo wtedy powinnam mieć fundusze.

Są różne szkoły odnośnie zabierania kameleonów z terrarium, są tacy co twierdzą, że ich w ogóle nie powinno się wyjmować, chyba, że jest konieczność, bo sprzątanie czy weterynarz.. Inni twierdzą, że jak najbardziej wyjmować, jeśli nie ma dużych skoków temperatury bo lubią np wyglądać przez okno. To jak to w końcu jest? Od razu piszę, że moimi ulubionymi zwierzętami nie są pieski czy kotki, tylko raczej rybki, ptaki itp i niekoniecznie uzależniam posiadanie gada od tego czy da się wytarmosić czy nie   :)  Nie muszę go brać na rękę, ale chciałabym wiedzieć co jest dla niego dobre, jeżeli lubi czsem wyjść poza swój micro świat to go będę wyjmować, jeśli woli być zostawiany w spokoju, to dostanie spokój.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).