Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - ogrzewanie

- - - - -  
Toksyczność pojemnika oraz jego ogrzewanie

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
6 odpowiedzi na ten temat

#1 krzysztof1594

krzysztof1594
  • Terrarysta
  • Z nami od: 104 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 16 marzec 2019 - 23:43

Cześć,

Oczekuję na dostawę pierwszego pająka - taki banał początkującego: Phidippus regius.

Z pająkiem zamówiłem również kliszówkę oraz sałatkoboxa 250ml - nie mam pewności jaki dokładnie będzie gabaryt tego pająka w l2/l3.

W trakcie wizyty w Leroy Merlin gdzie zaopatrzyłem się od razu w "COCO-GRUNT", który jest podłożem kokosowym identycznym jak sprzedawany w sklepach terrarystycznych oraz mały bluszcz by w przyszłości nieco ubarwić żywot regiusa, napotkałem również pojemnik plastikowy o świetnej przezroczystości oraz wertykalnych proporcjach - uznałem, że może być idealny, dlatego też go zakupiłem.

https://rotho24.pl/pojemniki-do-zywnosci-loft/519-pojemnik-kuchenny-1-l-loft-biala-obwodka.html

Tutaj rodzi się moje pytanie, jest to pojemnik z linku powyżej - wolny od BPA, jednak oznaczenie tworzywa to "7" co na stronach internetowych promujących zdrowy tryb życia jest definiowane niemal jako pewny czynnik zabijający każdego człowieka. Nie wiem jak się to ma do plakietki "BPA Free".

Stąd moje pytanie czy tworzywo to może zaszkodzić pajęczakowi? Dokopałem się do informacji, że jest to dokładnie Styren-akrylonitryl.

Dodatkowo zastanawiam się jak ogrzać pająka w takim pojemniku. Wiem, że zalecana temperatura to 25-28 stopni.

W moim mieszkaniu temperatura w dzień to okolice 22-23 stopni, w nocy ze spadkami nawet do 19.

Zdaję sobię sprawę, że temat ten był wałkowany setki razy, jednak spędziłem wiele dni na wertowaniu forum zanim zdecydowałem się zadać pytanie.

Podobne tematy dotyczą zazwyczaj ptaszników z informacją o tym, że młode osobniki nie wymagają dogrzewania lub ptaszniki tolerują duże spadki - dlatego nie wiem jak może to wyglądać przy Skakunie Królewskim.

Będę wdzięczny za każdą informację! Dzięki!

Podobne tematy: Toksyczność pojemnika oraz jego ogrzewanie     x

#2 RiderX

RiderX
  • Terrarysta
  • Z nami od: 109 dni

Napisany 17 marzec 2019 - 08:38

Kliszówka starczy Ci na niego ze spokojem w tym stadium, L2/3 będzie miał może z 0,5 cm.

Ja dla swojego pierwszego pająka zakupiłem małą mate grzewczą 7V, do tych warunków starczy spokojnie.

Co do pojemnika to może Ci się przyda dla dorosłego, zaznaczam że wyrażam jedynie swoją opinię,

ale jeśli pojemnik ma miano "do żywności" to raczej nie zastanawiałbym się nad składem tworzywa z którego jest zrobione.

Jeśli się mylę, poprawcie mnie :) 

#3 krzysztof1594

krzysztof1594
  • Terrarysta

Napisany 17 marzec 2019 - 15:42

Dzięki za odpowiedź, powątpiewam jednak czy mata grzewcza będzie odpowiednia do kliszówki :D

Kabel grzewczy również odpada, pozostaje żarówka, która też wiele nie zdziała będąc wyłączana przez noc.

Zastanawiam się czy taki skakun przeżyje noce w 19-20 stopniach.

Może ktoś jeszcze ma doświadczenia w tym temacie?

#4 RiderX

RiderX
  • Terrarysta

Napisany 17 marzec 2019 - 16:41

Dlaczego mata nie miała by być odpowiednia dla kliszówki ? 

Na ekran za grzejnikowy ją przykleiłem, całość na ściankę szafki przy której stoi pojemniczek.

U mnie się sprawdziło, kolega ma 4 skakuny tak samo z matą - mata w nocy / mata + światło w dzień

#5 krzysztof1594

krzysztof1594
  • Terrarysta

Napisany 17 marzec 2019 - 18:13

W takim razie to chyba dobry trop. Naprawdę 7 watowa mata może być wystarczająca?

#6 RiderX

RiderX
  • Terrarysta

Napisany 17 marzec 2019 - 20:38

ja mam 7 watową i w nocy w moczboksie mam ok 23-24 stopnie, sama mata grzeje mi sie do około 33 stopni jak ostatnio sprawdzałem.

Jeśli masz w pokoju w nocy tak jak piszesz 19-20 stopni to ta mata Ci wystarczy,

moc maty jest zależna tylko od jej wielkości: grzeje tak samo ale na większej powierzchni, tak samo jak kable im dłuższy tym więcej wat. 

Jeśli planujesz powiększyć hodowle, możesz kupić większą - to zależy od zapotrzebowania mi taka mata ogrzewa 3 pojemniki. 

#7 krzysztof1594

krzysztof1594
  • Terrarysta

Napisany 17 marzec 2019 - 23:56

Okej, a więc zamawiam matę 7W - dzięki bardzo za poradę.

Póki co będę obserwować temperatury - pojemnik będzie nieco oddalony od maty, ale dokupię termoregulator.

Widziałem, że tutaj polecane konstrukcje kosztują w granicach 30zł dlatego podeślę, może kogoś zaciekawi:

https://botland.com.pl/pl/czujniki-temperatury/7264-termostat-w1209-z-sonda-temperatury-50100c.html

Ten model na allegro jest dostępny już za 10 zł - ciekawa alternatywa, wysteruje obciążenie do 10A przy 230V.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).