Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - fotorelacje

- - - - -  
Budowa terrarium dla Żółwia Lamparciego 150x100 cm

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
10 odpowiedzi na ten temat

#1 DSO.pl

DSO.pl
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5335 dni
  • Polska / Mazowieckie / Ciechanów

Napisany 10 marzec 2019 - 09:52

Będę przenosił swojego żółwia lamparciego do nowego, większego terrarium. Będzie ono wykonane w płyty meblowej. Wymiary terrarium będą następujące: szerokość 150 cm x głębokość 100 cm x wysokość 65 cm. Tutaj zmienić za bardzo nic nie mogę poza wysokością. 

Załączam zdjęcie projektu i proszę Was o sugestie i porady - czy może coś należałoby zmienić na tym wstępnym etapie.

Mam też prośbę o doradzenie mi w kwestii oświetlenia. Myślałem o świetlówce UVB o długości około 100-120 cm (napiszcie mi co najlepiej wybrać - ile % UVB, itp.) oraz żarówkę grzewczą punktową (jaka moc? ). Na jakie marki warto zwrócić uwagę?

Mam też pytanie czy mieliście kontakt z gotowym podłożem do terra marki Habistat ? Jeżeli tak to jakie macie zdanie o tym podłożu?

Za wszelkie porady i sugestie z góry dziękuję.

Z czasem jak projekt będzie przekształcał się w gotowe terrarium będę tutaj zamieszczał nowe zdjęcia.

Załączone pliki

Podobne tematy: Budowa terrarium dla Żółwia Lamparciego 150x100 cm     x

#2 F_lipa11

F_lipa11
  • Terrarysta
  • Z nami od: 696 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 10 marzec 2019 - 13:01

Zamiast świetlówki (UVB 10%) lepiej użyć metahalogenu https://drive.google.com/file/d/0B7JNt2E9WRAfdkk5UHJwYmNqa2s/view http://www.terrasklep.pl/43-zarowki-metahalogenowe-uvb. Natomiast resztę terrarium doświetlić LED-ami. Chyba taniej wyjdzie jak zamiast kupować podłoże habistat, samodzielnie zmieszasz ziemię z gliną wędkarską wiążącą https://allegro.pl/oferta/glina-mielona-wedkarska-tlo-podloze-terrarium-2kg-7892734627 i ewentualnie piaskiem. Nigdy nie miałem styczności z tym podłożem, więc musisz poczekać na odpowiedzi innych użytkowników. 

#3 DSO.pl

DSO.pl
  • Terrarysta

Napisany 10 marzec 2019 - 13:14

Dziękuję za cenne uwagi. Nasunęły mi się dodatkowe pytania:

1. Tych metahalogenów jest sporo. Jaką wybrać moc do mojej wielkości terra ? Dobrze rozumiem że to i daje UVB i grzeje jednocześnie ?

2. Jeżeli zaś chodzi o doświetlenie ledami to jakieś specjalne do terra, czy takie normalne bez jakiś specjalnych właściwości ? Może jakiś link ?

3. W kwestii podłoża - w jakim stosunku mniej więcej wymieszać ziemię z gliną i piaskiem? Piasek taki drobny, czy żwir, czy to nie ma znaczenia ?

#4 F_lipa11

F_lipa11
  • Terrarysta

Napisany 10 marzec 2019 - 20:35

1. tak. Do tej wysokości myśle, żę 50W lub 70W w zależności jak zamontujesz oprawkę.

2. Normalne, ja używam takiej z Castoramy. 

3. Chyba lepiej taki drobny. Proporcje 4:2:1/ 6:2:1 (ziemia : glina : piach), ale z tego co ostatnio pisał Kamil56 na forum zolw.info, możesz dać więcej ziemi, nawet np. 10:2:1 lub 20:2:1, aby się nie zrujnować (koszty), a efekt zostaje podobny (sprawdzałem). 

co do projektu: nie wiem, czy nie trudno ci będzie sprzątać w terrarium, jeśli klapa będzie tej wielkości?

P.S.

Fajnie, że masz miejsce na duże terrarium, żółwiowi pewnie się spodoba. :-D

#5 DSO.pl

DSO.pl
  • Terrarysta

Napisany 10 marzec 2019 - 21:35

https://allegro.pl/oferta/lampa-led-120-cm-do-garazu-swietlowka-panel-120cm-7850414103 taka myślisz może być ? Tam jeszcze różne barwy światła są do wyboru. Co wybrać? Ten metahalogen to w jakich odległościach od ścian bocznych dać oprawę?
Oprócz klapy całość będzie na kołkach tylko bez kleju więc będzie można zdjąć na większe porządki, a na co dzień klapa wystarczy.

#6 F_lipa11

F_lipa11
  • Terrarysta

Napisany 11 marzec 2019 - 17:57

Wydaje mi się, że będzie ok.  6500 K da bardzo jasne światło, więc w terrarium będzie jaśniej, co z kolei stymuluje żółwia do wyższej aktywności. 4000 K da takie żółte światło, które chyba jest przyjemniejsze dla ludzkiego oka  :-D. Podsumowując, dla żółwia raczej lepsze będzie 6500K, ale ja kiedyś miałem 4000 K i żółwie były aktywne, wszystko było ok. 

#7 DSO.pl

DSO.pl
  • Terrarysta

Napisany 11 marzec 2019 - 18:04

Metahalogen jakiej firmy? REPTI-ZOO, REPTECH czy LUCKY REPTILE ???

#8 F_lipa11

F_lipa11
  • Terrarysta

Napisany 12 marzec 2019 - 21:55

Używam Lucky Reptile, ale słyszałem od bardzo doświadczonego hodowcy, że Reptech jest bardzo dobry.

#9 DSO.pl

DSO.pl
  • Terrarysta

Napisany 15 kwiecień 2019 - 16:17

W załączeniu zdjęcia gotowego terrarium 

Załączone pliki

• Załączony plik  z3.jpg   135,78K   1 pobrań
  • Załączony plik  z2.jpg   82,18K   1 pobrań
  • Załączony plik  z1.jpg   88,33K   1 pobrań

#10 doru

doru
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1831 dni
  • Polska / Lubelskie / Lublin

Napisany 16 kwiecień 2019 - 15:07

Prezentuje się całkiem fajnie. Wywal tylko tą kostkę bukową, póki żółw się jeszcze nie zaczopował.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).