Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zachowania

- - - - -  
Dziwne sztywnienie gekona

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
6 odpowiedzi na ten temat

#1 Carey

Carey
  • Terrarysta
  • Z nami od: 690 dni
  • Polska / Śląskie / Łaziska Górne

Napisany 13 luty 2019 - 20:50

Witam, moja 1,5 roczna samiczka lubi wycieczki poza terrarium i nie miałam problemu żeby ją wyciągać na chwilę. Dzisiaj również ją wyciągnęłam, ale zaniepokoiło mnie jej zachowanie, ponieważ trochę podreptała i nagle jakby zesztywniała? Stanęła w miejscu, patrząc gdzieś w górę i nawet po dłuższym czasie gdy delikatnie ją popchnęłam do ruchu, nie zrobiła nic. Zdziwiło mnie również, że później zaczęła machać głową na lewo i prawo przez może jakieś trzy sekundy. Po chwili zastanowienia znalazła wgłębienie w kocu i szybko się schowała. Ja po krótkim namyśle stwierdziłam, że w terrarium również chowa się więcej niż zazwyczaj.

Apetyt ma, tydzień temu goniła karaczany, a w tym tygodniu jadła normalne porcje mączników- jak zawsze.

Nie wiem o co może chodzić, a trochę mnie to martwi, bo tak jak napisałam wcześniej, najpierw pcha się na rękę, a później jakby jakiś stres ją dopadł? Wiadomo, wyjście wydaje się oczywiste - nie wyciągać jej, ale myślę, że przyczyna takiego zachowania może być inna... Co myślicie?

Podobne tematy: Dziwne sztywnienie gekona     x

#2 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 470 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 13 luty 2019 - 22:17

Hejka :)

Nie chciałabym czegoś zbagatelizować oczywiście, ale może coś zobaczyła? Cień na ścianie czy coś? I to ją zaniepokoiło albo wprawiło w stupor. 

Nie wiemy do końca, co w tych gadzich główkach siedzi. Moja starsza, przyzwyczajona do domowników i głosów czmychnęła w popłochu do kryjówki, jak powiedziałam "shoarma" :P

Może serio czegoś się przestraszyła? Czasem gekony tak sztywnieją bez ruchu, jak się spłoszą, vide moja psychopatka, co prawda P.pictus, ale też jak np. sprzątałam, to tak sztywniała w miejscu i musiałam ją przesuwać do kryjówki.

Je normalnie, zachowanie ogólne też w normie.

Jak jest przyzwyczajona do handlingu, nie rezygnowałabym z tego :)

Edytowany przez Dagn, 13 luty 2019 - 22:18.

#3 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2475 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 14 luty 2019 - 13:05

Jeśli nie ma innych niepokojących objawów, tj. gorzej je, gorsza kupa, chwieje się na nogach lub zaczyna kręcić w kółko to zapewne to był objaw silnego stresu. Ja mam bardzo oswojone lamparty, ale czasem zdarza im się czegoś przestraszyć - czego ? Czasem jest to coś tylko w ich główkach, a ja nie mam pojęcia. Wtedy sztywnieją - można je przestawiac jak klocek; lub sztywne przylegają do podłoża i udają, że ich nie ma. Takie zamieranie to objaw naprawdę silnego stresu; gdy się "tylko" przestraszą to zwykle uciekają i się chowają w najbliższą kryjówkę.

#4 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 470 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 14 luty 2019 - 16:39

Właśnie miałam przed drzemką rozkminę, czy gekon może się na coś zagapić.

Mój Chian (co prawda Coleonyx, ale to w zasadzie mini lampart) tak staje wieczorem przy szybie i duma nad światełkiem z mojego ładującego się e-papierosa :P

#5 Carey

Carey
  • Terrarysta
  • Z nami od: 690 dni
  • Polska / Śląskie / Łaziska Górne

Napisany 14 luty 2019 - 21:26

Macie rację, właśnie jest po spacerze i wszystko jest w porządku. Nie wiem o co jej wtedy chodziło, ale było naprawdę dziwne. Tym bardziej, że jest w stanie chodzić nawet po psie ;)

Tak czy inaczej, rozwialiście moje wątpliwości ;)

#6 MartaCrystal

MartaCrystal
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1244 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 15 luty 2019 - 08:24

Macie rację, właśnie jest po spacerze i wszystko jest w porządku. Nie wiem o co jej wtedy chodziło, ale było naprawdę dziwne. Tym bardziej, że jest w stanie chodzić nawet po psie ;)

Tak czy inaczej, rozwialiście moje wątpliwości ;)

Spacerów po psie bym nie uprawiala, moze jestem przewrazliwiona, ale widze ryzyka:

- gekon upadnie, złamie sobie lape, bo pies sie przestraszy

- pies zje gekona (pamietajmy, to tylko zwierzeta z instynktem, pies nie wie, ze my lubimy gekonka i ten jest nieszkodliwy

- zarazki, pasozyty i inni pasazerowie na psie, po co fundowac to gekonowi?

#7 sebekol Online

sebekol

Moderator w działach gekony i gekon lamparci

• Moderator
  • Z nami od: 4007 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 15 luty 2019 - 10:32

Stres. Zabawy z psem też odradzam, bo mogą się skończyć źle dla obu zwierzaków - zjedzenie, uszkodzenie czy wzajemne zakażenie mikroorganizmami.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).