Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

rozmnażanie

- - - - -  
Czy ten ptasznik to ten sam co tamten

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 Olek2001

Olek2001
  • Terrarysta
  • Z nami od: 159 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Turek

Napisany 07 luty 2019 - 22:01

Dzień dobry 

Mam pytanie na wstępnie proszę o wyrozumiałość bo nie wiem jak inaczej się wysłowić.

Chodzi o to że jestem początkującym i posiadam samice ptasznika tygrysiego " Davus fasciatus " i teraz pytanie czy może ta samica kopulować z samcem tego samego gatunku tylko pod nazwą " davus pentaloris " czy musi koniecznie z " Davus fasciatus " nie widzę różnic ( wiem że z np brachypelmą hamorii, a np vegans to nie wyjdzie ) proszę o  zrozumienie 

Dziękuje 

Podobne tematy: Czy ten ptasznik to ten sam co tamten     x

#2 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2161 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 07 luty 2019 - 22:08

Tak to to samo. Nazwa została zmieniona i to w sumie kilkakrotnie.

#3 Jaykob1986 W hodowli

Jaykob1986
  • Terrarysta
  • Z nami od: 223 dni
  • Polska / Mazowieckie / Żyrardów

Napisany 08 luty 2019 - 10:34

@VisibleNoise ja czytałem i słyszałem od hodowców, że pentalorisy i fasciatusy różnią się budową spermateki i występują w innych rejonach, stąd dwie różne nazwy. Więc wychodzi na to, że to nie do końca to samo. Ale jak z ich kopulacją to nie mam pojęcia jak jest.  

Edytowany przez Jaykob1986, 08 luty 2019 - 10:35.

#4 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 08 luty 2019 - 12:49

Ja słyszałam, że nazwa została niedawno zmieniona na "Davus pentaloris" z "Davus fasciatus", ale też mogę się mylić. Chociaż nawet jeśli jest tak jak piszesz i tak zapewne te gatunki są już pomieszane i nie ma pewności co się kupuje.

#5 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3136 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 10 luty 2019 - 15:48

Jak na razie Davus fasciatus i D. pentaloris to dwa odrębne gatunki. Warto zerkać na The World Spider Catalog: https://wsc.nmbe.ch/genus/4726/Davus w przeciwieństwie do tego od gadów (The Reptile Database) aktualizacje wpadają tam praktycznie na bieżąco (zazwyczaj do tygodnia po opublikowaniu danej publikacji). Ostatnia rewizja była w 2016 r. Zerknę jak będę miał chwilkę i opiszę czym się różnią oba gatunki (oczywiście jak ktoś chce to może sobie samemu zerknąć w wyżej podanym linku można za darmo ściągnąć publikację ;) ).

Jeśli chodzi o hybrydy u ptaszników to temat rzeka, głównie wynikający z problemów z właściwym oznaczeniem gatunków. Lepiej jest zawsze unikać tworzenia hybryd.

#6 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 10 luty 2019 - 17:56

@Vulpes90 A to ciekawe, ja od zawsze słyszałam i czytałam, że to ten sam gatunek, tylko najpierw (nie zupełnie najpierw, ale porównując te dwa) był D. fasciatus, a później zmienili nazwę. To ciekawe jakiego ja miałam :P

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).