Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Chory gekon lamparci

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
9 odpowiedzi na ten temat

#1 parsok11337

parsok11337
  • Terrarysta
  • Z nami od: 282 dni
  • Polska / Mazowieckie / Ostrołęka

Napisany 17 styczeń 2019 - 19:35

Witam trzy dni temu kupiłem młodego gekona lamparciego. W sklepie zoologicznym wyglądał na zdrowego, jednakże odkąd jest u mnie w domu dziwnie się zachowuje. Jaszczurka siedzi wyłącznie w zimniejszej strefie terrarium, jest bardzo mało aktywna i nie widziałem żeby coś jadła. Gdy próbuję podać jej mączniki nie zauważam u niej żadnego zainteresowania. Gekon jest bardzo ospały i martwi mnie jego stan. Nie wiem co mam zrobić w takiej sytuacji, ponieważ jest to moja pierwsza jaszczurka. Dodam jeszcze, że temperatura w terrarium wynosi od 22 w zimniejszej strefie do 29 w cieplejszej.

Podobne tematy: Chory gekon lamparci     x

#2 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 523 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 17 styczeń 2019 - 19:55

Witaj :)

1. Jeśli martwi Cię stan gekona, zrób badanie kału na pasożyty.

2. Za zimno w ciepłej strefie.

3. Mączników może nie chcieć, spróbuj z ruchliwszą karmówką.

Wiesz, 3 dni to gadzina może się jeszcze aklimatyzować. W jakim wieku jest?

Przesiaduje w kryjówce czy czasem się przechadza? Pojawiły się jakieś odchody?

Wstaw nam fotkę, jeśli możesz :)

#3 parsok11337

parsok11337
  • Terrarysta

Napisany 17 styczeń 2019 - 20:13

Gekon raz na jakiś czas przechadza się po terrarium, ale większość czasu spędza w kryjówce. Jaszczurkę pojechali odebrać moi rodzice i nie zapytali sprzedawcy w jakim wieku jest gekon. Jutro zadzwonie do sprzedawcy i się dopytam. Gekon jeszcze się nie załatwiał. Niestety na chwilę obecną nie mam możliwości wrzucenia zdjęcia, ale będę mógł to zrobić jutro.

#4 Dagn

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 17 styczeń 2019 - 20:24

Wiesz, to jest taka w sumie normalna aktywność lamparta. Śpi, je i czasem łazi ;)

Jeśli w sklepie mieli kilka gekonów w terra, to ciężko kontrolować, który co zjada. I akurat ten mógł nie jeść mączników. Dajesz w miseczce czy z pęsety?

Przy starszym osobniku zaryzykowałabym tezę, że głodówka przed wylinką albo aklimatyzacyjna, ale żadne z moich dzieciaków, jak trafiły do mnie jako młode, tego nie robiło.

Anyway, głodówka czy nie, suplementacja u młodego musi być. Mam nadzieję, że miseczka z wapniem jest. Jeśli nie zauważysz, żeby ją ruszał, spróbuj podać na łyżeczce, powinien liznąć, albo - jeśli kryjówka ma dno, sypnąć tam troszkę i popsikać wodą. 

Jeszcze dla zasady spytam o podłoże. Czy jest opcja, że się zaczopował.

Edytowany przez Dagn, 17 styczeń 2019 - 20:26.

#5 parsok11337

parsok11337
  • Terrarysta

Napisany 17 styczeń 2019 - 21:36

Gekona staram się karmić z miseczki, próbowałem też karmić z pensety ale nie chciał wziąć. Nie ma możliwości, żeby się zaczopował. Oczywiście mam również miseczkę z wapniem. Dziękuje Panu za pomoc. Tak jak Pan pisał jaszczurka zapewne się jeszcze aklimatyzuje a ja ze względu na swój brak doświadczenia, zacząłem panikować. Dam jaszczurce czas do końca tygodnia i jeśli nic się nie zmienią to pojadę z nią do weterynarza. Jeszcze raz dziekuje za pomoc.

#6 Dagn

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 17 styczeń 2019 - 21:51

:P

Nie ma za co :) Spróbuj z inną karmówką, odchody do badania, no i czekamy na foto.

Załączone pliki

#7 parsok11337

parsok11337
  • Terrarysta

Napisany 17 styczeń 2019 - 22:36

Przpepraszam za pomyłkę, nie wiem czym się sugerowałem.

#8 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2528 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 18 styczeń 2019 - 10:40

Na wyspie ciepła powinien miec 37 stC. Popraw temperaturę i pamiętaj o wilgotnej kryjówce, zeby za chwilę nie było problemów z wylinką. W terra musi mieć tez coś o co zahaczy skórę podczas wylinki i będzie mógł ją zdjąć np. konar.

#9 parsok11337

parsok11337
  • Terrarysta

Napisany 19 styczeń 2019 - 00:06

Wstawiam zdjęcie jaszczurki. Jak na moje oko wygląda zdrowo, mimo wszystko poprawie warunki w jej terrarium. 

Załączone pliki

#10 jsduga

jsduga
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1355 dni
  • Polska / Małopolskie / Kęty

Napisany 20 styczeń 2019 - 20:06

Póki co, rób w terra tylko to, co konieczne. Wymiana wody, karmówki, sprzątanie. Powinien się zaaklimatyzować. Jedne szybciej się oswajają, inne troszkę później, ale każdy potrzebuje spokoju na początku. Pokaż terrarium jak możesz.

Edytowany przez jsduga, 20 styczeń 2019 - 20:21.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).