Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

tematy ogólne

- - - - -  
Prośba o ocenę listy zakupów dla gekona, czy to będzie odpowiednie ogrzewnie?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi na ten temat

#1 Oyasuminasai

Oyasuminasai
  • Terrarysta
  • Z nami od: 155 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 16 styczeń 2019 - 15:31

Witam, pod koniec lutego mam zamiar zakupić gekona lamparciego, ze sprawdzonej hodowli lub na jakiejś giełdzie terrarystycznej od dobrego hodowcy. W związku z tym zaczynam przygotowania listy zakupów - terrarium wraz z całym wyposażeniem. A więc w planach jest:

-terrarium - 60x30x40 - myślę, że przy odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni dla jednego osobnika tego gatunku powinno być okej.

-podłoże - tutaj zdecydowałem się na chipsi granulat kukurydziany -  dość estetyczny, z tego co czytałem dość bezpieczny

-miseczki - 3szt - na wodę, na pokarm, sepię       (pokarm dwa razy w tygodniu z witaminami)

-kryjówki - dwie: na ciepłą i zimną stronę terrarium

-dodatkowe elementy - w postaci jakiegoś łupka kokosa, korzeni

-sepia

-Zoo Med Reptivite z D3

-karmówka - myślałem o połączeniu mączników z karaczanem tureckim i świerszczami, aby gekon miał zapewnioną różnorodność

-Ogrzewanie + oświetlenie - chciałbym aby jedno urządzenie pełniło te dwie funkcje, wybór padł na żarówkę, która zapewniałaby oświetlenie, wyspę ciepła i temperaturę w terrarium. Niestety nie mogłem poszukać jaka żarówka będzie odpowiednia. Temperatura w mieszkaniu 21 stopni. Na pewno chciałbym aby żarówka była zamontowana na górze terrarium (na blaszanej kratce wentylacyjnej z dziurkami) na oprawce E27. Niestety nie wiem jaki rodzaj i moc wybrać. 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich z forum, proszę o ocenę zestawu, wskazanie błędów, pomoc w wyborze odpowiedniej żarówki oraz porady :)

Edytowany przez Oyasuminasai, 16 styczeń 2019 - 15:33.

Podobne tematy: Prośba o ocenę listy zakupów dla gekona, czy to będzie odpowiednie ogrzewnie?     x

#2 meme512

meme512
  • Terrarysta
  • Z nami od: 827 dni
  • Polska / Pomorskie / Malbork

Napisany 19 styczeń 2019 - 09:57

Witaj, co do wapna/sepii polecam Ci również z Zoomed z d3, ponieważ niedobór może spowodować krzywicę, a to już nieodwracalna zmiana. Co do ogrzewania nie lepiej byłoby kabel grzewczy plus regulator temperatury z termostatem? Gekony lamparcie to jaszczurki o aktywności nocnej. Dodatkowo zamontowałabym ledy najlepiej o kolorze czerwonym żeby w nocy gekon nie widział światła, ale za to będzie można oglądać jego.

#3 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 469 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 19 styczeń 2019 - 15:15

Hejka :)

Żarówka 25W (jakiś zoomed czy coś innego) powinna spokojnie wystarczyć na takie terrarium, żeby zrobić wyspę ciepła.

Zresztą jak kupisz terrarium, to porobisz testy z różnymi mocami żarówek (do testów możesz użyć tych wiesz... "żarówki przemysłowe nie do oświetlania" :P za 99 groszy).

A potem zobaczysz, czy jaszczurowi przypasuje. Jeśli będzie uciekał na zimną stronę, to może być za ciepło (tu też zależy indywidualnie od osobnika, moja notorycznie przy niby prawidłowej dla lampartów 34+ uciekała z ciepłej strefy).

Co do sepii - poleciłabym Ci bardziej wapno w proszku dla gadów, lepiej się przyczepia do karmówki, szczególnie do mączników, których starta sepia tak niezbyt się trzyma, no i ścierać nie trzeba.

Karmówka - zaczęłabym od karaczanów, są jednak mniej wymagające, nie cykają, nie skaczą, nie padają tak masowo. Jak się je dobrze ogarnie, to nic nie ucieka i nawet turki nie wydają się już takie speedy gonzales ;)

Reszta jak dla mnie cacy :) Pod jedną kryjówkę wsadziłabym jakiś spodek, żeby na czas wylinki mogła spełniać funkcję wilgotnej jamki. Sam zresztą zobaczysz, czy gek w ogóle korzysta z takich udogodnień przy wylince.

#4 jsduga

jsduga
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1300 dni
  • Polska / Małopolskie / Kęty

Napisany 24 styczeń 2019 - 18:15

Jakiej byś nie miał karmówki to kup sobie ( o ile już nie masz ) pęsetę do chwytania robaków ;) Niby nic wielkiego, a udogodnienie. Moc żarówki 25W według mnie wystarczy spokojnie. U siebie teraz w sezonie grzewczym z reguły tylko doświetlam terrarium, bo i tak temperatura we wnętrzu terrarium oscyluje na granicy 30 stopni.

Edytowany przez jsduga, 24 styczeń 2019 - 18:16.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).