Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - ogrzewanie

- - - - -  
automatyka do terrarium dla anolisa - dylematy techniczne

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
11 odpowiedzi na ten temat

#1 suchy1965

suchy1965
  • Terrarysta
  • Z nami od: 125 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 13 styczeń 2019 - 20:14

Urządzam tropik. terrarium 60szer.x50dł.x80wys. pod anolisa zielonego i im więcej czytam, mam co raz więcej dylematów jak poprawnie dobrać oświetlenie, ogrzewanie i zraszanie, żeby spiąć to z automatyką, która z uwagi że nie zawsze jestem w domu jest niezbędna. Pewne rozwiązania eliminuje mi szklana góra terrarium z listwą wentylacyjną, a nie z siatki, więc planowany metahalogen (UVB) muszę mieć wewnątrz. To w moim rozumieniu, utrudnia mi także obliczenie właściwej mocy metahalogenu, bo nie obliczę min......................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Podobne tematy: automatyka do terrarium dla anolisa - dylematy techniczne     x

#2 gelmi

gelmi
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4866 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 22 styczeń 2019 - 18:50

Cześć.

W dobraniu sprzętu Ci niestety nie pomogę, bo aż tak się na tym nie znam, ale mogę Ci podesłać mój sterownik do automatyzacji. Jeżeli chcesz sterować zraszaczem, światłem i grzałką to powinien się nadać. Co prawda sterownik jest jeszcze w fazie testów, ale jak na razie tylko u jednej osoby się zawiesił w nocy. Pracuję nad poprawką, żeby w takich sytuacjach po prostu sam zresetował się.

#3 suchy1965

suchy1965
  • Terrarysta

Napisany 24 styczeń 2019 - 11:05

gelmi, dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź. Już sobie poradziłem odcinając szklany dach i zastąpiłem go siatką. W tym momencie oświetlenie i ogrzewanie wyrzucam poza zbiornik.  Jeśli chodzi o sterowanie to zdecydowałem się na zakup zintegrowanej oprawy na 5 różnych żarówek + wejście na zraszacz, wszystko sterowane wbudowanym komputerem. Trochę to drogie rozwiązanie, ale estetycznie wykonane i na gwarancji.

Jeszcze raz dzięki za odzew.  

#4 gelmi

gelmi
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4866 dni

Napisany 24 styczeń 2019 - 13:08

OK. Wrzuć zdjęcie jak już wszystko złożysz. Powodzenia!

#5 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1748 dni

Napisany 03 luty 2019 - 17:47

No właśnie, miałem napisać, że wszelkie lampy wewnątrz terrarium z anolisami to fatalny pomysł.

Anolisy są wszędobylskie i wszędzie wejdą, najlepiej mieć lampy poza terrarium.

Po drugie, lampa MH powinna być włączana jak najrzadziej, a nie na zasadzie temperatura za wysoka, to wyłącza się MH.

Regulatory temperatury + MH to krótkie życie lampy MH.

Ale sam też odradzam lampy MH z mniejszymi anolisami. Z większymi nie próbowałem, ale z mniejszymi mam wrażenie, że.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#6 suchy1965

suchy1965
  • Terrarysta

Napisany 04 luty 2019 - 09:45

I tak właśnie mam to mniej więcej zaplanowane. Oświetlenie i ogrzewanie idzie ponad siatkę. Zrezygnowałem z MH. w ogóle. Zastosowałem  oprawę zespoloną na 4 różne wejścia ceramiczne z odbłyśnikiem, sterowane wbudowanym komputerem, z podłączoną UVB 5.0 + promiennik ceramiczny + ledy + dodatkowy panel led do roślin. Jestem w trakcie budowy i urządzania zbiornika. Obecnie sen z powiek spędza mi temat dodatkowej wentylacji. Mam do dyspozycji wentylator 80 mm., który chcę zamontować wewnątrz tuby korkowej......................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#7 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 04 luty 2019 - 10:15

Z bardzo wilgotnymi terrariami nie mam doświadczenia.

Moje wszystkie terraria tropikalne mają siatkę w suficie i nic nie paruje, bez żadnych wiatraczków.

Dodam na marginesie, że anolisy prosperują w dość zróżnicowanych środowiskach pod względem wilgotności. Wcale nie musi być wysoka, ale wysoką też znoszą dobrze. Muszą mieć "w miarę ciepło", czyli nie jak na pustyni, ale też nie jak w Azji tropikalnej.

#8 suchy1965

suchy1965
  • Terrarysta

Napisany 04 luty 2019 - 10:51

Dzięki, za cenną uwagę. A wiatraczek wymyśliłem podczytując innych o problemach z pleśnieniem np. podłoża, korzeni etc. Stąd też na wszelki wypadek chcę wymusić ruch powietrza. Mam nadzieję, że nie zaszkodzi, a pozwoli mi bardziej równomiernie rozprowadzić ciepło po zbiorniku.

#9 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 04 luty 2019 - 13:17

Wiatraczek nie jest potrzebny do rozprowadzania ciepła w terrarium jeśli masz przyzwoite warunki w pomieszczeniu.

Bo wskazane są różnice temperatur w zbiorniku jeśli planujesz tam trzymać gady.

Wiatraczek może rzeczywiście być przydatny w mocno wilgotnym terrarium żeby właśnie to czy tamto nie płeśniało.

Ale tzw. ekipa sprzątająca powinna to załatwić. I grzyby i pleśnie zostaną zjedzone, jeśli będzie odpowiednia równowaga biologiczna w terrarium.

#10 suchy1965

suchy1965
  • Terrarysta

Napisany 04 luty 2019 - 15:25

O widzisz i tu jest pewien problem z akceptacją ekipy sprzątającej przez panią domu. Nie wiem, może za duża (liczebnie) konkurencja ?  :E 

Ale pracuję nad tym intensywnie i na argumenty. 

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2018 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).