Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - ogrzewanie

- - - - -  
automatyka do terrarium dla anolisa - dylematy techniczne

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
11 odpowiedzi na ten temat

#1 suchy1965

suchy1965
  • Terrarysta
  • Z nami od: 215 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 13 styczeń 2019 - 20:14

Urządzam tropik. terrarium 60szer.x50dł.x80wys. pod anolisa zielonego i im więcej czytam, mam co raz więcej dylematów jak poprawnie dobrać oświetlenie, ogrzewanie i zraszanie, żeby spiąć to z automatyką, która z uwagi że nie zawsze jestem w domu jest niezbędna. Pewne rozwiązania eliminuje mi szklana góra terrarium z listwą wentylacyjną, a nie z siatki, więc planowany metahalogen (UVB) muszę mieć wewnątrz. To w moim rozumieniu, utrudnia mi także obliczenie właściwej mocy metahalogenu, bo nie obliczę min. odległości od zwierzęcia, przecież będzie biegał po całym zbiorniku, więc może chodzić i 15 i 50 cm. od żarówy. Na razie planowałem metahalogen 50W. Może źle myślę, ale mając metahalogen  to jak mam sterować temperaturą, skoro jednocześnie i świeci i grzeje ? Jeśli będzie za gorąco to sterownik wyłączy matahal. i nie będzie też światła. Jeśli mam dać dodatkowe światło i dodatkowo np. promiennik ceramiczny to znowu nie widzę sensu w metahalogenie. Z tym mam chyba największy dylemat. Planowałem też, że uda mi się zautomatyzować czasowe załączanie światła, sterować temperaturą i zraszaczem. Ale jakie sterowniki mam zastosować, nie wiem ? Dla poprawy wentylacji zaplanowany mam też wentylator z kompa, a na górę daję plafon led do roślin. Ponieważ w dobrym dobraniu wszystkich elementów technicznych koszt nie jest wielkim problemem, będę wdzięczny za każdą konstruktywną radę i chętnie skorzystam z waszych doświadczeń i stosowanych przez was rozwiązań technicznych. Z góry wszystkim bardzo dziękuję za pomoc.

Podobne tematy: automatyka do terrarium dla anolisa - dylematy techniczne     x

#2 gelmi

gelmi
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4956 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 22 styczeń 2019 - 18:50

Cześć.

W dobraniu sprzętu Ci niestety nie pomogę, bo aż tak się na tym nie znam, ale mogę Ci podesłać mój sterownik do automatyzacji. Jeżeli chcesz sterować zraszaczem, światłem i grzałką to powinien się nadać. Co prawda sterownik jest jeszcze w fazie testów, ale jak na razie tylko u jednej osoby się zawiesił w nocy. Pracuję nad poprawką, żeby w takich sytuacjach po prostu sam zresetował się.

#3 suchy1965

suchy1965
  • Terrarysta

Napisany 24 styczeń 2019 - 11:05

gelmi, dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź. Już sobie poradziłem odcinając szklany dach i zastąpiłem go siatką. W tym momencie oświetlenie i ogrzewanie wyrzucam poza zbiornik.  Jeśli chodzi o sterowanie to zdecydowałem się na zakup zintegrowanej oprawy na 5 różnych żarówek + wejście na zraszacz, wszystko sterowane wbudowanym komputerem. Trochę to drogie rozwiązanie, ale estetycznie wykonane i na gwarancji.

Jeszcze raz dzięki za odzew.  

#4 gelmi

gelmi
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4956 dni

Napisany 24 styczeń 2019 - 13:08

OK. Wrzuć zdjęcie jak już wszystko złożysz. Powodzenia!

#5 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1837 dni

Napisany 03 luty 2019 - 17:47

No właśnie, miałem napisać, że wszelkie lampy wewnątrz terrarium z anolisami to fatalny pomysł.

Anolisy są wszędobylskie i wszędzie wejdą, najlepiej mieć lampy poza terrarium.

Po drugie, lampa MH powinna być włączana jak najrzadziej, a nie na zasadzie temperatura za wysoka, to wyłącza się MH.

Regulatory temperatury + MH to krótkie życie lampy MH.

Ale sam też odradzam lampy MH z mniejszymi anolisami. Z większymi nie próbowałem, ale z mniejszymi mam wrażenie, że te lampy są zbyt mocne, chyba że nieco wyżej ponad siatką.

Ja bym dał rurę UVB, najlepiej T5 + lampa grzewcza + ledy na doświetlenie. W jasno oświetlonych zbiornikach anolisy lepiej się wybarwiają, jak zresztą chyba wszystkie gady dzienne.

#6 suchy1965

suchy1965
  • Terrarysta

Napisany 04 luty 2019 - 09:45

I tak właśnie mam to mniej więcej zaplanowane. Oświetlenie i ogrzewanie idzie ponad siatkę. Zrezygnowałem z MH. w ogóle. Zastosowałem  oprawę zespoloną na 4 różne wejścia ceramiczne z odbłyśnikiem, sterowane wbudowanym komputerem, z podłączoną UVB 5.0 + promiennik ceramiczny + ledy + dodatkowy panel led do roślin. Jestem w trakcie budowy i urządzania zbiornika. Obecnie sen z powiek spędza mi temat dodatkowej wentylacji. Mam do dyspozycji wentylator 80 mm., który chcę zamontować wewnątrz tuby korkowej. Zakładałem że zaciągał będzie powietrze znad siatki i rozprowadzał strumień ciepłego powietrza z żarówki po całym zbiorniku, zwłaszcza, że zrobiłem sobie płynną regulację obrotów. Tylko są różne szkoły. Jedni twierdzą że ciąg powinien być z góry na dół, inni, że raczej bezpośrednio na frontową szybę, żeby nie parowała, a i tak będzie wymuszony ruch powierza.  Muszę chyba sam do tego dojść drogą prób i dopasować się do baniaka. 

#7 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 04 luty 2019 - 10:15

Z bardzo wilgotnymi terrariami nie mam doświadczenia.

Moje wszystkie terraria tropikalne mają siatkę w suficie i nic nie paruje, bez żadnych wiatraczków.

Dodam na marginesie, że anolisy prosperują w dość zróżnicowanych środowiskach pod względem wilgotności. Wcale nie musi być wysoka, ale wysoką też znoszą dobrze. Muszą mieć "w miarę ciepło", czyli nie jak na pustyni, ale też nie jak w Azji tropikalnej.

#8 suchy1965

suchy1965
  • Terrarysta

Napisany 04 luty 2019 - 10:51

Dzięki, za cenną uwagę. A wiatraczek wymyśliłem podczytując innych o problemach z pleśnieniem np. podłoża, korzeni etc. Stąd też na wszelki wypadek chcę wymusić ruch powietrza. Mam nadzieję, że nie zaszkodzi, a pozwoli mi bardziej równomiernie rozprowadzić ciepło po zbiorniku.

#9 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 04 luty 2019 - 13:17

Wiatraczek nie jest potrzebny do rozprowadzania ciepła w terrarium jeśli masz przyzwoite warunki w pomieszczeniu.

Bo wskazane są różnice temperatur w zbiorniku jeśli planujesz tam trzymać gady.

Wiatraczek może rzeczywiście być przydatny w mocno wilgotnym terrarium żeby właśnie to czy tamto nie płeśniało.

Ale tzw. ekipa sprzątająca powinna to załatwić. I grzyby i pleśnie zostaną zjedzone, jeśli będzie odpowiednia równowaga biologiczna w terrarium.

#10 suchy1965

suchy1965
  • Terrarysta

Napisany 04 luty 2019 - 15:25

O widzisz i tu jest pewien problem z akceptacją ekipy sprzątającej przez panią domu. Nie wiem, może za duża (liczebnie) konkurencja ?  :E 

Ale pracuję nad tym intensywnie i na argumenty. 

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).