Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - pozostałe tematy

- - - - -  
Terrarium dla falsumy grandis parka ok.4miesiace

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi na ten temat

#1 1986champion

1986champion
  • Terrarysta
  • Z nami od: 191 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Gniezno

Napisany 09 styczeń 2019 - 04:04

Witam chciałbym prosic o ocene jak i radę w dokonczeniu terra jestem na ostatniej prostej pozostal montaz oswietlenia,foogera i dolozeniu mchu oraz paru bambusuw.
Wymiary terra to 80x40x80(szer,gl,wys)
Juz wiem ze na dorosłą parke to nie odpowiednia wielkość ale o zmianie terra na wieksze pomysle w nowym roku.
Scianka oraz półki wykonane z korka i tu juz popelnilem pierwszy blad mianowicie dalem korek o grubosci 3cm:/co wiadomo zmniejszyło terrarium.Pare roslinek żywych a podloze to torf kokosowy roslinki zostaly w doniczkach zakryte torfem.Oswietlenie i tu mam pytanie wybralem Exo terra 5.0 UVB 13w i druga taka sama ale 25w jedna bedzie z lewej stronie terra druga z prawej w otworach widocznych na zdjęciach.Nie mysle o grzewczej ponieważ mieszkam w bloku i temp w terra bez oswietlania jest 20/22 stopnie wiec mysle ze UVB podniosa temp wystarczajaco.Zastanawiam sie jeszcze czym przykleic mech do korka mech to Zoo Med Terrarium Moss - naturalny mech.Zastanawiam sie rowniez czy mam wystarczajaca średnicę bambusa kupilem w castoramie to co bylo:/grubosc palca wskazujacego:)Malo widoczne na zdjeciu polki z korka po prawej jaki i po lewej oraz na tylniej sciance.Boczne poleczki beda 25 cm nizej pod żarówkami zarowki maja przyjsc dzis wiec po zamontowaniu i odpaleniu zapodam kolejne foto.Fooger idzie z chin wiec pewnie jeszcze to potrwa ale lepiej poczekac niz przeddozyc wielokrotnie:)

Załączone pliki

Edytowany przez 1986champion, 09 styczeń 2019 - 04:13.

Podobne tematy: Terrarium dla falsumy grandis parka ok.4miesiace     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3136 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 10 styczeń 2019 - 22:04

Zerknij sobie na dwa bardzo ciekawe tematy o felsumach, tam jest dużo informacji o ich terrarium. @madly ma też dużą wiedzę o felsumach, może coś pomoże ;) :
https://www.terrarium.pl/topic/501261-felsumy-madagaskarskie-mlode-21-problemy-terytorialne-prosba-o-rady/
https://www.terrarium.pl/topic/515419-felsuma-madagaskarska-grandis/

Oswietlenie i tu mam pytanie wybralem Exo terra 5.0 UVB 13w i druga taka sama ale 25w jedna bedzie z lewej stronie terra druga z prawej w otworach widocznych na zdjęciach.Nie mysle o grzewczej ponieważ mieszkam w bloku i temp w terra bez oswietlania jest 20/22 stopnie wiec mysle ze UVB podniosa temp wystarczajaco.

Jeśli chodzi o oświetlenie jak i wszystkie inne lampy u felsum najlepiej jest je umieścić poza terrarium, nad siatką, felsumy są dość podatne na oparzenia zarówno od zbyt bliskiego kontaktu z lampami UVB, jak i np. paskami LED, były już przypadki oparzeń od LEDów tu na forum. Z lamp UVB najlepiej jest zaopatrzyć się w Arcadię T5 6% z reflektorem, ewentualnie T8 12% z relektorem (T5 6% lepiej świeci i jest trochę mocniejsza, ale patrząc na powyższą zabudowę najmniejsza lampa T5 ma 55 cm długości, T8 12% ma 36 cm długości dla najkrótszej lampy, więc może T8 będzie lepiej będzie pasowała). Samo UVB też raczej nie nagrzeje terrarium, więc jakieś lampy grzewcze myślę, że się przydają, ale to już kwestia wypróbowania.

Co do gatunku, to co jakiś czas pojawiają się różne oferty, czy to tutaj czy na innych grupach innych znacznie mniejszych felsum, ewentualnie dość podobnym rodzajem jest Lygodactylus, być może warto zastanowić się nad alternatywą?

#3 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1863 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 09 luty 2019 - 17:50

Wydaje mi się, że 80x40x80 będzie w porządku na parkę felsum madagaskarskich, chyba że mowa o tych wielkich, Ph. grandis (dawniej Ph. madagascariensis grandis). 

Te UVB na pewno nie zrobią Ci "punktu grzewczego", słabo grzeją i tylko w bardzo bliskiej odległości (2-3 cm).

Też stanowczo radzę wszelkie lampy u felsum (jak i anolisów) poza terrarium, ponad siatką najlepiej aluminiową. Wszędobylskie felsumy mogą poparzyć się tymi lampami UVB, które choć na odległość prawie wcale nie grzeją, to same się nagrzewają dość mocno.

#4 1986champion

1986champion
  • Terrarysta
  • Z nami od: 191 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Gniezno

Napisany 11 luty 2019 - 14:56

Witam phelki mam od 15 stycznia.Temp w terra to miedzy 27 a 35 najcieplej pod zarowka grzewcza w nocy duży spadek bo do temp 20stopni.Terra spryskuje 2 razy dziennie rano przed praca i o 17 od rana do 17 kiedy wracam z pracy wilgoć jest 50/60%więc przez pare godzin wilgotność maja słabiutką:/Na początku jadły ładnie swierszcze podawane z pencety od jakiegos tygodnia nie chcą ich w ogóle ruszyć ani z pencety ani z pudełeczka jedzą jedynie musy kubusia.Straciły rownież swój kolor i zrobily sie ciemniejsze.Młodsza(Lili) wiekszość czasu chowa sie za lampą chociaż na początku tez często siedziała na bambusie ale jej sie nie dziwie bo niestety zgubiła ogonek co mnie również bardzo zabolało:(sprawka syna:(a wieksza (Denverek)lubi sie wygrzewać pod żarowka grzewczą ale jak podejde do terra to zaraz ucieka tez za lampe jest płochliwa.Podam zdjęcia nie za ładne ale coś tam widac.1 foto to jak wyglądał na poczatku Denver na 2 jest denver na tą chwile bo młodszej nie udało mi sie wychwycić.żarówki UVB zabezpieczone są siatką bo na początku wchodziły do srodka.Tak więc czy problem zmiany koloru i braku apetytu spowodowany może być.Zbyt mała wilgotnością plus stresem przy spryskiwaniu recznym czy może problem z UVB I lepiej położyć zarówki na siatke do góry z tym że wtedy to chyba za dużo promieni to tam nie dotrze i zniszcze ich kryjówke bo za lubia sie chować czy zbyt wysoki skok temperatury między dniem a nocą.Dodam że bardzo mnie cieszy fakt że jak na razie dobrze sie dogadują :)

Załączone pliki

Edytowany przez 1986champion, 11 luty 2019 - 15:17.

#5 madly

madly
  • Terrarysta
  • Z nami od: 856 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 21 luty 2019 - 19:50

Szkoda, że z tak dużym opóźnieniem, ostatnio rzadziej zaglądam na forum.

Oj, jakby tutaj powiedzieć, żeby nie zjechać za bardzo. Bura należy Ci się solidna w każdym razie. 

Przede wszystkim z anie słuchanie odpowiedzi, a odpowiedziałem Ci przecież wyraźnie tutaj: https://www.terrarium.pl/topic/501261-felsumy-madagaskarskie-mlode-21-problemy-terytorialne-prosba-o-rady/?p=1870096

Po pierwsze masz 3 źródła, o które może się poparzyć felsuma. 2 klosze od żarówek UVB oraz oprawka od żarówki grzewczej. Pytałeś się w innym wątku i pamiętam, że odpowiadałem, że nie może być tak, iż wewnątrz masz takie żarówki. Prędzej, czy później dojdzie do poparzeń. Masz na górze siatkę metalową z grubymi oczkami, owszem, będzie ciemniej, ale będzie bezpieczniej. tylko nie nad plastikiem. To MUSISZ zrobić. Nie ma zmiłuj. Jeśli będzie za ciemno, to doświetl to dodatkowymi żarówkami lub taśmą led. To również nie w terrarium ,a ponad szybą lub siatką.

Po drugie. Masz za wysokie temperatury, więc nie dziw się, że Ci się chowają w górny, róg (bo tam dla felsumy jest bezpieczniej), który zapewnia jej najniższą temperaturę. Przytaczam cytat z opisu gatunkowego.

za dnia 25 – 28°C (miejscowo nawet 30°C) i spadek w nocy o 3-4°C choć felsumy bez uszczerbku na zdrowiu znoszą krótkotrwałe spadki nawet do 15°C). Ważna dla dobrej kondycji felsum jest zmienność temperatur w różnych miejscach terrarium i wahania dobowe przez co naśladujemy warunki naturalne

© terrarium.com.pl https://www.terrarium.com.pl/272-phelsuma-madagascariensis-felsuma-madagaskarska/

Żarówka 75W wewnątrz jest zdecydowanie za mocna. Po bokach masz 28 stopni, zapewne wyżej po bokach będzie sporo powyżej 30 stopni. Stąd też może być stopniowa utrata apetytu.

Co można na szybko zrobić.

Klosze z UVB podnieść do górnej powierzchni terra, zamówić drobną siatkę metalową i dziury od tych kloszy pokryć taką siatką, dokleić jakimś klejem na gorąco ew. distalem, ale na czas wiązania jakoś to docisnąć.

Żarówkę grzewczą podobnie wysunąć ponad terrarium i jakoś uszczelnić. Zmienić żarówkę z 75W na 50W i sprawdzić, czy nie wystarczy żarówka 35W (mieć ją na lato w razie czego, gdy temperatury powietrza bedą wyższe - na pewno przyda się). Sprawdzić temperatury - również pod sufitem.

To, że felsumy są ciemniejsze, wynika z tego, że gdy siedzą w zacienionej części, wówczas dostosowują barwę swoją do otoczenia stąd czasami wręcz dość ciemna zielń, to naturalne. Czasami, gdy są zdenerwowane lub przestraszone tez tak ciemnieją. Zdarza się też, że samoistnie zmieniają barwę na ciemniejszą na chwilę i potem wracają.

Brakuje mi tam trochę strefy cienia, w rogach może coś być, może jakieś żywe rośliny?

Płochliwość, niektóre tak mają i zmiany będą powolne, spokojne zbliżanie się do terrarium, karmienie z palca może pomóc. U siebie mam kilka młodych i najbardziej ufna jest jedna młoda, która od początku była w salonie, gdzie co chwilę ktoś przechodzi, zaś te, które są w pokoju syna, gdzie przez większą część dnia jest spokój, płochliwe są i zwiewają. Jedna najmniejsza została dokooptowana do salonu i nadal zwiewa, gdy próbuję ją karmić z palca, a najmłodsza... można z nią robić wszystko. To czasami też osobnicze. 

utrata ogonka - zdarza się, przeżyliśmy to nie raz i za pierwszym razem, gdy samiczce przyciąłem ogonek zamykanymi drzwiczkami terrarium (moment, skoczyła na szybę, gdy ją przymykałem), too odchorowałem długo. Odrośnie, nie będzie tak długi, ale będzie. Ważne, aby neie brć na siłę do rąk felsum, bo mogą odrzucić ogon, felka musi sama wskoczyć na rękę (można ją zachęcić smakołykiem) i trzeba nad tym trochę popracować i się nie zrażać.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).