Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - oświetlenie

- - - - -  
Lampa metalohalogenkowa

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
8 odpowiedzi na ten temat

#1 M2HB

M2HB
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4469 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Głogów

Napisany 25 grudzień 2018 - 19:26

Moi Drodzy, potrzebuję pomocy.  :) 

Obecnie ogrzewam terrarium moich eublefarów za pomocą halogenowego "grzybka". Testowałem też halogeny z trzonkiem GU10, jak i tradycyjne "grzybki", lecz irytuje mnie w nich jedna rzecz... niski współczynnik Ra. 
Ostatnio przeglądając forum pod kątem ogrzewania w terrariach, rzuciło mi się w oczy coś o lampach metalohalogenkowych i to jest chyba to czego potrzebuję. 

https://www.nowazarowka.pl/philips-mastercolour-cdm-rm-elite-mini-35w-930-gx10-40d-ciepla-biel-najlepsze-renderowanie-kolorow 

Wysoki współczynnik oddawania barw, do tego wysoka żywotność w zupełności rekompensują cenę. Jedyny dodatkowy koszt to zakup statecznika, ale patrząc na zalety samego źródła ciepła/światła chyba warto przerzucić się na ten system. 

Posiadacie, używacie? Chętnie przeczytam opinie od użytkowników, którzy użytkują to już od jakiegoś czasu.  ;)

Podobne tematy: Lampa metalohalogenkowa     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3023 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 25 grudzień 2018 - 20:52

niski współczynnik Ra.

Niski współczynnik Ra jest obliczany dla oka ludzkiego, więc ma się nijak dla gadów. Może być co najwyżej wskazówką, która lampa teoretycznie powinna być lepsza, nie zawsze jednak jest to zgodne z prawdą. Podobnie zresztą jest też z temperaturą barwową. Niemniej metalohalogeny są jak najbardziej dobrą opcją.

Polecam zerknąć na stronę: http://www.licht-im-terrarium.de/strahlung/farbwiedergabe

Strona niestety po niemiecku, ale nawet jak się nie zna języka można porównać widmo różnych lamp i ich Ra. Niestety wiedza zawarta na tej stronie przekracza jakąkolwiek moją wiedzę na temat fizyki (język niemiecki znam), więc mogę tylko wyciągnąć ogólne wnioski, ale cała strona opisuje tylko i wyłącznie lampy pod kątem używania ich w terrarium dla gadów. :)

#3 M2HB

M2HB
  • Terrarysta

Napisany 25 grudzień 2018 - 21:44

Właśnie o ludzkie oko chodzi - moje.  :P 

Taśma LED zamontowana w terrarium bardzo dobrze odwzorowuje kolory, natomiast grzewczy halogen... niestety nie. Kolory pod nim są jakby stłumione, nie są tak soczyste. Super, że grzeje, ale dobrze byłoby gdyby żarówka oprócz grzania odwzorowała też bardzo dobrze barwy i za tym właśnie przemawia do mnie mh, który podlinkowałem (CRI 90-99). 

Chętnie przyjrzę się wykresom na stronie, którą poleciłeś. :)

#4 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów

Napisany 25 grudzień 2018 - 22:21

MH bardzo dobrze odwzorowują światło słoneczne. Ogólnie fajna lampa trochę mała mogłaby być trochę większa, ale przynajmniej nie jest to lampa spot z przezroczystą szybką z przodu, tylko taka z szybką rozpraszającą światło (wersje spot też tam widziałem, więc lepiej ich unikać). Do takiej lampy lepiej też poszukać ceramicznej oprawki niż plastikowej mimo wszystko to jest MH, nie wiem czy znalezienie takiej oprawki nie będzie problematyczne.

Na allegro chyba ją można nawet trochę taniej dostać ;)
https://allegro.pl/oferta/lampa-mastercolour-cdm-rm-elite-mini-35w-930-gx10-5940441315

#5 M2HB

M2HB
  • Terrarysta

Napisany 25 grudzień 2018 - 22:51

Dopiero teraz zwróciłem uwagę na trzonek - GX10. Teoretycznie to samo co GU10, więc sprawę powinien załatwić adapter E27 - GU10, bo ceramiczna oprawa w terrarium już jest:

45550624625_bd93ca93ff_c.jpg

Dziękuję także za link z allegro. Faktycznie "trochę" taniej.  :o 

Ewentualnie przyjrzę się też opcji z trzonkiem E27, ale to już typ PAR30 a co za tym idzie większa lampa.

#6 Vulpes90

Vulpes90

• Koordynator działów

Napisany 25 grudzień 2018 - 23:52

W zasadzie większa (w zasadzie szersza, o większej średnicy) lampa to tylko na plus jeśli taką znajdziesz (chyba, że nie zmieści się w terrarium). Zawsze to większa wyspa ciepła, na której zmieści się cały gekon, a nie tylko jego ogon. Ważne żeby szybka z przodu była rozpraszająca, a nie przezroczysta. Te ostatnie mogą tworzyć mocno skupiające punkty, co skutkuje bardzo wysokimi temperaturami w jednym punkcie, czyli grozi oparzeniami. Na zdjęciach poniżej widać obie szybki

Lampa Spot

https://image.made-in-china.com/202f0j00SjbQtAOaEskp/Mh35W-PAR20-Metal-Halide-Lamp-Series-in-China.jpg

Lampa flood

http://germes-online.com/direct/dbimage/50312385/Low_Wattage_Par_Metal_Halide_Lamp.jpg

#7 M2HB

M2HB
  • Terrarysta

Napisany 26 grudzień 2018 - 10:56

Wiedziałem, że na forum uzyskam odpowiednią pomoc.  :D 

Wielkość to jedna z dwóch rzeczy, które są ważne - patrzę też na kąt rozsyłu światła i znalazłem chyba idealną lampę. 
Wersja flood, kąt rozsyłu światła to 30° i co ważne - typ PAR20, więc jest to patrząc na wymiary samej lampy idealny kompromis pomiędzy tymi, które już padły tutaj w temacie: https://www.nowazarowka.pl/philips-mastercolour-cdm-r-elite-35w-930-e27-par20-30d-ciepla-biel-najlepsze-renderowanie-kolorow

Jedyne co mnie trochę martwi, to brak możliwości ściemniania tych lamp, ponieważ obecnie stosuję ściemniacz do żarówki grzewczej żeby uzyskać odpowiednią temperaturę. Po Nowym Roku ruszę z tematem i sprawdzę czy dobrze wytypowałem, czy trzeba będzie jednak wybrać inną moc, bądź typ lampy.  ;)

#8 Vulpes90

Vulpes90

• Koordynator działów

Napisany 26 grudzień 2018 - 19:45

Jeśli chodzi o ściemnianie to w zasadzie można zaopatrzyć się w statecznik, który obsługuje 2 typy lamp 35W i 50W, na okres zimniejszy po prostu zmienić lampę, albo zamontować lampę tak by móc regulować odległość lampy od wyspy ciepła. Czysto teoretycznie ściemniacze do metalohalogenów także istnieją, jednak mogą ściemniać maksymalnie do 60% mocy lampy i niestety nie wiem jak z ich dostępnością, nigdy się tym aż tak bardzo nie interesowałem.

#9 M2HB

M2HB
  • Terrarysta

Napisany 26 grudzień 2018 - 20:57

Obecnie żarówka grzewcza jest skierowana na jedną z półek w terrarium (w linii prostej równe 30cm), gdzie stosując nawet słaby halogenowy grzybek o mocy 28W musiałem go lekko "skręcić" ściemniaczem, ponieważ na wyspie ciepła temperatura potrafiła dobić do 40 stopni. 
Na szczęście montaż oprawki oświetleniowej pozwoli na ewentualne korekcje ustawienia - zamiast świecić na półkę, będzie mogła świecić na podłoże jeśli 35W okaże się zbyt mocną opcją.  ;) 

31536329927_3e8d6e2675_c.jpg

Już i tak za bardzo kombinuję, więc chyba odpuszczę poszukiwania ewentualnego ściemniacza do mh.  :P

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2018 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).