Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zimowanie

- - - - -  
Mały zaskroniec w domku na działce

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi na ten temat

#1 Ilnara

Ilnara
  • Terrarysta
  • Z nami od: 577 dni
  • Polska / Podlaskie / Białystok

Napisany 08 grudzień 2018 - 18:57

Hej, mam problem. Moja mama znalazła dziś bardzo małego zaskrońca w piwnicy domku na działce poza Białymstokiem. I nie wiemy co zrobić. Przełożyłyśmy go do wiadra z piachem, żeby na niego nie nadepnąć. Wygląda na całego i już hibernującego. Proszę o pilną pomoc, ponieważ jutro wracamy do domu, a chcemy żeby maluch przeżył.
W porównaniu do podgrzewacza

Załączone pliki

Podobne tematy: Mały zaskroniec w domku na działce     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3199 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 09 grudzień 2018 - 01:26

Skontaktuj się najlepiej telefonicznie z jednym z weterynarzy od gadów. Często takie lecznice mają jakieś kontakty z lokalnymi ośrodkami, gdzie można takiego gada przetrzymać. W Białymstoku jest kilka takich weterynarzy najlepiej byłoby skontaktować się z Dr Zofią Dobrzyńską (-->Link<--), ale w razie potrzeby tutaj jest pełna lista weterynarzy (https://www.terrarium.pl/t/vet). Dobrym pomysłem jest też wysłanie wiadomości przez facebooka, jeśli jakaś lecznica posiada swój Fanpage.

Niestety nie jestem żadnym specjalistą od węży, ale ten osobnik wygląda na trochę małego jak na zimowanie. W ostateczności przezimowanie węża w piwnicy nie wydaje się najgorszą opcją, trzeba by mu jednak wstawić jakąś miskę z wodą i od czasu do czasu sprawdzić czy wszystko z nim w porządku / wymienić wodę. Ale to tylko w ostateczności. O zimowaniu węży jest artykuł tutaj, może się przyda: https://www.terrarium.com.pl/1900-zimowanie-wezy/

#3 adamkraka W hodowli

adamkraka

Marudny Koordynator w działach nie tylko wężowych

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2382 dni
  • Polska / Opolskie / Opole

Napisany 09 grudzień 2018 - 22:22

@Vulpes90 Natura nie pyta się malców czy są gotowe na zimowanie, jeżeli hibernuje to faktycznie wstawić mu tylko wodę i ograniczyć zaglądanie.

#4 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3199 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 10 grudzień 2018 - 02:41

@adamkraka Niby tak, ale jak przy okazji można ocalić jakiegoś malca, który należy do gatunku chronionego i ma się pewność że jego szanse na przeżycie nie są zbyt wysokie, to być może czasami warto go wybudzić i przetrzymać (w tym wypadku zabrać do weterynarza, który się nim zajmie) aż do  wiosny. Przy czym nie mi oceniać na ile taki osobnik jest w stanie przeżyć, wydaje się dość mały. Wypowiedziałem się tylko na tyle na ile mogłem i tylko dlatego, że było ograniczenie czasowe na odpowiedź, węże to nie do końca moja działka :)

Tak przy okazji @Ilnara ciekaw jestem jak dalej potoczyła się sprawa z zaskrońcem, jak będziesz miała chwilę i ochotę, to chętnie bym się dowiedział co z nim. :)

#5 Qvirs

Qvirs
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1346 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 10 grudzień 2018 - 10:06

Tak sobie czytam i zastanawiam się po co ingerować w nature. Hibernuje i to prawidłowe zjawisko. Metabolizm spada zwierzak wie co robi.Tu nie wielkość gada sie liczy a jego masa przed zimowaniem. Należy go zostawić w spokoju tam gdzie się go znalazło, nie wybudzać bo to jest jego naturalny cykl, zostawić tylko wode i tyle. Jeśli dobrze się przygotował przeżyje i wypełznie z tej piwnicy tak samo jak do niej wpełzł. Powidzmy że to egzamin od natury, który musi sam zaliczyć i czasem pomagając na dłuższą mete możemy tylko zaszkodzić.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).