Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

rozmnażanie

- - - - -  
Co z tego wyjdzie?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
71 odpowiedzi na ten temat

#21 Qras94

Qras94
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1758 dni
  • Polska / Lubelskie / Opole Lubelskie

Napisany 22 grudzień 2018 - 17:35

Ale ma poważne konsekwencje w ogólnym porządku na rynku. Takie łączenia rzutują później na gekony które zainteresowany, Ty, ja i wielu innych kupi w przyszlosci. Jako osoba z jakąkolwiek wiedzą powinieneś wiedzieć co to są nieetyczne łączenia i dlaczego należy je odradzać. Mieszanie linii albinotycznecj jest takim właśnie łączeniem

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka

Podobne tematy: Co z tego wyjdzie?     x

#22 Agroo

Agroo
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3977 dni
  • Polska / Świętokrzyskie / Kielce

Napisany 22 grudzień 2018 - 18:17

Etyczne, nie etyczne. Nmw czy do końca to dobre słowo. Jak już było napisane i z tego co udało mi się znaleźć i wyczytać, to jedyne przeciwskazanie co do krzyżówki lini albino jest tylko właśnie z powodu "chaosu", jeżeli ktoś właśnie jak napisales, nie daje pełnych prawdziwych info. Innych przeciwwskazań nie znalazłem. Największe hodowle krzyżują różne linie albino zupełnie umyślnie uzyskując przy tym coś co z powodzeniem wprowadzają na rynek, więc czy to jest nieetyczne nie wiem.. gekony już u mnie od kilku dni, jak na razie mają się świetnie to najważniejsze :)

#23 Qras94

Qras94
  • Terrarysta

Napisany 22 grudzień 2018 - 18:29

A etyczne jest wprowadzanie podwójnych heterozygot albinotycznych? Największe hodowlę celowo mieszają linie jednak ma to miejsce w projektach, później młode z takich łączeń nie są sprzedawane a dalej testowane by właśnie wykluczyć wypuszczanie na rynek osobników dh. Myślisz swoją skalę hobbystyczna z praca hodowlana. Nie łączy się lini albinotycznych ze sobą, nie łączy się też eclipse z ndbe z tego samego powodu. Uzyskane młode nie będą mogły mieć określonej odmiany barwnej. Jest jeszcze kilka łączeń jakich się nie robi ale to może nasz moderator z ogromną wiedzą uzupełni wypowiedź?

#24 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2226 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 22 grudzień 2018 - 18:33

@Qras94 Podpisuję się pod tym co napisałeś. Tutaj to nie jest łączenie żeby coś uzyskać, tylko na siłę, żeby były młode i pewnie jeszcze, żeby sprzedać. Każdy porządny hodowca jak zobaczy coś takiego to złapie się za głowę. A nawet rozmawiałam o tym temacie z kilkoma hodowcami lampartów w Polsce ( i to dużymi) i nie mogli uwierzyć, że ktoś doradza łączenie linii albino.

#25 Qras94

Qras94
  • Terrarysta

Napisany 22 grudzień 2018 - 20:21

Ludzie przez lata rozkladali i selekcjonowani geny u lampartów, mnóstwo pracy włożono w to by łączenia były przewidywalne. To znacznie ułatwia pracę, od kilku lat nastała moda na selektywne odmiany tj. linię hodowlane ale z zachowaniem dotychczasowego dorobku. Mieszając linie albinosów cofamy wkład wielu, naprawdę wielu hodowców i robimy z lampartów burdel jak u hybryd czy orzęsków... Totalnie bez sensu, szczególnie że odmiany jakie podano powyżej są łatwo dostępne i nie ma potrzeby przeprowadzania takich zabiegów. Gdy uzyskamy nowa mutacje tak jak np. na edawna ndbe czasem dla testów i sprawdzenia zachowań genu z innymi robi się łączenia testowe ale nikt poważnie myślący o hodowli tego gatunku nie robi takich rzeczy, a jeśli tak to szybko z rynku wylatuje. Nikt nie chce tu loterii w łączeniach i powszechny głos hodowców jest zgodny jak w mało której kwestii... Nie można łączyć linii albinotycznych u lampartow. Jeśli jakiś uznany hodowca z Polski czy świata uważa inaczej bardzo proszę o informację tu lub prywatna

#26 sebekol

sebekol

Moderator w działach gekony i gekon lamparci

• Moderator
  • Z nami od: 4126 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 22 grudzień 2018 - 21:11

Nie do końca. Każdy typ albinizmu u gekonów lamparcich to pojedyncza mutacja związana z enzymem tyrozynazą. Tremper, Bell i Rainwater albino blokują tyrozynazę na różnym etapie, zmniejszając ilość melaniny w skórze gekona:

https://www.geckoevolution.org/publications/Gamble_etal_2006_Tyrosinase.pdf

Tutaj podobna dyskusja na anglojęzycznym forum, zdania nt pomysłu łączenia linii jest mieszane:

http://www.geckosunlimited.com/community/leopard-geckos-general-info-intros-and-pics/49443-project-triple-homozygous-bell-las-vegas-tremper-albino.html

Jak wiemy, już pojedyncze albinosy są wrażliwsze na światło, więc zakładając, że podwójne czy potrójne mają jeszcze mniej melaniny - co z nimi? Czy w grę wtedy nie wchodzą bardziej poważne problemy ze wzrokiem? Pytania czysto teoretyczne, bo w praktyce do czynienia z tymi gekonami miał tylko @MikeB.

Podsumowując: nigdzie nie napisałem, że kogokolwiek zachęcam do robienia takich eksperymentów w warunkach domowych hodowli. Po prostu nie czuję się upoważniony, żeby komukolwiek tego zabraniać, a sam temat mnie ciekawi. Temat wraca co jakiś czas, mam wrażenie, że pisałem identycznego posta kilka miesięcy temu.

#27 Qras94

Qras94
  • Terrarysta

Napisany 22 grudzień 2018 - 21:54

Podwójne albino bywa letalne, takie próby były już robione i nie bez powodu jest to odradzane a wręcz napietnowane

#28 sebekol

sebekol

Moderator w działach gekony i gekon lamparci

• Moderator
  • Z nami od: 4126 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 22 grudzień 2018 - 21:59

Pierwsze słyszę, zaciekawiłeś mnie. Dasz jakieś źródło?

#29 Qras94

Qras94
  • Terrarysta

Napisany 22 grudzień 2018 - 22:07

Gdzieś kiedyś czytałem, wybacz ale nie kolekcjonuje artykułów wszystkich i wątków jakie czytam a temat unikania dh albino jest tak oczywisty że większej uwagi do tego nawet nie przykladalem

#30 Agroo

Agroo
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3977 dni
  • Polska / Świętokrzyskie / Kielce

Napisany 23 grudzień 2018 - 08:53

Fajnie, że dyskusja się poszerza. Zawsze można się dowiedzieć coś nowego. Ale ja mam inne pytanie. Jak się dowiedzieć że mój samiec lini tremper to rzeczywiście tremper? Jakies badania u weterynarza są w stanie to określić ? Bo, ze ktoś powiedział tak, wcale nie oznacza że tak jest. I na bank połowa ludzi krzyżuje swoje osobniki myśląc, ze posiada linię czy heta X a tak naprawdę jest zupełnie inaczej.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).