Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - oświetlenie

- - - - -  
Oświetlenie w terrarium dla gekona orzęsionego

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
14 odpowiedzi na ten temat

#11 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3079 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 14 listopad 2018 - 02:05

@Tuczyk o czym Ty piszesz? Dla roślin najważniejszym światłem nie jest promieniowanie UVB, ale promieniowanie czerwone i niebieskie, dlatego większość lamp typu grow light (specjalnych lamp dla roślin) świeci na fioletowo. LINK do lamp typu grow. UVB czasami jest uznawane za światło wpływające korzystnie na wzrost roślin, ale w żaden sposób nie jest to światło dla nich konieczne. UVB stosuje się głównie dla zwierząt (synteza witaminy D3). Poczytaj trochę o promieniowaniu czynnym fotosyntetycznie (inaczej promieniowaniu potrzebnym rośliną do fotosyntezy)

UVB 2.0 ma spektrum działania 30 cm.

Lampy UVB 2.0 praktycznie w ogóle nie emitują UVB, powyżej 20 cm to już dość dosłownie nie emitują promieni UVB. Obecnie lampy 2.0 nie są już nawet sprzedawane jako lampy UVB, tylko nazwane "Natural light", albo "Natur Sun", a najsłabszą lampą UVB jest Exo-Terra UVB100 (dawne 5.0).

Dla przykładu testy

ZooMed T8 2.0:

http://www.uvguide.co.uk/UVTool-Reptisun2T8fluorescenttube.htm

Arcadia T5 6%

http://www.uvguide.co.uk/UVTool-ArcadiaD3T5.htm

Arcadia T8 6%

http://www.uvguide.co.uk/UVTool-ArcadiaD3T8.htm

To może na górnej siatce wentylacyjnej?

Nie wiem tylko czemu nie chcesz zamontować oprawki w terrarium i wkręcić tam żarówkę.
Jeśli obawiasz się że zwierzaki by się poparzyły to nie ma obaw gdyż nie nagrzewa się sama do takiej temperatury. Więc nie ma obaw.

Montowanie lamp poza terrarium jest bardzo dobrą praktyką. Niezależnie od tego jaki to gatunek, żaden z nich nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z lampą. Osobiście widziałem przypadki oparzeń od lamp LED, czy kompaktowych świetlówek UVB (w moim przypadku były to UVB 5.0 13W), głównie u felsum, ale nie wykluczone, że inne gatunki też mogą się oparzyć, więc montowanie lamp poza terrarium jest jak najbardziej dobrym pomysłem.

To też nie jest prawdą:

Załączony plik  post-73401-0-66743300-1542128170.jpg   70,74K   5 pobrań

https://web.facebook.com/reptilesystemsandbirdsystems/photos/a.1639084972800869/2317375098305183/?type=3&theater

Wracając do tematu:

Dla roślin, które nie wymagają zbyt mocnego oświetlenia, praktycznie każde źródło światła będzie korzystne (wszystkie rośliny wymieniona za wyjątkiem smużyny płożącej ta wymaga mocnego oświetlenia). Trochę lepiej powinny sprawdzić się lampy halogenowe od LED, albo ledy typu Grow (najlepiej power LEDy Full Spectrum - albo deep red + royal blue, te niestety najczęściej trzeba sobie samemu polutować).

Podobne tematy: Oświetlenie w terrarium dla gekona orzęsionego     x

#12 Tuczyk

Tuczyk
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1554 dni
  • Polska / Mazowieckie / Płock

Napisany 14 listopad 2018 - 10:31

W sumie racja, tak jak teraz to przemyślę to wiedziałem o tym że niezbędnym promieniowaniem dla roślin jest promieniowanie czerwone i niebieskie. Musiałem mieć chyba chwilowe zaćmienie...
Co do UVB to wiem że wpływa ona wytwarzanie witaminy D3 , dlatego też lepiej jest to mieć niż nie mieć moim zdaniem dla zwierzaków w terrarium. Gdyż będzie im łatwiej przyswoić wapń i będzie można wykluczyć ryzyko powstania krzywicy. 
Nie jest czasem tak, że na promieniowanie UVB składa się promieniowanie czerwone jak i niebieskie ? Rozumiem że takie zastosowanie może mieć mniejszą skuteczność niż żarówki typowo wytwarzające pożądane promieniowanie, ale czy naprawdę jest to zupełnie bezsensowne? Czy UVB wypadają przy tych "specjalistycznych" żarówkach aż tak źle, że odradza się z nich korzystać? 

A co do zmiany oznaczeń żarówek słyszałem jakiś czas temu, nie do końca wiedziałem tylko co na co się zmieniło i dlatego napisałem co napisałem.
Jeżeli wprowadziłem autora posta w błąd, to przepraszam ,gdyż zrobiłem to nieumyślnie. Starałem się pomóc i doradzić w czymś na podstawie własnego doświadczenia, ale widzę że jednak sam muszę się jeszcze douczyć.

#13 NieTopek

NieTopek
  • Terrarysta
  • Z nami od: 425 dni
  • Polska / Lubuskie / Drezdenko

Napisany 14 listopad 2018 - 14:48

https://allegro.pl/zarowka-grow-e27-72-led-smd-do-uprawy-roslin-w-wa-i7184762194.html? Czyli taki najtańszy halogen wystarczy czy lepiej zainwestować w  coś droższego? I jeszcze pytanie czy to światło nie zaszkodzi w żaden sposób młodemu (chodzi o czas naświetlania czy musi być ograniczony).

Edytowany przez NieTopek, 14 listopad 2018 - 14:49.

#14 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3079 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 16 listopad 2018 - 17:54

Co do UVB to wiem że wpływa ona wytwarzanie witaminy D3 , dlatego też lepiej jest to mieć niż nie mieć moim zdaniem dla zwierzaków w terrarium. Gdyż będzie im łatwiej przyswoić wapń i będzie można wykluczyć ryzyko powstania krzywicy.

Tak, ale jak już, to 5.0, 2.0 to bubel wśród lamp UVB, który nic nie daje.

Nie jest czasem tak, że na promieniowanie UVB składa się promieniowanie czerwone jak i niebieskie ?

Promieniowanie UVB to zakres 280-320 nm (z czego przy syntezie witaminy D3 bierze udział zakres 295-320 nm). Światło niebieskie i czerwone, to już światło widzialne, więc to nie to samo. Natomiast jeśli chodzi Ci o to czy świetlówki emitują światło niebieskie i czerwone, to głównie emitują one niebieskie światło, czerwonego znacznie mniej. Poza tym wypalają się z czasem i dają jeszcze mniej światła.

Rozumiem że takie zastosowanie może mieć mniejszą skuteczność niż żarówki typowo wytwarzające pożądane promieniowanie, ale czy naprawdę jest to zupełnie bezsensowne? Czy UVB wypadają przy tych "specjalistycznych" żarówkach aż tak źle, że odradza się z nich korzystać?

Ogólnie świetlówki kompaktowe cośtam dają jeśli chodzi o rośliny, oprócz UVB emitują także światło widzialne, które może być wykorzystane, niemniej są to dość niewielkie ilości światła (głównie niebieskiego, brak czerwonego). Stąd też zwykła lampa LED będzie działała podobnie i nie trzeba jej wymieniać.

@NieTopek tutaj trzeba trochę samemu wypróbować ile światła będziesz potrzebował. Te na zdjęciu podejrzewam, że nie będą dawały zbyt dużo światła, być może będziesz musiał wykorzystać kilka takich lamp. Też zależy od roślin które będą w terrarium, jakie mają wymagania (te które podałeś nie mają dużych wymagań względem światła) i światła, które dociera do terrarium z zewnątrz. Niestety nie ma tutaj prostych testów (być może nawet są, ale nigdy takich nie znalazłem) ile światła potrzebują rośliny, a ile daje dana lampa.

#15 manuelterra

manuelterra
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 126 dni
  • Polska / Świętokrzyskie / Małogoszcz

Napisany 15 styczeń 2019 - 14:04

Kilkanaście lat temu, jak zaopatrywałem się w terrarium miałem też problem z oświetleniem. Dowiedziałem się jednak, że świetlówka uvb do terrarium będzie najlepszym wyborem ze względu na swoje właściwości. No i to prawda, do dzisiaj służy mi i mojemu gekonowi :)

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).