Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący owady

Kilka pytań odnośnie Messor Barbarus

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
11 odpowiedzi na ten temat

#1 Timor09

Timor09
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2408 dni
  • Polska / Małopolskie / Dobczyce

Napisany 11 listopad 2018 - 21:25

Hej, w niedalekiej przyszłości planuję hodowlę mrówek, czytałem na ten temat trochę ale mam sporo pytań, głównie odnośnie dwóch gatunków.

1. Czy Messor Barbarus jest w porządku gatunkiem na start?

2. Czy sprawdzi się formikarium korkowe dla barbarusa? Czytałem, że może zostać szybko zdemolowane.

3. Czy potrzebują lampy grzewczej nad areną czy temp. pokojowa 18-25st jest wystarczająca?

4.Czy jeśli zakupię mrówki teraz zimą, grudzień/styczeń to muszę od razu je przezimować czy mogę zrobić to dopiero za rok?

5. Zastanawiałem się też nad Lasius niger/lasius flavus ale to zbyt małe gatunki ..

Liczę na szybką pomoc, dzięki! :) 

Podobne tematy: Kilka pytań odnośnie Messor Barbarus     x

#2 GhostTerra

GhostTerra
  • Terrarysta
  • Z nami od: 636 dni
  • Polska / Śląskie / Racibórz

Napisany 12 listopad 2018 - 10:12

1. Tak, nawet niewielkie kolonie potrafią wyjść na arenę by np. pozbierać nasiona, moje bardzo lubią pokruszoną dynie i orzechy włoskie;) Są dosyć spore, występuje podział kastowy. Są bardziej sucholubne, więc jeśli będziesz musiał wyjechać to nawadniasz gziazdo i nie ma problemu. Polecam te mróweczki tylko jeśli będziesz chciał sobie kupić to najlepiej królowa+15( lub więcej) robotnic. Samotne królowe mają problemy z wychowaniem potomstwa i musiał byś ją jeszcze przezimować zanim złoży jajka ( na 90%).
2. Korkowe było by słabe, nasiona mogły by spleśnieć, wykiełkować i byłby problem. Najlepsze dla M.barbarus jest gniazdo akrylowe Gips też nie jest zły ale messorki go podobno gryzą. Z zakupem gniazda możesz poczekać do 50+ robotnic lub kupić małe gniazdo. Są jeszcze gniazda akrylowe z takiej firmy na fb Ant-ek, ich gniazda mają przegrody więć możesz dać mrówkom kawałek gniazda i nie zaśmiecą reszty gniazda. Z czasem udostępniasz kolonii coraz więcej gniazda;)
3. Możesz użyć lampy biurkowej ale ze zwyczajną żarówką ( taką, która daje ciepło). Lampa fajnie wygląda ale dobrze sprawdza się mata grzewcza. Jeśli chcesz to możesz nie ogrzewać mrówek ale wtedy kolonia będzie się rozwijała wolniej.
4. Jeśli kupisz samotną królowe to musisz przezimować, a jeśli królowę+ np.20 robotnic to możesz je w np. styczniu postawić w miejscu gdzie temperatura wynosi około 13-14-15 stopni. Messor barbarus można zimowować ale podobno nie trzeba. Ja jestem za tym by dać im ten " okres niskich temperatur" by kolonia mogła odpocząć:)
5. Lasius niger polecam:) Są mniejsze niż Messor sp. ale rozwijają się szybko, fajnie wygląda karmienie miodem i owadami.
Lasius flavus nie mam, więc dużo ci o nich nie powiem:/ Podobno są bardzo skryte i nudne. Nadrabiają to pięknym żółtym kolorem. Myślę, że możesz teraz kupić Messorki a w czerwcu, lipcu i sierpniu złapać Lasius flavus i L.niger;) Fajnie obserwować jak z jednej królowej "wyrasta" wielka kolonia niż kupić gotowca. Takie jest moje zdanie co do rodzimych gatunków:) Ja kupuję tylko egzotyki:)
Mam nadzieję, że pomogłem;)

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka

#3 antkeeper_pl

antkeeper_pl
  • Terrarysta
  • Z nami od: 323 dni
  • Polska / Śląskie / Żywiec

Napisany 12 listopad 2018 - 10:34

1. Tak, jak najbardziej.

2. Zalecane jest akrylowe lub z druku 3d, w korkowym też dadzą radę ale jest to słabszy/trudniejszy wybór.

3. Jeżeli chcesz żeby kolonia szybko się rozwijała musisz ją dogrzewać, głównie część gniazda, gdzie będą wygrzewały potomstwo.4

4. Jeżeli zakupisz samotną królowa to dobrym zwyczajem jest ją przezimować, najlepiej 2-3 miesiące w temperaturze około 15 °C, następnie przenieść ją już do ciepłego pomieszczenia. Jeżeli jesteś osobą niecierpliwą ( a przy mrówkach cierpliwość to podstawa), to zakup kolonie, albo podrzuć królowej poczwarki. Tu wybór zależy od Ciebie.

5. Lasius niger są bardziej aktywne i myślą że bardziej spełniają oczekiwania początkujących osób. 

#4 Timor09

Timor09
  • Terrarysta

Napisany 12 listopad 2018 - 13:59

Dzięki za pomoc :) A jak ustrzec się pleśni, roztoczy jeśli zdecydowałbym się na korkowe? Nie przesadzać z nawilżaniem czy też zbyt dużym podgrzewaniem?

Btw; planuję kupno królowej + 20 robotnic .

#5 GhostTerra

GhostTerra
  • Terrarysta

Napisany 12 listopad 2018 - 14:08

Nie utrzegniesz się, predzej czy później sie pojawi. Roztocza pojawiają sie na martwych owadach a pleśń na zbyt wilgotnym korku, na nasionach, owadach itp.

#6 Timor09

Timor09
  • Terrarysta

Napisany 12 listopad 2018 - 14:14

No ale z pleśnią to chyba normalna sprawa czytałem, pojawia się i czasem znika po czasie. Natomiast sprzątając w miarę możliwości arene z owadów można ograniczyć roztocza? Czy gips/ akryl zapewnia brak pleśni, roztoczy? Czy to po prostu nie do obejścia? 

#7 GhostTerra

GhostTerra
  • Terrarysta

Napisany 12 listopad 2018 - 14:19

Roztocza w małej ilości nie są złe;)) U Messor barbarus jest mniejsza szansa, że się pojawią ( messorki są w większości roślinożerne) Akryl według mnie jest najbezpieczniejszy;) W nim raczej nic się nie pojawi:)

#8 antkeeper_pl

antkeeper_pl
  • Terrarysta
  • Z nami od: 323 dni
  • Polska / Śląskie / Żywiec

Napisany 12 listopad 2018 - 18:08

Tu masz przykładowo Gniazdo dla Messor barbarus, w takim gnieździe łatwiej utrzymać czystość, jest praktyczni nie do przelania. W korku też dasz radę ale będzie to trudne. Możesz zobaczyć jak to skończyło się u Reziego, jest przyjęte od dawna że Messor nie powinien być w korku, moim zdaniem da radę, tylko jest to trudniejsza opcja. Akryl i 3d to najlepszy wybór, szczególnie dla kogoś kto zaczyna. Natomiast 20 robotnic możesz trzymać nawet w probówce.

#9 Timor09

Timor09
  • Terrarysta

Napisany 12 listopad 2018 - 20:53

Postarałbym się utrzymać wilgoć tylko w 1/3 gniazda, podobno wystarcza a zmniejszy szanse pleśni. Wyczytałem też, że pleśń jest groźna ale ta powstająca na martwych owadach natomiast na w korku nie wadzi. Przecież korek to popularne wyjście a nawadnia się prawie każde gatunki więc nie byłby on popularny jesli powodowałby pleśń przy jakiejkolwiek wilgotności. Messor je ziarno, owady rzadko więc odpada możliwość pleśń na owadach lub pojawienie sie roztoczy?

Wszelkie plastikowe, betonowe formi wyglądaja paskudnie i w żadnym stopniu nie przypomina to naturalnego srodowiska, nie podoba mi sie :( A co do Reziego to przesadził z karmówką typu świerszcze, mączniki, które wylądowały w gnieździe po czym pleśniały i spowodowały roztocza.. 

#10 GhostTerra

GhostTerra
  • Terrarysta

Napisany 12 listopad 2018 - 21:15

Rób jak chcesz:) Twój wybór.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).