Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

- - - - -  
Jak otworzyć działalność gospodarczą

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi na ten temat

#1 Ino

Ino
  • Terrarysta
  • Z nami od: 765 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Inowrocław

Napisany 28 październik 2018 - 01:59

Witam, hoduję i sprzedaję żywe szczurki i niebawem pojawią mi się jeże pigmejskie w związku z tym moje przychody będą powyżej 1050zł co zmusza mnie do założenia działalności gospodarczej żeby nie przyczepiła się do mnie skarbówka. Mam w związku z tym pytanie jaki rodzaj działalności gospodarczej jest legalny, słyszałem, że hodowle mogą być prowadzone wyłącznie przez rolników, a ja nie mam nic wspólnego z rolnictwem. Jest jakaś możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, nie będąc rolnikiem i nie narażając się na surowe kary? Jeśli coś źle rozumuję to proszę o wyjaśnienie. :)

Podobne tematy: Jak otworzyć działalność gospodarczą     x

#2 Kluski

Kluski
  • Terrarysta
  • Z nami od: 234 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 07 listopad 2018 - 13:36

Istnieje przynajmniej kilka rozwiązań..

Przykładowo, mógłbyś założyć spółkę z o.o. która handlowała by zwierzętami jak towarem, który nabywałbyś od samego siebie (hodowcy) działającego w ramach działalności nierejestrowanej. Wystarczyłoby przypilnować żeby faktury od "hodowcy" nie przekraczały określonej kwoty. Jako właściciel udziałów w spółce z o.o. nie byłbyś uznawany za "prowadzącego działalność gospodarczą" (co uniemożliwiłoby działanie na nierejestrowanej).

Sęk w tym, że średnio się to opłaca. Nawet jak uwzględniłoby się wszystkie możliwości, dalej zmuszony byłbyś zapłacić (przy tego typu działalności) sporo podatku dochodowego.

Więc najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu zostać rolnikiem! (praktycznie zerowe podatki) :) A jeżeli hodowla jeży i szczurów zaliczana jest jako działalność rolnicza (Co z racji istnienia tego tematu, jak zakładam jest prawdą. - Inaczej nie byłoby problemu) to po prostu poszedłbym w tę stronę.

W tym temacie jestem zielony, ale zakładam, że nie jest to jakimś strasznym problemem zwłaszcza, że przecież samo prawo (parafrazując) głosi, że: Kto hoduje jeże!

...jest rolnikiem.

#3 ścinek W hodowli

ścinek
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5583 dni
  • Polska / Śląskie / Katowice

Napisany 20 listopad 2018 - 14:24

Jeśli zwierzęta nie znajdują się w katalogu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie musisz odprowadzać podatku z tego tytułu jeżeli są u ciebie dłużej niż 2 miesiące (edit!) i nie sa
ebtomofagami czyli owadozerne.
jeśli nie prowadzisz dział rolnej, czyli nie masz ziemi nie dotyczy cię również podatek rolny

nadwyżki hodowlane są również zwolnione z podatku VAT

skarbowa nic Ci nie może zrobić, zabezpieczeniem może być umowa kupna sprzedaży, która w razie wezwania możesz okazać.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
I nie wyssalem tego z palca, kontaktowałem się w mojej sprawie (hodowla owadów) z krajowa informacja skarbowa z racji że przekroczyłem kwotę wolna od podatku z tytułu nadwyżek hodowlanych

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Edytowany przez ścinek, 08 styczeń 2019 - 14:47.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).