Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

aspekty prawne

- - - - -  
Paleosuchus palpebrosus wyjaśnienie rejestracji

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi na ten temat

#1 Navi123

Navi123
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1198 dni
  • Polska

Napisany 25 czerwiec 2018 - 18:06

Witam, za kilka lat planuję zakup powyższego kajmana, póki co szukam informacji na temat odpowiedzialności prawnej trzymania takiego zwierzaka, mam w związku z tym kilka pytań do załączonego zdjęcia.

Numer 1 (zdjęcie) w jaki sposób udowodnić legalne pochodzenie zwierzęcia?
Numer 2 czy chodzi tu o rejestrację w urzędzie gatunków citesowych?
Numer 3 z tego co czytałam to zwierzę wymaga specjalnego pozwolenia i spełnienia rygorystycznych warunków, więc jak to jest z tym zakazem trzymania?

Mam również pytanie co do wymaganej śluzy, jak to ma wyglądać? Mogą to być dodatkowe drzwi w pokoju? Czy gad może znajdować się w pokoju, w którym śpię?
Oraz czy przy inspekcji musi być gotowe docelowe terrarium kupując malucha? Czy wystarczy urządzone i odpowiednio zabezpieczone terrarium tymczasowe?
Załączony plik  IMG_20180625_184924.jpg   131,49K   6 pobrań

Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Podobne tematy: Paleosuchus palpebrosus wyjaśnienie rejestracji     x

#2 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2439 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 27 czerwiec 2018 - 09:36

Nie znam się na tym gat, ale:

ad 1 legalne pochodzenie potwierdzają dokumenty CITES ( tam masz napisane m.in.skąd zwierzę pochodzi i kto je sprzedał komu)

ad 2 ja swojego CITESowego legwana rejestrowałam w Wydziale Środowiska w Urzędzie Gminnym ( koszt ok. 20 zł i przedstawiasz im kopie wymaganych dokumentów)

ad 3 ja ten zapis rozumiem tak, że jest on dopuszczony do hodowli prywatnej pod warunkiem spełnienia określonych wymogów np. odpowiednia wielkość części lądowej i wodne terra, posiadanie śluzy ( musi być: mogą to być dodatkowe drzwi, przedpokój - wszystko co spełnia kryteria śluzy. Wydaje mi się, że przy tym gatunku drzwi do śluzy muszą posiadać okno, które umożliwia kontakt wzrokowy tj. zlokalizowanie zwierzęcia w każdej chwili. Kolejnym kryterium jest też posiadanie "odboju" tj czegoś czym możesz się zasłonić w przypadku ataku zwierza. Wymiary są ściśle określone w przepisach, to chyba 1m x 1 m. 

Spełnienie wszystkich tych kryteriów jest konieczne, aby uzyskać wymagane pozwolenie na trzymanie tego gada. Nie ma znaczenia, że gadzina ma na razie 50 cm - kryteria spełniasz docelowe. Gdzieś tu w "Krokodylach" użytkownik śmiał się, że ma malucha, ale już na tym etapie musiał posiadac m.in. pelnowymiarowy odbój.

Przeczytaj cały dział o krokach - dużo tego nie jest, ale są linki, które będziesz potrzebowała.

Więcej info jest na niemieckojęzycznych i amerykanskich stronach o krokodylach.

Edytowany przez Jaguś, 27 czerwiec 2018 - 09:38.

#3 Navi123

Navi123
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1198 dni
  • Polska

Napisany 27 czerwiec 2018 - 10:53

Dziękuję bardzo, pozostaje mi tylko pytanie jak z tym terrarium? Czy może ono znajdować się w moim pokoju? Oraz czy od razu musi to być pełnowymiarowy zbiornik skoro przez pierwsze kilka lat i tak będzie w mniejszym?

#4 NIkon123

NIkon123

Miniony Pomocnik na działach wężowych :)

• Terrarysta
  • Z nami od: 3309 dni
  • Polska / Mazowieckie / Pruszków

Napisany 19 wrzesień 2018 - 13:28

Nie, zbiornik nie musi być docelowy.

Musi spełniać warunki z Rozporządzenia dotyczącego zwierząt niebezpiecznych.

Wymiar nie jest określony.

Tymczasowe może stać w pokoju jak i możesz z nimi spać w docelowym terrarium - to nikogo nie obchodzi.

Najważniejsze żeby było dwudzielne i była tzw. "śluza" którą może być np przedpokój.

Jeżeli masz mieszkanie 1 pokojowe to pozwolenia nie dostaniesz chyba, że dostawisz ścianę.

Jeżeli mieszkasz w 2 pokojowym lub w domu i żeby dostać się do pomieszczenia z krokodylowatym trzeba przejść przez jakieś pomieszczenie

może być uznane jako śluza. I pozostaje zrobić Ci tylko akwarium, które będzie dało się przedzielić w jakikolwiek sposób.

Trochę absurdów ale jak przyjedzie do Ciebie PIW to musi mieć wszystko jak napisane i odznacza sobie "ptaszkiem" po kolei warunki z rozporządzenia.

Edytowany przez NIkon123, 19 wrzesień 2018 - 13:56.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).