Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący owady

* * * * * 1 głosów  
Dopełnienie wiadomości na temat hodowli modliszki (Początkujący)

Najlepsza odpowiedź Monczek, 21 maj 2017 - 18:25

No to tak :)

Akwarium to nie to samo co terrarium.

Zestaw na allegro wygląda sensownie, a z sprzedawcą miałem osobiś... Idź do najlepszej odpowiedzi w tym temacie

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
33 odpowiedzi na ten temat

#1 DieLieCheery

DieLieCheery
  • Terrarysta
  • Z nami od: 735 dni
  • Polska / Lubuskie / Słubice

Napisany 21 maj 2017 - 16:20

Witam!

Od pewnego czasu zainteresowałem się terrarystyką, a szczególnie zaintrygowały mnie modliszki. Postanawiam zrobić sobie mały prezent i takową zakupić. Znalazłem na allegro ciekawą aukcję, w której rzekomo mogę otrzymać "kompletny zestaw dla początkujących". Piszę do was w sprawie, abyście potwierdzili, lub zaprzeczyli czy ten zestaw aby na pewno jest, że tak powiem "kompletny" (Link do aukcji: http://allegro.pl/modliszka-kompletny-zestaw-dla-poczatkujacych-i6816091947.html). Przez ostatnie dni poczytałem trochę na temat modliszek. Chciałbym, abyście dopełnili moją wiedzę na temat hodowli. Poniżej wypiszę wam co wiem na ten temat, a na końcu zadam jeszcze kilka pytań, na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi, albo za słabo szukałem (to tak do "wielkich przeszukiwaczy tematów" forum).

Co wiem na temat modliszek:

• Akwarium dla modliszki nie powinno być mniejsze, niż 2-3 wielkości modliszki
  • Siatka powinna być na "sufitce" i sciance akwarium, ponieważ modliszki lubią wspinać się do góry, a wylinkę przechodzą wisząc głową do dołu
  • W przypadku modliszki zawartej w temacie powinna mieć 60% wilgotności
  • Temperatura powinna wynosić 16-30 °C
  • Modliszkę karmi się co 2-3 dni
  • Modliszki w stadium L1-L2 karmi się muszkami owocówkami, L3-L4 można karmić muchami z pinek lub wylęgami świerszcza, Sub Imago oraz Imago świerszczami czy karaczanami
  • Dla modliszek Imago akwarium powinno mieć rozmiar 20x20x30, podłoże może być pokryte torfem kokosowym lub włóknem, zaś we wcześniejszym stadium wacikiem kosmetycznym, skrawkiem papieru toaletowego, a co niektórzy nawet odradzają jakiekolwiek podłoże dla mniejszych modlich
  • Trzeba starać zachować sterylność w naszym akwarium, sprzątać odchody oraz resztki jedzenia, które modliszka uwielbia rozrzucać.

Pytania na koniec:

1.  Czy modliszki ZAWSZE przechodzą wylinkę wisząc głową w dół?
  2.  Czy rzeczywiście ten rodzaj modliszki w stadium L3-4 (bo taki zamierzam zakupić) może jeść wylęgi świerszcza? Ponieważ na aukcji napisane jest:

Pokarm dla modliszki: odpowiedniej wielkości świerszcze lub karaczany

co do tej "odpowiedniej wielkości" napisałem maila, jak sprzedawca odpisze co to dokładnie jest wnet od razu dostaniecie tu informację.

3. Czy modliszka może się przejeść?

4. Wiem, że podając mniejszej modliszce dużego świerszcza to może być to dla niej niebezpieczne, ale jeżeli wylądek mi urośnie to czy mogę prawie martwym (unieszkodliwionym) świerszczem nakarmić małą modliszkę?

5. Co ile powinno się spryskiwać akwarium do utrzymania wymaganej wilgotności?

6. Co ile powinno się sprzątać akwarium dla modliszki?

7. Jakie podłoże zastosować dla modliszek L3-4, które będą w moczboxie. Jedni piszą, że waciki kosmetyczne, zaś inni, że modliszka jedząc może złapać włókna z wacika i może jej to zaszkodzić, dlatego taka osoba poleca skrawek papieru toaletowego lub ręcznik papierowy, zaś jeszcze inni mówią, że torf kokosowy jest w porządku, do czego inni sie przyczepiają, że wtedy nie widać czy modliszka zjadła pokarm i czy ma czysto, dlatego zgłupiałem już na maxa.

8. Jak powinno się spryskiwać akwarium?

9. Jakie dokładnie i gdzie robić otwory wentylacyjne w moczboxie oraz większych boxach dla modliszek?

10. Czy modliszka w stadium Imago potrafi latać, czy bardziej potrzebuje tego do kontrolowania trajektorii skoku?

11. Czy siatkę do akwarium można przykleić czymkolwiek czy konkretnie sylikonem aby jej to nie zaszkodziło?

12. Czy warto do moczboxu, lub tego boxu na stadium L5+ wstawiać jakieś patyczki, aby miała dekikatny, ale nie przeszkadzający wystrój czy może to przeszkodzić w wylince?

13. Czy jest możliwość poznania, czy dostałem modliszke w stadium L3 czy L4?

14. Miejsce dla modliszki: światło, cień, czy zbalansować to?

Z góry dziękuję każdemu za udzielenie odpowiedzi do moich pytań oraz osobom, które dopowiedziały mi co jeszcze powinienem wiedzieć na temat modliszek.
Mam nadzieję, że nie wybuchnie tutaj jakaś zabawna kłótnia pomiędzy zaawansowanymi terrarystami modliszek o to jak się poprawnie powinno hodować modliszkę, bo jak wiemy każdy z was ma swoje doświadczenie w tym, każdy to robi jednak na swój (ale zbliżony do innych) sposób, także proszę również o wyrozumiałość dla innych. Czekam z niecierpliwością na wasze odpowiedzi  :-D

Podobne tematy: Dopełnienie wiadomości na temat hodowli modliszki (Początkujący)     x

#2 Monczek

Monczek
  • Terrarysta
  • Z nami od: 907 dni
  • Polska / Śląskie / Tarnowskie Góry

Napisany 21 maj 2017 - 18:25   Najlepsza odpowiedź

No to tak :)

Akwarium to nie to samo co terrarium.

Zestaw na allegro wygląda sensownie, a z sprzedawcą miałem osobiście dwukrotnie od czynienia i można go śmiało polecić, jedynie wyposażyłbym się dodatkowo w włókno kokosowe albo papierowe ręczniki jako podłoże. 

16 stopni to raczej trochę mało jak na modliszkę, raczej powinna mieć powyżej 20 ale to wszystko oczywiście zależy od gatunku. 

Co od pytań :

1. Tak, może się zdarzyć, że będzie to robiła na ścianie, ale to jest rzadkość. Zazwyczaj podczas linienia zwisa z sufitu.

2. Tak. Nawet chyba z świerszczami i karaczanami po jednym linieniu nie powinien mieć problemu.

3. Raczej nie, jak będzie miała dosyć to resztę zostawi, aczkolwiek ten gatunek bywa żarłoczny.

4. Jeśli chcesz podawać cokolwiek martwego lub ,,uszkodzonego" to będziesz to musiał robić z pensety lub szpilki bo modliszki reagują tylko na poruszający się pokarm.

5. Lekko raz na dzień, albo obficiej co dwa dni.

6. Tak aby resztki zbyt długo nie zalegały ponieważ mogą pleśnieć i pojawić się roztocza ale nadgorliwy też bym tu nie był.

7. Włókno kokosowe albo papierowe ręczniki będą ok.

8. Tak aby podłoże oraz ścianki były mokre, ale nie bezpośrednio pryskać na modliszkę.

9. Na suficie oraz w dolnej cześć bocznej ścianki, aby była cyrkulacja powietrza. Jak będziesz używał włókna koksowego jako podłoża to pamiętaj aby otwory był trochę ponad włóknem aby potem się nie wysypywało. Po pierwsze otwory nie mogą być większe niż zwierzęta karmowe. W małych pojemnikach można robić je duża igła, w dużych pojemnikach małym gwoździem albo małym wiertłem. Igłę/gwóźdź można rozgrzać aby lepiej się pracowało.

10. Lataniem bym tego nie nazwał, raczej bardziej hamowaniem upadku. Samice są zbyt masywne aby latać, samce niektórych gatunków ewentualnie trochę popróbują ale raczej nie ma się o co martwić.

11. Jak terrarium będzie plastikowe to polecam przyczepić siatkę zszywaczem albo za pomocą igły i nitki porządnie ją przywiązać.

12. Jeśli w terrarium jest dużo miejsca to tak, ale należy pamiętać, że modliszka podczas linienia potrzebuje co najmniej dwa razy więcej wysokości niż  jest długa i nie powinno to być obliczone na styk tylko modliszka powinna mieć swobodę. 

13. Dla doświadczonego oka prawdopodobnie tak, ale ja nie byłbym w stanie :P

14. Raczej normalny cykl dzienny, przy czym jeśli terrarium będzie stało w słońcu warto częściej je spryskiwać, bo woda będzie szybciej parować.

Radziłbym jeszcze zastanowić się (to już na przyszłość) nad jakimś pojemnikiem dla przyszłej karmówki dla modliszki. Świerszcze i karaczany w internecie są sprzedawane z reguły w paczkach po 100-150szt i muszą gdzieś mieszkać zanim zostaną skarmione :P 

#3 DieLieCheery

DieLieCheery
  • Terrarysta

Napisany 21 maj 2017 - 18:42

Myślałem na początku, żeby wziąć to największe terrarium, które jest w tym zestawie na allegro, wyciąć wytłoczkę do jajek i tam wsadzić, po czym umieścić tam karmówkę dla mojego przyszłego zwierzaczka, a jakby już była troszkę większa to wtedy bym je przeprowadził gdzieś indziej, co o tym myślicie?

Edytowany przez DieLieCheery, 21 maj 2017 - 21:14.

#4 AquariusDegel Online

AquariusDegel
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1170 dni
  • Polska / Lubelskie / Opole Lubelskie

Napisany 21 maj 2017 - 18:50

Karmówkę można trzymać w plastikowych pojemnikach z marketu za parę zł. Porobić dziurki na wentylację i tyle ;). A co do sprzedawcy, to jest jeden z użytkowników tego forum.

#5 DieLieCheery

DieLieCheery
  • Terrarysta

Napisany 21 maj 2017 - 18:54

I jak mniemam pewnie czyta ten temat  :-D  No nic, dziękuję wszystkim za informacje, temat uważam, że jest do zamknięcia  ^_^

#6 mantiss111

mantiss111

Moderator w działach Modliszki, Owady, Początkujący terraryści

• Moderator
  • Z nami od: 2050 dni
  • Polska / Mazowieckie / Sochaczew

Napisany 21 maj 2017 - 19:46

Ja bym coś dodał.

4. Co do karmienia ze szpilki, to należy przypomnieć jak ono powinno wyglądać (początkujący może tego nie wiedzieć). Modliszka niekoniecznie złapie owada, którym poruszany jest za pomocą pensety, należy uszkodzić go i dotknąć wnętrznościami aparatu gębowego modliszki. Ewentualnie możemy spryskać go wodą i dopiero podać modliszce (działa przy Deroplatys L2 i L3 przy podawaniu muszek, nie wiem, jak to będzie wyglądać w innych przypadkach).

10. Samce niektórych modliszek fruwają równie sprawnie jak trzyszcze i niestety czasem niemal równie chętnie podrywają się do lotu. Przykładem może być Polyspilota griffinii i Sphodromantis baccettii.

13. Wielu doświadczonych hodowców nie specjalnie zwraca uwagę na stadium modliszki, ja powoli przestaje liczyć, bo zawsze mi się mieszają.

@DieLieCheery, całkiem dobre podejście do tematu, mogę pogratulować :). Temat chyba posłuży jako przykład w zbiorze tych dla początkujących.
Jeśli już zamierzasz wbić na czat, aby się o coś zapytać, to ja na przykład bywałem ok. 20.00 - 22.00, teraz tam wracam.

Edytowany przez mantiss111, 21 maj 2017 - 19:52.

#7 DieLieCheery

DieLieCheery
  • Terrarysta

Napisany 21 maj 2017 - 20:54

Będę pamiętał o Tobie @mantiss111 w razie problemów z modlichą! Dzięki raz jeszcze wszystkim za wszelkie informacje, jak tylko dojdzie do mnie ten słodziak to będziecie mogli zobaczyć go w tym temacie (Link: http://www.terrarium.pl/topic/458359-pochwal-sie-swoimi-modlichami/)

Edytowany przez DieLieCheery, 21 maj 2017 - 20:54.

#8 DieLieCheery

DieLieCheery
  • Terrarysta

Napisany 24 maj 2017 - 14:00

W związku z zaistniałą sytuacją (oferta na allegro nie jest aktualna) mam zamiar kupić tę samą modliszkę w stadium L2, ale potrzebuję od was dodatkowej pomocy. Znalazłem różnych rozmiarów tuby foliowe (Link: http://www.e-bazyliszek.pl/index.php?id_product=11&controller=product) i nie wiem jakich rozmiarów kupić je, aby wystarczyły mi na każde stadium modliszki. Poza tym chciałbym zapytać jeszcze czy będę mógł ją karmić świerszczami bananowymi 3-7mm czy tylko i wyłącznie pozostają mi owocówki?

#9 Monczek

Monczek
  • Terrarysta
  • Z nami od: 907 dni
  • Polska / Śląskie / Tarnowskie Góry

Napisany 24 maj 2017 - 14:30

Dla Rhombodera megaera docelowa tuba to na pewno ta największa 20cm/30cm, co do karmówki to lepiej mieć te owocówki chyba, że masz sprawdzonego sprzedawcę co CI przyśle wylęg karaczana albo świerszczy (ale taki prawdziwy wylęg, bo niektórzy wysyłają najmniejsze jakie akurat posiadają, a modliszce L2 3mm czy 7mm może zrobić różnice). 

#10 mantiss111

mantiss111

Moderator w działach Modliszki, Owady, Początkujący terraryści

• Moderator
  • Z nami od: 2050 dni
  • Polska / Mazowieckie / Sochaczew

Napisany 24 maj 2017 - 18:37

Crickets Farm wysyła naprawdę małe świerszcze. Nadają się da L2, a ja używałem te większe z opakowania nawet dla Yersiniops L4 i nie było problemów. Tyle, że mają drogo przesyłkę (kurier), ale za to pakowanie jest świetne!

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).