Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zachowania

- - - - -  
Świerszcze + Pilchy Afrykańskie

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 kubasupermax

kubasupermax
  • Terrarysta
  • Z nami od: 858 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 14 kwiecień 2017 - 14:41

Witam. Zacznę od przedstawienia sytuacji:

Hoduję Popielice od kilku tygodni, zdążyłem na boku rozpocząć hodowlę świerszczy jako karmy dla gryzoni. Świerszcze są jeszcze młodziutkie, trzymam je w osobnym pomieszczeniu, ale chciałbym, by mieszkały w terrarium, razem z Popielicami, gdy już będą duże. Zastanawia mnie, czy gryzonie na obecność takiej "żywności" zrobią pogrom, czy same będą sobie dawkować w miarę głodu. Na początek, na próbę umieszczę 20 sztuk, ale jakby ktoś miał doświadczenie, chętnie się dowiem, czego sie mogę spodziewać.

Pozdrawiam

Podobne tematy: Świerszcze + Pilchy Afrykańskie     x

#2 Felka

Felka
  • Terrarysta
  • Z nami od: 879 dni
  • Polska / Śląskie / Katowice

Napisany 14 kwiecień 2017 - 15:04

O ile się orientuję w diecie popielic, białko zwierzęce nie jest jej podstawą, a zapewne mając wybór zwierzęta w pierwszej kolejności rzucą się na pokarm smaczniejszy, bardziej atrakcyjny i w naturze mniej dla nich dostępny, czyli właśnie rzeczone białko,więc dochodzą i problemy z prawidłowym zbilansowaniem diety. Raczej to pokarm roślinny powinien być cały czas dostępny, a owady podawane od czasu do czasu. Zobacz jakie są proporcje jednego i drugiego np. w dobrych karmach dla chomików.

Poza tym, jakie to terra ma wentylacje? Powinno mieć przynajmniej bok i sufit osiatkowane, więc siatka musiałaby być na tyle drobna, by świerszcze się nie rozlazły.

A na samodzielne, poprawne dawkowanie sobie jedzenia nie liczyłabym - większość ssaków będzie jadła do oporu i na 90% przyswoi więcej pokarmu niż byś jej dał przy samodzielnym dawkowaniu. ;)

Edytowany przez Felka, 14 kwiecień 2017 - 15:08.

#3 kubasupermax

kubasupermax
  • Terrarysta

Napisany 14 kwiecień 2017 - 16:19

Terrarium jest klimatyzowane, wykonane głównie z plexi i blueglassu, dla zapewnienia temperatury (czasem otwieram okna i jest zimno w pokoju). A owadom przygotowałem podłoże w postaci wysypanego grysu z wytłoczkami + kamienie, także gryzonie na pewno by ich nie "wyłapały" na raz a planuję docelowo posiadać ok. 5 gryzoni, tak więc 20 małych świerszczy tygodniowo byłoby dopuszczalną opcją. Później podrosną, to może będzie mniej, ja staram się dawkować białko i węglowodany w zależności od aktywności danego gryzonia (tak, nie śpię nocami i godzinami jak kot obserwuję. Na początku uciekały i biegały po ścianach itp. ale z tym już nie ma problemu). Problem jest też taki, że ciężko je "z ręki" karmić, bo kupiłem je od człowieka, któremu się "znudziły", tak więc nie są ani oswojone, ani grzeczne, ale chętne do ocieplania stosunków, szczególnie jeśli chodzi o możliwość wyjścia na zewnątrz. A też czytałem w zagranicznych stronach o życiu tych gryzoni i ludzie są bardziej zdania, że popielice preferują drobne owady nad owoce itp. dlatego nie obieram konkretnego stanowiska, staram się, by warzyw i owoców było dużo a i tak jedyne co znika to np konfitura, kawałek placka do pierogów, czyli takie węglowodanowe rarytasy. 

Dobra, reasumując... Najlepiej jeśli zrobię świerszczom coś w rodzaju "azylu" w zakamarkach, gdzieś na dnie, ale jedzenie na "wspólnym" gruncie. Jak daleko i ile, to jeszcze się okaże, ważne, by każdy miał równe szanse :P 

A co do samodzielnego dawkowania wg. diety, mam nadzieję, że jeśli nabędę 2-3 wychowane, to zdołam resztę przekonać :P Póki co, jedzenie mogę porcjować jak dla 3x większej popielicy a alfa i tak zje najwięcej... 

#4 Felka

Felka
  • Terrarysta

Napisany 14 kwiecień 2017 - 20:43

Popielice zawsze mając dostęp do karmy będącej rarytasem (jak owady czy rzeczy bardzo słodkie) wybiorą ją, a nie owoce, warzywa i gałązki. Analogicznie szynszyle / koszatniczki zawsze mając do wyboru siano i orzecha wybiorą orzecha, a jednak zdecydowanie powinny jeść siano. ;) Nie można liczyć na to, że gryzoń będzie jadł to, co dla niego zdrowe, po prostu wybierze rzeczy wysokokaloryczne, bo w naturalnych warunkach, gdzie pokarm nie występuje w takiej obfitości jak w niewoli, dodatkowe kalorie są na wagę złota.

Nie wiem jak podajesz pokarm, ale alfa raczej zawsze będzie jadł najwięcej, tak to zwykle działa. :D Trzeba po prostu porozkładać jedzenie w wielu różnych miejscach, żeby inne też dały radę coś podskubać, gdy "wódz" będzie zajęty inną michą.

Skoro są chętne do ocieplania stosunków i w miarę odważne, to raczej nie powinno być wielkich problemów z podawaniem im rarytasków z ręki (niekoniecznie owadów, bo to jednak trudniejsze) czy ewentualnie pobieraniu pokarmu ze względnie bliskiego otoczenia człowieka. Jak nie będą miały do smakołyków dostępu w innej sytuacji niż w obecności człowieka, szybciej się oswoją i pewnie chętniej będą jadły "zwykły" pokarm w klatce, zagłodzić się same nad pełną michą na pewno nie zagłodzą. Pewnie trochę męczę temat tej diety, ale niestety otłuszczenie jest częstym problemem chyba wszystkich gryzoni w domach i wydatnie skraca im życie. Chociaż z drugiej strony przy aktywności pilchów pewnie to zagrożenie jest stosunkowo małe. :)

#5 kubasupermax

kubasupermax
  • Terrarysta

Napisany 14 kwiecień 2017 - 22:22

Pewnego dnia wziąłem 10 suszonych owoców żurawiny, rozmieściłem w różnych miejscach terrarium, ogonki zaczęły latać i po chwili zauważyłem, że "posprzątały" odnosząc każdy owoc na półeczkę, gdzie pierwszy raz dostały pokarm jak je przyniosłem. Co ciekawsze zauważyłem, że one chomikują jedzenie, także poradzą sobie. Nie wiem jak jest z samicą, gdy chodzi o podział żywienia z alfą, ale wiem, że samiec jej nie oszczędza, jeśli chodzi o równouprawnienie a ona wyraźnie schodzi mu z drogi, dopóki nie śpią razem :P 

Co do tego policzenia diety, to z chęcią sprawdzę. Problem mi sprawia jedynie dozowanie pokarmu, bo w terrarium są gałęzie, które godzinami szukałem i przystosowałem dla gryzoni a tą półkę one mi brudziły, więc jedzenie przeniosłem do takiego wiszącego koszyka, wiedzą, że tam jest, ale żeby wyciągnąć koszyczek ciężko nie połamać jakieś gałązki, choć są grube, są suche, bo wszystkie są wysuszone.

#6 Felka

Felka
  • Terrarysta

Napisany 15 kwiecień 2017 - 20:22

Z ciekawości, ile masz tych pędzlogonów i jaki jest rozkład płci?

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).