Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - rośliny

- - - - -  
Mech do terrarium - pleśń

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
22 odpowiedzi na ten temat

#1 madly

madly
  • Terrarysta
  • Z nami od: 891 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 28 marzec 2017 - 12:35

Witam,

do terrarium tropikalnego zakupiłem "mech do terrarium" firmy Trixie. Suszony, ale podobno ten mech odżywa. Ponieważ powoli postępuje budowa terrarium, postanowiłem ożywić mech wcześniej. Mech spryskałem przegotowaną wodą, umieściłem w prostokątnej dużym pojemniku na ciasto z dziurkowaną kratką plastikową ponad dnem. Mech trzymam w widnej łazience, aby miał w miarę wilgotno. Przez pierwsze dni mech wyglądał ja żywy, ale po jakimś czasie zaczął być mniej zielony, pojawiła się lekko brązowa / bura barwa. Dzisiaj zauważyłem, ze fragmentami pokrył się pleśnią. Pytanie, czy to proces naturalny w tym wypadku, czy sytuacja alarmowa? Mech spryskiwałem 1 lub 2x dziennie (rano / wieczór), czasami po spryskaniu przykrywałem pokrywką na godzinę. Czasami wystawiałem na słońce za szybą, aby dostał Słońca. Od zmoczenia upłynęły 4 dni.Do terrarium realnie za 1-2 tygodnie będę mógł ten mech wprowadzić. Jak taki mech się zachowuje podczas "ożywiania"?

107311_14957.jpg

Podobne tematy: Mech do terrarium - pleśń     x

#2 MikeB

MikeB

Pomocny wszechkolwiek

• Pomocny
  • Z nami od: 3105 dni
  • Canada

Napisany 29 marzec 2017 - 00:14

Odbarwianie (zolkniecie) oraz pojawiajaca sie plesn swiadczy o tym, ze mech nie odzyl. To typowy proces degradacji i rozkladu. Byc moze zostal przesuszony badz poddano go zabiegom dezinsekcyjnym, co zabilo zarowno organizmy niepozadane jak i sam mech.

#3 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 29 marzec 2017 - 20:38

No to mnie zmartwiłeś. W ożywianym są jeszcze fragmenty "zieleńsze". Potrzymać i zostawić, a nuż wyrośnie, jakoś pod jarzeniówki UV wstawić, czy "pacjent odszedł"?

Do ożywiania użyłem 2/3 opakowania, więcej nie zmieściło się w pojemniku. Mchu nie moczyłem tylko mocno spryskałem z góry i od dołu. Jakaś inna strategia?  

Czy pozostały mech próbować jakoś inaczej ożywiać? W samym terrarium (tropikalne dla felsum)?

Trochę mi szkoda, bo chciałem mieć mech wyglądający na "zwykły", dojdzie pewnie jeszcze Java Moss, ten miałbyć jako uzupełnienie.

Edytowany przez madly, 29 marzec 2017 - 20:41.

#4 AquariusDegel

AquariusDegel
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1258 dni
  • Polska / Lubelskie / Opole Lubelskie

Napisany 30 marzec 2017 - 16:43

Z tymi mchami(nie mówię o np zwykłych uschniętych typu akwaryjnych), to chyba jakaś plotka, że odżywają. To samo tyczy sie mchu torfowca Sphagnum. Ten suszony pracowany niby też odżywa ale jakoś nikomu się nie udało. Jak chciał byś żeby Ci ścianka ożyła to mógł byś ewentualnie zainwestować w xaxim ;) Ale dość droga rzecz ;)

Edytowany przez AquariusDegel, 30 marzec 2017 - 16:46.

#5 dendorbatesPL

dendorbatesPL
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5402 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 31 marzec 2017 - 18:44

Z suszonymi mchami to temat rzeka. Zdarza się, że zawarte w nich zarodniki się aktywują i mech ożyje ale najczęściej po prostu gnije.
U mnie bardzo dobrze sprawdza się XAXIM oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego oświetlenia jak i wilgotności i wentylacji.

Na pewno nie polecę mchów akwarystycznych z którymi więcej jest problemów niż pożytku.

2uzqrdj.jpg

#6 MikeB

MikeB

Pomocny wszechkolwiek

• Pomocny
  • Z nami od: 3105 dni
  • Canada

Napisany 31 marzec 2017 - 19:19

Prasowane torfowce czesto poddawane sa procesom irradiacji  w celu usuniecia niepozadanych organizmow. Taki process czesto jest czescia wymagan fitosanitarnych, jesli mech jest importowany z innego kraju i (najczesciej) z innego kontynentu. Irradiacja zabija wszysto, takze mech, wiec taki mech nie odzywa. Torfowce tylko zasuszone bez irradiacji bardzo ladnie odzywaja.

#7 Macropodus

Macropodus
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1619 dni
  • Polska / Śląskie / Bielsko-Biała

Napisany 02 kwiecień 2017 - 22:42

Jak będziesz miał wysoką wilgotność w terrarium, wilgotne ścianki, korzenie itp to z czasem mech sam się na nich pojawi. Jak warunki będą niewłaściwe to cud się nie zdarzy, mchów nie wyhodujesz, a kupionych nie utrzymasz. 

Xaxim używałem i jako źródło zarodników mszaków i paproci zupełnie się nie sprawdził. Ale storczyki dobrze na tym rosną ;-)

#8 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 03 kwiecień 2017 - 11:47

Dziękuję za odpowiedzi. Próbowałem ożywić "mech do terrarium" f-my Trixie. To wyglądający na klasyczny mech, nie ma nic wspólnego z mchem torfowcem Sphagnuum. Mam taki prasowany ale ten na 100% jest jałowy i nie odżyje, pójdzie do epifitów i do ziemi.

Dlaczego z mchami akwarystycznymi jest więcej problemów, niż pożytku? Chcę tylko jeden, podobno sprawdzający się mech Java Moss, czasami podobno potrafi przytłumić w tropikalnych terrariach mech lądowy. 

Co z próbami "infekowania" terrarium mchem leśnym. Oczywiście potraktowanym zanurzeniem pod wodą np. na 12-24h, przemyciu, zanurzeniu na 6h w lekkim roztworze NaCl i punktowym zastosowaniu tak, by zaczął się dalej rozwijać? Wszyscy odradzają, bo to ryzyko przywleczenia fauny i flory niechcianej - ale mówię o małych ogniskach mchu, a nie dużych powierzchniach. Podobno też nie za bardzo sprawdzają  się w tych warunkach - w terrarium będzie jasno, wilgotno (60-70%), jedynie temperatura wyższa 21-27 stopni.

#9 Macropodus

Macropodus
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1619 dni
  • Polska / Śląskie / Bielsko-Biała

Napisany 03 kwiecień 2017 - 13:10

Nie wiem dlaczego mchy akwarystyczne maja się nie nadawać do terrariów. Prawdą jest że niestety spora część po prostu nie rośnie w takich warunkach, te co rosną nie wyglądają tak efektownie jak pod wodą. Java mos to akurat jest straszny chwast, zarasta i głuszy wszystko, przy czym jego walory estetyczne są ... średnie.

Infekowanie rodzimymi mszakami jest o tyle kłopotliwe, że przystosowane są one do warunków klimatycznych w których występuje zima, przerwa w wegetacji, odpoczynek. Gdy tego im nie zapewnisz, giną z wyczerpania. Do tego w ogóle trudno je utrzymać nawet przez krótki czas, powodem może być brak dobowych wahań temperatury.

60-70% wilgotności powietrza to za mało na mszaki, w takich warunkach będą się pojawiać tylko w miejscach stale mokrych. Z tych miejsc będą stopniowo rozchodzić się na boki, ale będzie to w stopniu ograniczonym i powoli. 

#10 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 03 kwiecień 2017 - 13:20

Co zatem polecisz, coś z akwarystyki? Czego szukać?
Mchy podobają mi się. Mam spory pieniek, który omszony będzie fajnie wyglądać, ścianka będzie z pianki + silikon + włókno i chipsy kokosowe - warto to zakryć, a niekoniecznie musi być tylko ficus pumilo, scindapsus i trzykrotka :wink:.

Edytowany przez madly, 03 kwiecień 2017 - 13:20.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).