Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

identyfikacja

- - - - -  
Płeć legwana

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
6 odpowiedzi na ten temat

#1 Ania3334

Ania3334
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 1459 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 03 czerwiec 2015 - 15:35

W dalekich ( jeszcze ) planach mam zakup legwana zielonego. Czy polecacie zakup samca czy samiczki? Z jakich powodów? Jak odróżnić samca od samicy gdy legwan jest jeszcze mały?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :-P

* napisałam, że w dalekich planach ponieważ nie mam jeszcze odpowiedniej wiedzy i warunków. Bardzo jednak pasjonują mnie jaszczurki i mam nadzieję, ze kiedyś dorobię się własnej :-D

Edytowany przez Ania3334, 03 czerwiec 2015 - 15:39.

Podobne tematy: Płeć legwana     x

#2 fortitera

fortitera

Miniona moderator w działach legwan zielony, modliszki, gekony, kameleony, początkujący

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 1499 dni
  • Polska / Podlaskie / Augustów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 19:01

Samce bywają dużo bardziej agresywne niż samice, zwłaszcza w okresie godowym dodatkowo zwykle rosną większe, ale to nie jest reguła.

#3 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2473 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 03 czerwiec 2015 - 21:34

Ja mam chłopaka i jest bardzo zrównoważony i spokojny, choć ostatni sezon godowy był ciężki. Wiem, że trafił mi się wyjątkowo spokojny osobnik - wielu ludzi nie umie/ nie ma czasu lub nie chce poznać legwana i wtedy zaczynają się problemy z neurotycznym/ agresywnym legwanem. Płci nie rozpoznasz, jeśli kupisz/ zaadoptujesz małego. Zdecydowanie nie polecam jako pierwszej jaszczurki. Przede wszystkim dla jej dobra.

#4 fortitera

fortitera

Miniona moderator w działach legwan zielony, modliszki, gekony, kameleony, początkujący

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 1499 dni
  • Polska / Podlaskie / Augustów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 21:41

@Jaguś ja sobie poradziłam z legwanem jako pierwsza jaszczurka, więc sądze, że jeśli się odpowiednio dużo wcześniej dowie i będzie mieć twarde nerwy oraz głowe na karku to da radę z legwanem ;)

#5 Ania3334

Ania3334
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 1459 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 03 czerwiec 2015 - 22:16

Dziękuję za odpowiedzi ;) Ja mimo wszystko wolę zacząć od czegoś mniejszego i łatwiejszego w hodowli. Jak pisałam, podobają mi się te jaszczurki ale wiem, że są wymagające. Legwana sprawię sobie gdy będę mieć odpowiednie warunki i wszystkie informacje  :-P

#6 Filip_Stadnik

Filip_Stadnik

Moderator na agama brodata i karłowata oraz legwan zielony.

• Moderator
  • Z nami od: 3224 dni
  • Polska / Lubelskie / Lublin

Napisany 03 czerwiec 2015 - 23:03

Wybór płci to już preferencje właściciela. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że dana płeć ma swoje specyficzne cechy i wymagania związane z opieką np. samce w okresie godowym mogą stać się agresywniejsze (choć samice również), a samice będą składać jaja, co może wiązać się z wieloma komplikacjami. Co do szczególnych zachowań to reguły nie ma. Legwany to bardzo osobnicze zwierzęta i każdy z nich jest inny i niepowtarzalny. Może nam się trafić duży samiec łagodny jak baranek, który nawet w okresie godowym muchy nie skrzywdzi, może nam się trafić mały samiec, ale za to jurny i bitny za pięciu, może nam się trafić łagodny olbrzym, ale w okresie godowym będzie odwalać mu mocno szajba i nie da się do siebie zbliżyć, może trafić się osobnik u którego okres godowy będzie trwał 3 tygodnie, a może taki, który będzie miał okres godowy przez większą część roku. U samic też jest wszystko możliwe. Małe, duże, agresywne, spokojne, chorowite, zdrowe jak koń, łatwo oswajające się, dzikie itp. Wszystko zależy od konkretnego osobnika. Co do rozpoznawania płci to można to zrobić domowymi sposobami tylko jeśli legwan jest już w miarę duży czyli ma ponad metr i tylko gdy jego pośrednie cechy płciowe nie budzą wątpliwości. U maluchów rozpoznanie płci jest praktycznie niemożliwe. Można sondować lub badać USG, ale to musi zrobić wykwalifikowany lekarz znający się na tych zwierzakach a i tak czasem nie trudno o pomyłkę. Także jak kupujesz malucha to kupujesz niespodziankę.

#7 qwertyu

qwertyu
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4031 dni
  • Polska / Lubelskie / Biała Podlaska

Napisany 02 lipiec 2015 - 17:28

Sondowanie u malucha to pomyłka, żaden poważny hodowca i wet się na to nie zgodzi w obawie o uszkodzenie gada ;)

Edytowany przez qwertyu, 02 lipiec 2015 - 17:29.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).