Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

tematy ogólne

- - - - -  
[Dyskusja]Kołowrotek - zło wcielone ?

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
11 odpowiedzi na ten temat

#1 ElementalX7

ElementalX7
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1557 dni
  • Polska / Podlaskie / Białystok

Napisany 20 kwiecień 2015 - 13:34

Witam !

W tym temacie poruszę temat kołowrotka oraz moja obserwację.

Jeża posiadam od stycznia i od stycznia miał kołowrotek w terrarium. Jeż niezbyt  interesował się kołowrotkiem tzn w ogóle go omijał. Jego tryb życia wyglądał następująco: Spanie -> jedzenie -> kuweta -> Pobieganie trochę na rękach -> w nocy jakaś tam aktywność -> spanie. Na tym się wszystko kończyło. Jeż od samego początku bez uczenia załatwiał swoje potrzeby w kuwecie. 

Od jakiegoś czasu jeż stał się o wiele bardziej aktywy. Zaczął częściej wychodzić z domku i interesować się otaczającym go światem. Niestety po jakimś czasie zaczął też biegać w kołowrotku... Dlaczego niestety ? Jeż jak był aktywny tak znowu zmienił się w śpiącego żarłoka. Wieczorem wychodził jeść i od razu kierunek kołowrotek na dobre parę godzin.. Jeż przez ten czas zapomniał o innych zabawkach jak i o kuwecie. Odchody były w cały terrarium a kuweta nienaruszona. Początkowo myślałem, że to przez zmianę ściółki w kuwecie.

Użytkownik ProAsssasyn doradził mi aby wyjął kołowrotek. Po przeczytaniu rad i podziękowaniu zabrałem się za dokładne wyczyszczenie terrarium. Po tym momencie jeż dostał olśnienia. Przypomniało mu się co to kuweta i zabawki. Zaczął się także interesować światem zewnętrznym (Prosił drapiąc w szybę aby go wypuścić). W nocy na okrągło słychać jak chodzi po terrarium, bawi się piłeczkami itd.

Jak dla mnie kołowrotki to pranie mózgu.. Dodatkowo są bardzo złe dla kręgosłupa, psychiki oraz higieny(Jeż załatwia się w kołowrotku a potem biega po własnych odchodach). Trochę przykre jest patrzeć jak jeż tylko śpi, je i kręci godzinami w kołowrotku...

Osobiście postanowiłem dać się wybiegać dla jeża w pokoju niż dawać mu kołowrotek..

Jakie jest wasze zdanie na temat kołowrotka i jak wasze jeże się zachowują odnośnie tych kołowrotków ?

Pozdrawiam ! :)

Edytowany przez ElementalX7, 20 kwiecień 2015 - 13:36.

Podobne tematy: [Dyskusja]Kołowrotek - zło wcielone ?     x

#2 ProoAssassyn W hodowli

ProoAssassyn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1651 dni
  • Polska / Śląskie / Skoczów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 18:23

co do higieny to masz racje :D ale nie wiem w jaki sposób kołowrotek może być zły dla kręgosłupa i psychiki :D niestety, w 99% przypadków, kiedy jeżowi dasz kołowrotek, przestaje korzystać z kuwety, a tak jak kiedyś komuś odpisałem (sprawa także dotyczyła kołowrotka) Wybierajcie ! albo kołowrotek , albo kuweta  :) pozdro

#3 ElementalX7

ElementalX7
  • Terrarysta

Napisany 20 kwiecień 2015 - 19:01

Wydaje mi się, że pozycja w której bieg jeż. Jeż nie biegnie z "wyprostowanym" kręgosłupem tylko zaokrąglonym. To tak jak np. Ty byś biegał na bieżni zgarbionemu :P A co do psychiki to dlatego, że jeż się kompletnie odcina od świata i nie widzi nic po za kołowrotkiem ;P Ale to tylko moje zdanie na ten temat. :)

#4 sasusek

sasusek
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2190 dni
  • Polska / Zachodniopomorskie / Stargard Szczeciński

Napisany 21 kwiecień 2015 - 08:37

hymmmmmm... to może ja zacznę wyciągać kołowrotek ;P , Alvin nie widzi świata poza nim natomiast dziewczynki bawią się na talerzu i na kołowrotku ale i biegają też dookoła nich ;P 

#5 ProoAssassyn W hodowli

ProoAssassyn
  • Terrarysta

Napisany 21 kwiecień 2015 - 13:51

@sasusek nie ma potrzeby, jeże lubią kołowrotki, a krzywdy im to nie robi, bez urazy @ElementalX7 ale twoje przypuszczenia są błędne :) weź pod uwagę, że jeże nie są ludźmi, im to "zgarbienie" nie przeszkadza, nie boli, nie psuje kręgosłupa :) jedyny problem jest z higieną, ale ja np. się już przyzwyczaiłem, codziennie wymieniam wkłady i sprzątam dookoła :) pozdro

#6 ElementalX7

ElementalX7
  • Terrarysta

Napisany 21 kwiecień 2015 - 14:30

@sasusek, Zawsze może spróbować tylko nie zapomnij o tym napisać ! :)

@ProoAssassyn, Hmmm, myślałem, że to może być szkodliwe ;P Ja jednak postanowiłem zostawiać terrarium otwarte na noc ;P Pokój jest zamknięty i bezpieczny dla jeża :)

#7 ProoAssassyn W hodowli

ProoAssassyn
  • Terrarysta

Napisany 21 kwiecień 2015 - 18:44

mój jeż ma wybieg 3m na 3m , nie wiem jak jeża można hodować bez wybiegu :) bez urazy @ElementalX7, ale nie podzielam twoich poglądów dot. kołowrotka, nawet jestem przeciwny i dobija mnie głupota tego tematu xddd pozdro

#8 ElementalX7

ElementalX7
  • Terrarysta

Napisany 21 kwiecień 2015 - 18:47

No niektórzy myślą, że kołowrotek wystarczy :/ Jaka głupota ? Kołowrotek robi pranie mózgu dla jeża ^^,

Edytowany przez ElementalX7, 21 kwiecień 2015 - 18:48.

#9 RobertM

RobertM

Moderator: Kameleony

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 4340 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 25 kwiecień 2015 - 06:56

Jeże utrzymywane w niewoli, szczególnie w ciasnych i słabo zróżnicowanych wewnętrznie, nudnych terrariach, wykazują zaburzenia zachowania, w tym głównie cierpią na stereotypię. U jeży objawia się najczęściej krążeniem w kółko lub uporczywym próbom wydostania się w jednym miejscu terrarium. Każde powtarzalne zachowanie powinno zwrócić naszą uwagę czy nie mamy do czynienia ze stereotypią. Stereotytpia jest wyrazem tego, że zwierzę nie radzi sobie z otoczeniem, jest wyrazem cierpienia. Bieganie w kołowrotku także może być tego typu zachowaniem - zwłaszcza podejrzenia budzi sytuacja w której jeż nie reaguje lub słabo reaguje na bodźce (nawet pozytywne) w czasie takich zachowań.

Kiedyś trafiła do mnie para jeży uszatych - oba cierpiały na silną stereotypię - prawdopodobnie miały za sobą życie w ciasnym terrarium. U mnie terrarium służyło tylko do spania, poza snem korzystały z calego mieszkania. Stereotypia objawiała się bieganiem dookoła jednego pokoju. Robiły to bardzo uporczywie. Wielokrotnie próbowałem przerywać trasę biegu różnymi przeszkodami, własnym ciałem, smakołykami. U samicy w ciągu kilku tygodni znacznie zmniejszyło się nasilenie zaburzeń - częściej chodziła "poza trasą" wąchała, interesowała się otoczeniem, szperała po kątach. Samiec niestety do końca życia przejawiał takie zachowania - był mniej plastyczny, bardziej wrażliwy na te warunki, które miał wcześniej. Kiedyś zmierzyłem odległości jakie pokonywał - było to ponad 21 km w czasie 2 godzin wieczornego biegu.  Jeże aktywne były od ok. 20:00 do ok. 1:00, potem sen i potem znowu od ok. 4:00-5:00 przez dwie godziny.

Jeżom, podobnie jak innym ssakom trzeba starać się zapenić wzbogacenie środowiskowe (enrichment). Tu jest duże pole do popisu - najprostszy pomysł to piłeczki z jednym czy dwoma otworkami, w które wciska się larwę mącznika. Jeż ma zajęcie próbując się do niej dostać. We wzbogacaniu ważne jest, aby po jakimś czasie (parę minut) następowała nagroda czyli larwa mącznika wyszła z piłeczki. To trzeba przetestować w praktyce po jakim czasie taka larwa się wydostanie. Oczywiście najlepszy enrich,ment to duży wybieg w ogrodzie, gdzie owadów i zapachów, miejsc do buszowania jest dużo, ale nie zawsze zapewnienie takiego miejsca jest możliwe.

#10 Pituophis

Pituophis

Miniony Moderator w działach jaszczurkowych

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 5440 dni
  • Polska / Zachodniopomorskie / Szczecin

Napisany 26 kwiecień 2015 - 21:00

Mam gdzieś pracę w której montowanio kołowrotki na terytoriach dziko żyjących gryzoni i okazuje się że poszczególne osobniki bardzo chętnie z nich korzystały :) 

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).