Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


technika

- - - - -  
Czyszczenie i konserwacja pompy na przykładzie filtra aquanova ncf 1500
  • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Gość_alpin__*

Gość_alpin__*
  • Gość

Napisany 02 styczeń 2015 - 15:55Filtr, jak wiadomo jeden z ważniejszych elementów które posiadamy. Odpowiada za czystość wody jak i za samopoczucie naszego podopiecznego. Standardowo możemy dostać się do samego wirnika, a ja pokaże jak wyciągnąć serce filtra czyli pompę. A dlaczego mamy wyciągać pompę o tym w dalszej części....

 

Zaczynamy (Sorka za jakoś zdjęć, robione w słabym świetle i do tego pojemnikiem po gamarusie)

 

ff97ce8700d2740cm.jpg

 

Sama głowica składa się z wlotu i wylotu wody plus pompa z odpowietrznikiem. Nowe modele posiadają każdy zawór osobno, a starsze posiadają tzw. aquastop (filtry serii ncf) Wszystkie filtry są bardzo podobne do siebie jeśli chodzi o budowę i działanie. Wyjątkiem są bardziej profesjonalne w których dochodzi elektronika. 

 

Czas dobrać się do wirnika

 

33e576398f25e7d5m.jpg

 

Wirnika strzeże plastikowe kółeczko z gumową uszczelką w środku. Otwiera się w łatwy sposób, odwrotnie do kierunku wskazówek zegara, lecz musimy pamiętać aby nie złamać trzpienia wirnika bo będzie lipa :)

 

53af3d0451deb1d6m.jpg

 

 

b3b235e9909d1bf9m.jpg

 

 

Jeśli przy czyszczeniu samego filtra zauważymy dużą ilość syfu w koszach  warto również wyczyścić wirnik i wnętrze w którym się znajduję.

 

 

Czas na pompę....

 

d895decd22c076b8m.jpg

 

 

Odkręcamy obudowę (4 śruby na rogach ) 

 

Teraz odkręcamy 4 śruby znajdujące się na okręgu( w tym miejscu jest logo aquanova, delikatnie je podważamy i ściągamy) trzeba to robić pomału i ostrożnie ponieważ pod tym kółkiem znajdują się sprężyny które mogą strzelić nam w oczy lub twarz. Więc jedną ręką trzymamy, a drugą odkręcamy :) Odkręcamy mocowanie kabla zasilającego od obudowy. Samą pompę wysuwamy do dołu razem z kablem.

 

c590e0998b20ed00m.jpg

 

 

Tutaj widzimy zwoje zalane żywicą, takie zabezpieczenie w razie przecieku aby nie spaliło pompy i nie spowodowało spięcia lub pożaru. Jeśli nie ma widocznych pęknięć lub innych uszkodzeń możemy spać spokojnie

 

2c62cd305787003em.jpg

 

 

A teraz powód dlaczego w ogóle to rozbieraliśmy. Mała niepozorna uszczelka, a zarazem bardzo ważna. Gdy fabryczny lubrykant straci swoje właściwości i uszczelka zaczyna pracować na sucho to:

-Odpowietrznik nie odbija do końca

- filtr będzie zapowietrzał się

-będzie pracował pod obciążeniem, co może skutkować spaleniem samej pompy

-gdy uszczelka przerwie się woda dostanie się do wnętrza głowicy i dojdzie do zalania pokoju, mieszkania

 

f584664c6c393088m.jpg

 

 

Więc jeśli odpowietrznik zaczyna nam ciężko chodzić trzeba rozważyć rozebranie i nasmarowanie elementu. Jeśli mamy jeszcze sprzęt na gwarancji to telefon do serwisu o cenę tej usługi. Sam lubrykant, pasta muszą mieć atest na kontakt z wodą pitną, nie chcemy zatruć lub podtruć naszego gada :) Ja za swoją pastę zapłaciłem ciężkie 4 złote. 

 

Oprócz ncf 1500 posiadam 1200 (awaryjny) i ncf 2000. Hobbistycznie również pomagam kolegą z branży akwarystycznej przy filtrach gdy pojawiają się problemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobne tematy: Czyszczenie i konserwacja pompy na przykładzie filtra aquanova ncf 1500     x0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).