Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący owady

- - - - -  
Co na początek?

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
24 odpowiedzi na ten temat

#1 Regit

Regit
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4694 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Bydgoszcz

Napisany 03 luty 2014 - 22:02

Witam!

Chciałbym na początku zaznaczyć, że przeczytałem kilka tematów dotyczących owadów, ale pomimo tego mam prozaiczne pytanie brzmiące:

"Co na początek?" :)

Mam już dwa gekony lamparcie i jednego ptasznika, niestety nie mam wiele miejsca na kolejne terrarium, ze względu na małe mieszkanie i stąd moje wstępne zainteresowanie owadami. Chciałbym zakupić jakiegoś zwierzaczka który spełniałby następujące warunki:

- małe terrarium (możliwie jak najmniejsze)

- dzienny tryb życia

- żyjący na powierzchni

- nie karaczan i tym podobne stworzenia (domownicy by nie znieśli "karalucha" pod "nosem")

- łatwe w hodowli (nie wymagające rygorystycznych wymogów dotyczących wilgotności i temperatury)

- ładnie ubarwione

- nie wymagające pod względem karmówki

Gdyby ktoś z Was polecił mi konkretny gatunek o którym bym mógł poczytać w internecie to byłbym bardzo wdzięczny.

Gdyby ktoś jeszcze zarzucił linkiem do konkretnej strony to juz w ogóle byłoby bardzo miło :)

Pozdrawiam wszystkich czytających ;)

Podobne tematy: Co na początek?     x

#2 Alex94 Zbanowany

Alex94
  • Zbanowani
  • Z nami od: 2411 dni
  • Sweden

Napisany 03 luty 2014 - 22:50

Polecił bym ci modliszkę "Rhombodera valida" tylko one rosną spore ;)  ale za to są piękne ;)

#3 Dark_Raptor W hodowli

Dark_Raptor

Miniony Koordynator w działach owadzich

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 5787 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 04 luty 2014 - 07:58

Pluskwiaki Platymeris spp. spełniają chyba wszystkie podane wymagania.

#4 Veqinqoff

Veqinqoff
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2170 dni
  • Polska / Lubelskie / Puławy

Napisany 04 luty 2014 - 09:04

Pluskwiaki Platymeris spp. spełniają chyba wszystkie podane wymagania.

Czyli pluskiwaki nie wzbudzą, Kolegi zdaniem, odruchów zwrotnych w domownikach? Bo jeśli karaczany budzą obrzydzenie, to czemu pluskiwaki miałyby nie budzić? Nawiasem mówiąc, co milszego jest w ptaszniku, porównując do karaczana - z perspektywy niezaangażowanego w terrarystykę domownika? No i dodajmy, że karaczany są jednym z podstawowych pokarmów dla pluskwiaków, więc siłą rzeczy Regit musiałby je mieć pod ręką.

#5 Dark_Raptor W hodowli

Dark_Raptor

• Moderator.nieaktywny

Napisany 04 luty 2014 - 09:36

Czyli pluskiwaki nie wzbudzą, Kolegi zdaniem, odruchów zwrotnych w domownikach? Bo jeśli karaczany budzą obrzydzenie, to czemu pluskiwaki miałyby nie budzić? Nawiasem mówiąc, co milszego jest w ptaszniku, porównując do karaczana - z perspektywy niezaangażowanego w terrarystykę domownika? No i dodajmy, że karaczany są jednym z podstawowych pokarmów dla pluskwiaków, więc siłą rzeczy Regit musiałby je mieć pod ręką.

Z nazwy, "pluskwiak=pluskwa", może i tak. Wygląd... cóż, de gustibus non est disputandum. Jak zapowiedziałem kiedyś domownikom, że będę hodował karaczany, usłyszałem stanowcze NIE. Jak je już hodowałem, ale powiedziałem, że to chrząszcze, wzbudzały one zachwyt domowników. Brali je nawet do ręki. Kwestia oswojenia się z nieznanym to chyba najważniejsza sprawa. Autor wątku powinien obejrzeć owady i ewentualnie sam je ocenić, czy wizualnie spełniają jego potrzeby.

Moje pluskwiaki żywię w 99,9% mącznikami. Więc wydaje mi się, że nie musi mieć karaczanów pod ręką.

#6 Veqinqoff

Veqinqoff
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2170 dni
  • Polska / Lubelskie / Puławy

Napisany 04 luty 2014 - 09:58

Moje pluskwiaki żywię w 99,9% mącznikami. Więc wydaje mi się, że nie musi mieć karaczanów pod ręką.

Przyznam, że nie próbowałem podawać im jeszcze mączników. Wyszedłem z założenia, że mączniki przez mniejszą ruchliwość będą budzić mniejsze zainteresowanie pluskiwaków, przy czym nie jestem nawet pewien, czy ta mniejsza ruchliwość to fakt czy wymysł. Terraystyką zajmować się zacząłem raptem 2-3 miesiące temu i jeszcze nie używałem tej karmówki.

#7 Dark_Raptor W hodowli

Dark_Raptor

• Moderator.nieaktywny

Napisany 04 luty 2014 - 10:16

Moje pluskwiaki polują na nie bardzo chętnie. Zauważyłem, że ich skuteczność jest w dużej mierze skorelowana z ilością światła. Chyba nic w tym dziwnego, bo w sumie to drapieżniki opierające się w dużym stopniu na wzroku. Karaczany i ruchliwe świerszcze karaczany dobrze łapią i w półmroku. Przy dobrym, intensywnym świetle chwytają i słabo ruchliwe ofiary. Wystarczy, że larwa mącznika się poruszy, szybko jest atakowana.

#8 Regit

Regit
  • Terrarysta

Napisany 04 luty 2014 - 10:35

Dzięki chłopaki za rady, zaraz popatrzę co to za gatunki mi poleciliście.

Te pluskwiaki jakie potrzebują minimalne rozmiary terrarium?

#9 Dark_Raptor W hodowli

Dark_Raptor

• Moderator.nieaktywny

Napisany 04 luty 2014 - 10:41

5-6 sztuk trzymam w plastikowym pudełku 15x30x10 cm. Ale jak widać znoszą większe zagęszczenia:

http://www.reptileexpert.org/images/white-spot-assassin-bug2.jpg

#10 Regit

Regit
  • Terrarysta

Napisany 04 luty 2014 - 10:47

Od dłuższego czasu szukam na forum w dziale owadów podobnej listy jak np u gekonów, gdzie jest rozpiska wszystkich owadów z podanymi wymiarami terrarium minimalnymi do życia wraz z obrazkami, ktoś takie coś przygotował w tym dziale?

Chciałbym popatrzeć na taką listę, wybierając docelowe wymiary terrarium, następnie popatrzeć na wymagania życiowe, a na sam koniec zadecydować pod względem estetycznym, który owad mi się podoba, bo nie ukrywam, że te pluskwiaki raczej nie przypadną do gustu moim domownikom :)

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).