Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


technika

* * * * * 2 głosów  
Prosty sposób na wyspę dla żółwia o naturalnym wyglądzie
  • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 viol

viol
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2043 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań
  • Płeć: Kobieta

Napisany 13 styczeń 2014 - 23:19Potrzebujemy:
karton
piankę montażową
jakiś kamień, ja miałam połówkę cegły
zaprawę szybkowiążącą Ceresit CX 5 (najmniejsze opakowanie 2 kg)


Na kartonie wymierzyłam i narysowałam kształt wyspy jaką chcę uzyskać
ehck.jpg
Nałożyłam pierwszą nie za grubą warstwę pianki montażowej, po wyschnięciu położyłam w miejscu gdzie wyspa ma być najwyższe połowę cegły aby obciążyć wyspę (aby nie unosiła się na wodzie tylko leżała na dnie).
5etw.jpg
Po położeniu cegły nakładam piankę aż do uzyskania wymiarów mniej więcej takich (troszkę większych) jakie ma mieć nasza wyspa.
n06q.jpg
Po zupełnym wyschnięciu całej pianki wycinamy kształt jaki chcemy osiągnąć. Ja dokładnie przycięłam 3 bok aby były równe z szybami akwarium, tak o 0,5 cm mniejsze, żeby weszło z luzem. Pamiętajmy aby wyrzeźbić łagodne wejście na wyspę dla żółwików !
k8gq.jpg
Następnie na całość ( po kolei każdą ściankę) nakładamy rozrobioną zaprawę szybkowiążącą CX 5 Ceresit ( u mnie dostępne w Leroy Merlin http://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/materialy-budowlane-stan-surowy/cementy/zaprawa-szybkowiazaca-cx-5-ceresit,p150622,l352.html 2 kg/17,90zł) Rozrabiałam w bardzo małych ilościach, małe pudełeczko, troszkę zaprawy i troszkę wody, lepiej więcej wody niż za mało bo jeśli zrobimy zbyt gęste zrobi się twarde jak kamień po 3 minutach...
09ma.jpg
Po nałożeniu na wszystkie ścianki (łącznie ze spodem) trzeba odczekać aby dokładnie wyschło.
Efekt końcowy
5ucv.jpg
 

Wyspa musiała przejść małą modyfikację.
Po pierwsze wyspę przed nałożeniem zaprawy warto troszkę zeszlifować aby nie było tej śliskiej powierzchni pianki, ponieważ mi z tego zaprawa odpadła.
Druga sprawa to wyporność. Nie myślałam, że pianka będzie bardziej działać niż cegła i pomimo ciężaru cegły wyspa unosiła się na powierzchni... Więc wyspa została "zwężona" (będzie więcej miejsca dla żółwików do pływania) a pod spód została przyczepiona kostka betonowa aby uziemić wyspę do dna . Kostka wielkości kostki pozbrukowej tyle, że jest z betonu więc jest dużo cięższa.
ijiq.jpg

 

Teraz wyspa wpasowała się idealnie. Dosypałam jeszcze specjalnego żwirku (przepłukany kilkanaście razy), ponieważ wyczytałam, że hełmogłowe bardzo lubią się zakopywać. Zasadzona moczarka argentyńska.
xpm5.jpg
Doszła jeszcze rzęsa wodna. Wpuściłam jeszcze 2 danio czerwone, 2 mieczyki hallera berlińskie, 2 kiryśniki spiżowe + 4 ślimaki helena
omr7.jpg
tdfk.jpg

 

Plus lampka z Exo Terra Reptile UVB 100, której nie ma na zdjęciach.


Edytowany przez alpin_, 04 czerwiec 2014 - 09:28.
Podobne tematy: Prosty sposób na wyspę dla żółwia o naturalnym wyglądzie     x0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).