Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący owady

* * * * * 1 głosów  
Usypianie owada.

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
11 odpowiedzi na ten temat

#1 Kiler8875

Kiler8875
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2325 dni
  • Polska / Lubuskie / Zielona Góra

Napisany 01 wrzesień 2013 - 21:15

Witam czy istnieje coś takiego, że np. Jak owad to powącha to usypia (podobnie jak w octanie etylu), ale później się normalnie wybudza jak by nigdy nic. Chodzi mi o chwilowe uśpienie tak jak ludzi się usypia do zabiegu. Nie wiem może jest taki środek w aptece na zamówienie. 

Podobne tematy: Usypianie owada.     x

#2 Donnie

Donnie

Miniony Moderator na straszykach, owadach, modliszkach

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 2334 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 01 wrzesień 2013 - 21:16

Jeśli podasz odpowiednią dawkę octanu etylu owad się obudzi. Co prawda z bardzo małymi owadami może być problem z dawkowaniem.

Pozostaje jeszcze schładzanie w lodówce, albo związek zwany eterem.

Edytowany przez Donnie, 01 wrzesień 2013 - 21:19.

#3 Kiler8875

Kiler8875
  • Terrarysta

Napisany 01 wrzesień 2013 - 21:23

Możesz mi coś opowiedzieć o eterze. Był bym bardzo wdzięczny

#4 Donnie

Donnie

• Moderator.nieaktywny

Napisany 01 wrzesień 2013 - 21:33

Jeśli chcesz po prostu "wyłączyć" na chwilę owada pozostałbym przy schładzaniu. Co do eteru dietylowego, to jest to substytut octanu etylu. Chociaż ten drugi jest obecnie bardziej popularny, eter może powodować tężenie mięśni owada (nie wiem, jak to wygląda w praktyce, ponieważ ja stosuję octan). Powiem szczerze, że jak zaczynałem przygodę z preparowaniem owadów to kilka razy zdarzyła mi się nieprzewidziana "pobudka" zwierzaka. Było to spowodowane nieodpowiednim przygotowaniem dawki. O eterze dietylowym znajdziesz informację, chociażby na wikipedii.

#5 Kiler8875

Kiler8875
  • Terrarysta

Napisany 01 wrzesień 2013 - 21:45

Wielkie dzięki

#6 Escherichia

Escherichia
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2845 dni
  • Polska / Śląskie / Racibórz

Napisany 01 wrzesień 2013 - 23:29

Tylko uważaj z tym eterem i pracuj w dobrze wentylowanym miejscu. Moje spotkanie z tym na zajęciach skończyło się na uroczym wieczorze z kibelkiem w ramionach.

#7 Donnie

Donnie

• Moderator.nieaktywny

Napisany 02 wrzesień 2013 - 08:52

Dokładnie, eter w ogóle ma ciekawą historię i nie polecałbym go ze względu na takie smaczki, o jakich pisze @Escherichia. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się w latach 90 XIX wieku i wiązał się z pojęciem narkomanii eterycznej, ale to nie forum na takie tematy.

#8 Dark_Raptor W hodowli

Dark_Raptor

Miniony Koordynator w działach owadzich

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 5787 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 02 wrzesień 2013 - 09:22

Ja również polecam schładzanie. Nigdy nie wiesz, czy dawka "chemii" zaaplikowana konkretnemu osobnikowi nie okaże się śmiertelna lub spowoduje jakieś trwałe uszkodzenia.

Z lodówką też trzeba ostrożnie, bo rózne gatunki mają różną tolerancję na schładzanie i istnieją pewne wartości progowe (temperatura, czas wychłodzenia) powodujące trwałe następstwa, ze śmiercią włącznie. Generalną zasadą jest, że gatunki tropikalne mają mniejszą tolerancję na wychłodzenie niż z chłodniejszych stref klimatycznych.

#9 Darson65

Darson65
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3318 dni
  • Polska / Mazowieckie / Lipsko

Napisany 02 wrzesień 2013 - 17:24

Ja słyszałem, że podczas łapania ptaszników stosuje się impuls elektryczny, oczywiście malutki.

Oraz coś do mnie przemawia CO2, większe stężenie niż w powietrzu, ale nie wiem czy coś mi źle świta.

#10 Donnie

Donnie

• Moderator.nieaktywny

Napisany 02 wrzesień 2013 - 17:52

Co do dwutlenku węgla to wydaje mi się, że spowoduje najzwyczajniej śmierć. A dokładnie zatrucie, którego następstwem będzie śmierć. Zresztą owady nie posiadają hemoglobiny, do kontrolowania ilości pobieranego tlenu (plus innych gazów między innymi CO2), a "wchłaniają" go bezpośrednio tchawkami. Pobieranie go mogą kontrolować zamykając tchawki, a w tym czasie pozbywają się dwutlenku węgla. Chyba, że naukowcy odkryli znowu jakiś nowy sposób wykorzystania dwutlenku węgla. To tylko moje zdanie.

Edytowany przez Donnie, 02 wrzesień 2013 - 17:54.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).