Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

identyfikacja

Złapałem królową mrówek - co to za gatunek? [Lilith66]

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
155 odpowiedzi na ten temat

#21 Kromer

Kromer
  • Terrarysta
  • Z nami od: 737 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Świdnica

Napisany 15 sierpień 2017 - 21:09

Dzięki wielkie. Porównywałem ze zdjeciami, fotografiami to stawialem za Lasius flavus. A ze to moje pierwsze spotkanie tak bliskie z mrowkami wolalem zasięgnąć porady. Tez zdziwiłem się że odwlok rozciagniety ale domyslilem sie ze to wlasnie z powodu "produkcji" jajeczek.
Zlapalem ich 4 w razie gdyby ktoras nie byla zaplodniona ale wszystkie zaczely składać jajeczka. Jedną złapałem ze skrzydelkami i jeszcze je ma. U mnie sa juz ponad tydzien.

Podobne tematy: Złapałem królową mrówek - co to za gatunek? [Lilith66]     x

#22 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2193 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 15 sierpień 2017 - 21:24

@Kromer Tą ze skrzydełkami wypuść, nie jest zapłodniona. No chyba, że też zaczęła składać jajeczka. L. flavus ma żółto-złoty spód odwłoka i generalnie jest jaśniejsza od niger.

#23 Kromer

Kromer
  • Terrarysta

Napisany 15 sierpień 2017 - 21:31

Wszystkie maja juz jakas kolekcje jajeczek. Z braku probowek mam je w moczboxach i jak na razie maja sie dobrze. Jutro przy lepszym swietle zagladne pod spod i zdjecie porobie.

#24 geb88

geb88
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1611 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 15 sierpień 2017 - 21:38

Jeśli chcesz zatrzymać je wszystkie, to nie wypuszczaj tej skrzydlatej, co ma jaja. Niektóre królowe nie zrzucają skrzydeł (lub ich części) lub łapie się je w momencie zanim jeszcze zdążą je zrzucić :) Robotnice (o ile nie sama królowa) się później nimi zajmą.

Najprostszy test w polu na to, czy skrzydlata królowa jest zapłodniona, jest taki, że patrzy się, czy mrówka przestraszona odbiega , czy też próbuje odlecieć. Drugi test jest taki, że niezapłodnione królowe ciągną do słońca, podczas gdy reszta raczej go unika.

#25 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 15 sierpień 2017 - 21:39

@Kromer Niedobrze, że masz je w moczboxach, lepiej przełóż do strzykawek - łatwo je kupić, a wilgotność na pewno będzie odpowiednia. Najłatwiej jest to zrobić dołączając probówkę/strzykawkę do moczboxa np: wycinając dziurkę w pokrywce albo zapychając szczelinę watą i królowa sama się przeniesie jeśli skończy jej się woda w moczboxie.

Oczywiście mam na myśli strzykawki "urządzone" tak jak probówki. 

Edytowany przez VisibleNoise, 15 sierpień 2017 - 21:39.

#26 Kromer

Kromer
  • Terrarysta

Napisany 15 sierpień 2017 - 21:57

Pomyslalem o wilgotnosci i kazda ma wacik nasaczony przegotowana wodą. Jesli to za malo to przeniose je. Ale mysle ze jest ok. Dokrapiam po kilka kropli wody co kilka dni.

#27 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 15 sierpień 2017 - 22:13

@Kromer Wacik nie wystarczy, bo zbyt łatwo może się przesuszyć i dodatkowo stresujesz królową ciągłym zaglądaniem do niej i kropieniem wody. 

#28 Kromer

Kromer
  • Terrarysta

Napisany 09 październik 2017 - 16:10

Witam.

Minely juz 2 miesiace, mroweczki maja juz robotnice po kilka w pojemniku. Ciekawi mnie czy 2 miechy to normalny czas od wyklucia sie pierwszych robotnic? I dlaczego one sa takie maniunie?

Za tydzien mam gielde terra we Wrocławiu to moze chapnę jakies wieksze bo juz mi sie temat hodowli mrowek spodobal.

#29 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 09 październik 2017 - 16:15

@Kromer Czas zależy głównie od temperatury, ale też od innych warunków w probówce. 2 miesiące to normalny czas. Pierwsze/drugie pokolenie jest mniejsze od następnych (tak wynika z moich obserwacji, nigdzie o tym nie czytałam).

#30 geb88

geb88
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1611 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 09 październik 2017 - 18:15

Te małe robotnice zwą się nanitic - malutkie robotnice powstałe ze skromnych zapasów/łupów królowej po locie godowym. Z każdym "pokoleniem" robotnice będą coraz większe by po pewnym czasie (przy stałej dostępności pokarmu) uzyskać swój maksymalny rozmiar. Pierwsze pokolenie u nigeropodobnych Lasius pojawia się zwykle po ok. miesiącu. Jeśli jest chłodniej lub warunki są niesprzyjające (typu brak wody, brak pożywienia jeśli królowa wyczerpała zapasy i/lub straciła wcześniejsze potomstwo), to nawet później.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

Temat prowadzony przez:

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).