Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

identyfikacja

- - - - -  
Sphodromantis - nazewnictwo, oznaczanie gatunków

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
13 odpowiedzi na ten temat

#1 mantid

mantid
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5849 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 17 luty 2006 - 11:47

Chciałbym wyjasnić pewne kwestie zwiazane z terminologią.

Otóż

Sphodromantis sp. - to nieoznaczony gatunek z rodzaju Sphodromantis. W takim wypadku podaje sie miejsce pochodzenia (o ile jest znane).

W wielu wypadkach (zwłaszcza w przypadku rodzaju Sphodromantis) w danym kraju (np. Egipt i Tanzania) występuje bardzo dużo (nawet do kilkunastu!) gatunków z danego rodzaju i oznaczenie ich na podstawie samego pochodzenia jest niemożliwe.
Co więcej, importerzy (na ogół absolutni laicy jeśli chodzi o modliszki) sprowadzają kolejne partie kokonów czy owadów z danego kraju i mimo, że nazywają je tak samo nie oznacza to że sa to owady należące do tego samego gatunku. (Podejrzewam, ze z tego wynikają miedzy innymi tak olbrzymie rozbieżnosci w wielkosci owadów "tego samego gatunku" u poszczególnych hodowców).
Rozróżnienie poszczególnych gatunków z rodzaju Sphodromantis jest niezwykle trudne, rożnice miedzy osobnikami tego samego gatunku, są często większe niż między osobnikami różnych gatunków - tylko doswiadczeni taksonomowie (nawet nie hodowcy) są w stanie rozpoznać różnice istotne dla oznaczenia gatunku. Nawet oni jednak nie są w stanie zrobić tego na oko i na ogół musza posilkować się porownaniem z holotypami i allotypami znajdujacymi sie w kolekcjach. W Polsce nie ma żadnej kompetentej osoby, która mogła by to zrobić (nie dysponujemy też porządnie opisaną kolekcją suszek) - tak więc oznaczanie na oko np. Sphodromantis viridis bywa zawodne (tu muszę przyznać, ze mimowolnie sie to tego przyczynilem podając pewnemu hodowcy listę gatunków Sphodromantis zawężoną do wystepujacych w Egipcie)...

Nazwy typu Sphodromantis sp. (EGIPT) lub (TANZANIA) sa nieprecyzyjne i moga odnosić się do przynajmniej kilkunastu gatunków (obstawiam ze w handlu pod ktorąś z tych dwóch nazw krąży przynajmniej 4-5 gatunków - to tlumaczy niepowodzenia niektórych hodowców kompletujących parki z rożnych zródeł)...

Nazwy takie jak S. sp. sa zupełnie bez sensu i nie oznaczaja zadnego gatunku - takich nazw nie powinno sie używać

Nie ma gatunków Sphodromantis Egipt i Sphodromantis Tanzania - z tym tez sie spotkałem i tez podkreslam ze takich nazw również nie powinno sie używać

Nie istnieje cos takiego, jak modliszka gwinejska - jest to nazwa wymyslona przez jednego z domoroslych "specjalistów" od hodowli wszystkiego, bezkrytycznie przyjeta przez "hodowców" i handlarzy i bezmyślnie powtarzana. Tej nazwy również nie powinno się uzywac - poprawna nazwa to Sphodromantis gastrica

To tyle, mam nadzieję, że przynajmniej dla kilku osób te informacje będą przydatne :)[/url]

Podobne tematy: Sphodromantis - nazewnictwo, oznaczanie gatunków     x

#2 bolek

bolek
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5351 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 17 luty 2006 - 13:00

Jasno i na temat a więc trzeba by dodawać jeszce źródło pochodzenia danego osobnika (cos jak nazwisko osoby która opisała dany gatunek np. L. na końcu nazwy łacińskiej) więc zstaje nazwa Sphodromantis sp. "Tanzania" - Biofil dla osobników które mam bo oni pierwsi sprzedawali je jako "importy" w 2004 roku ot taka nazwa handlowa

#3 Agrilus

Agrilus
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5099 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 17 luty 2006 - 15:32

Jak najbardziej słuszny wywód.
Ale w takim razie trzeba działać. Skoro:

W Polsce nie ma żadnej kompetentej osoby, która mogła by to zrobić (nie dysponujemy też porządnie opisaną kolekcją suszek)

...to trzeba skompletować trochę materiału, spreparować i wysłać specjaliście za granicą. Nie znasz może jakiegoś?
Mam obecnie gromadkę subimago Sphodromantis z Tanzanii (wedle informacji od sprzedającego), które niedługo będą imago. Parę rozmnożę, a resztę spreparuję. Oczywiście będą problemy z dobrym zaetykietowaniem materiału (dokładne miejsce pochodzenia) ale nie jest to warunek konieczny do oznaczenia.
Masz może namiary na jakieś klucze do tego rodzaju? Może nie taki diabeł straszny z tym oznaczaniem? Mam kilku znajomych światowej klasy od sieciarek (niestety nie od modliszek) więc mógłbym zwrócić się o pomoc.

#4 mantid

mantid
  • Terrarysta

Napisany 17 luty 2006 - 15:48

Jesli bedą preparaty to nie ma problemu - moge zwrócić się do kogoś znajmego z Niemiec - mysle ze "guru" w osobie Reinharda Erhmanna byłby w stanie poradzić sobie z oznaczeniem...
W takim układzie dobrze byłoby gdyby przynajmniej jeden z preparatów miał rozpostarte skrzydła.

#5 mantid

mantid
  • Terrarysta

Napisany 17 luty 2006 - 15:56

I jeszcze uwaga ogólna - nazwę rodzaju piszemy z dużej litery, nazwę gatunku z małej - a więc nie Sphodromantis Gastrica tylko Sphodromantis gastrica.

#6 leviatan

leviatan

Miniony moderator: Modliszki

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 5424 dni
  • Polska / Lubelskie / Lublin

Napisany 17 luty 2006 - 16:42

Ja posiadam jedną dorosłą samice gatunku, który dawno temu dostałem jako Sphodromantis sp Tanzania. Samica jest aktualnie po 2 niezapłodnionych kokonach. Jeśli mogę jakoś pomóc? Co mam zrobić?

#7 Matmike

Matmike
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5678 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdynia

Napisany 17 luty 2006 - 17:28

Podobnie jak leviatan mam dwie parki gatunku Sphodromantis sp Tanzania (podobno) i planuje kopulacje obydwoch lub jednej parki - wiec jak bym mogl pomoc takze jestem chetny ;)

#8 mantid

mantid
  • Terrarysta

Napisany 17 luty 2006 - 17:55

CHodzi po prostu o wysłanie jednej parki suszek, uzupelnionej zdjeciami do osoby, ktora ma dostep do suszek i ma doswiadczenie w oznaczaniu modliszek.
Dowiem sie czy cos takiego wchodzi w rachube i czy wiaze sie z jakimikolwiek kosztami...

pozdrawiam

#9 Agrilus

Agrilus
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5099 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 17 luty 2006 - 20:34

W świecie entomologów jest niepisana zasada, że oznacza się okazy za darmo. W zamian (za wykonaną usługę oznaczania) można sobie zatrzymać 1/3 okazów. W związku z powyższym dobrze jest wysyłać taką ilość okazów (wielokrotność 3) by oznaczający czuł się usatysfakcjonowany. Oczywiście jak się ma 1 czy 2 okazy to też można spróbować. U niektórych grup owadów ważną cechą taksonomiczną jest męski kopulator i wtedy samce mile widziane. Oznaczający może też życzyć sobie sam okazy spreparować (np. pod kątem wypreparowania kopulatora) i wtedy lepiej przesłać mu nie preparowane okazy (np. na sucho, w probówce). Gdyby się podjął "roboty" to spytaj go o szczegóły preparacji.
Zasada jest prosta: jak posoplity gatunek to oznaczy od ręki, jak "trudny" to warto będzie mu się "pomęczyć" nad oznaczeniem.

#10 kudlaty

kudlaty

Terrarysta

• Terrarysta
  • Z nami od: 5845 dni

Napisany 18 luty 2006 - 14:09

Oczywiście biorąc pod uwagę, że ktoś z tego typu wiedzą będzie miał chęć i czas oznaczać Sphodromantisy.
R.Ehramnn jest mocno zajętym człowiekiem, który nawet na oznaczanie rzadkich gatunków często nie ma po prostu czasu(np.: Pnigomantis).

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).