Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Ybyrapora diversipes (Avicularia diversipes)Załączony obraz: 1.jpg
0.
Załączony obraz: 2.jpg
1.

Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Słaby jad

Statystyki

Dodano przez: Puti
Pomogli: Nook, docfaq,
Dodano: gru 13 2013 03:14
Aktualizowano: kwi 23 2019 22:13
Wyświetlenia: 1967
Komentarzy: 0
Nazwa gatunkowa: Ybyrapora diversipes (C. L. Koch, 1842)
Synonimy Avicularia diversipes; Eurypelma diversipes; Mygale diversipes
Gatunek inwazyjny w Polsce Nie
Długość życia Samice dożywają co najmniej 5-6 lat, samce minimum pół roku po ostatniej wylince.
Występowanie Brazylia


Powiększenie mapy
Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego osobnika 20x20x30 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Włoski parzące Typ II
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne

Jedna z najpiękniej i najciekawiej ubarwionych przedstawicieli rodzaju Ybyrapora. Maluchy zielono – niebieskie z wyraźnym połyskiem i charakterystycznym wzorem na odwłoku, długość ciała około 8-9 mm. Niemal każda kolejna wylinka przynosi zmiany ubarwienia. Osobniki około 5-6 wylinki posiadają zdecydowanie najpiękniejsze ubarwienie, odnóża zielono – niebieskie z bardzo intensywnym połyskiem, Karapaks - u żółwi grzbietowa (wypukła) część pancerza składająca się z rogowej warstwy tarczek, które leżą na warstwie płytek kostnych. U stawonogów (owady, pajęczaki, skorupiaki) twarda grzbietowa powłoka zewnętrzna ciała.' class='bbc ipSeoAcronym'>karapaks zielono – niebiesko – żółty z jaśniejszymi włoskami dookoła, na odwłoku pasek czerwonych włosków, z każdą wylinką powiększający się. Na 7-8 wylince pająk nabiera fioletowych poblasków, Karapaks - u żółwi grzbietowa (wypukła) część pancerza składająca się z rogowej warstwy tarczek, które leżą na warstwie płytek kostnych. U stawonogów (owady, pajęczaki, skorupiaki) twarda grzbietowa powłoka zewnętrzna ciała.' class='bbc ipSeoAcronym'>karapaks jaśnieje, czerwona plama włosków na odwłoku powiększa się. Dorosłe młode samice koloru brązowo – niebieskiego z licznymi poblaskami innych kolorów. Długie włoski na całym ciele jasne, Karapaks - u żółwi grzbietowa (wypukła) część pancerza składająca się z rogowej warstwy tarczek, które leżą na warstwie płytek kostnych. U stawonogów (owady, pajęczaki, skorupiaki) twarda grzbietowa powłoka zewnętrzna ciała.' class='bbc ipSeoAcronym'>karapaks jasnobrązowy, wzór na odwłoku zmienia kolor na brązowy i obejmuje już niemal cały odwłok. Na „stopach” wyraźnie widoczny wzorek tzw. błyskawic. Starsze samice tracą atrakcyjne kolory, niemal cały pająk staje się jednolicie brązowy. Dorosłe samce jednolicie brązowe.

Wygląd samca

Samce są dość duże rozpiętością w porównaniu do samic, długością ciała zwykle nie przekraczają 3,5-4 cm DC.

Wygląd samicy

Samice dorastają maksymalnie do około 6 cm DC (zwykle nie przekraczają 5,5 cm DC).

Cechy szczególne

Gatunek sprowadzony po raz pierwszy kilka lat temu, sprzedawany początkowo jako Avicularia fasciculata, rozmnożony w Polsce kilkanaście razy. Popularny i chętnie kupowany ze względu na przepiękne ubarwienie.

Biotop

Lasy deszczowe. W naturze zamieszkuje Brazylię w rejonie Bahia.

Temperatura

Utrzymujemy temperaturę na poziomie 25–28°C, z nieznacznymi spadkami nocnymi (2-3°C). Ważne aby pająk miał możliwość wyboru najkorzystniejszego pod względem temperatury miejsca w terrarium.

Wilgotność

Wilgotność na poziomie 75–85%. Raz na kilka dni zraszamy ścianki terrarium,przedstawiciele rodzaju Avicularia bardzo chętnie pobierają z nich wodę.

Terrarium

W terrarium umieszczamy sztuczne, lub naturalne,ale wyłącznie niepleśniejące elementy wystroju takie jak liście i korzenie.

Rozmnażanie

Samice osiągają dojrzałość płciową około 10-11 wylinki, niektóre już przy 3,5 cm długości ciała wykazują gotowość do rozrodu, niemniej jednak lepiej poczekać z kopulacją aż samica dobije do pełnych 4, a nawet około 4,2 cm długości ciała. Trwa to zwykle mniej niż 2 lata. Samce dojrzewają dość wcześnie – zwykle po około 9-10 wylince, co zajmuje im przy dobrych warunkach ponad rok. Napełnionego samca umieszczamy w terrarium samicy, kontrolując cały przebieg kopulacji i w razie potrzeby asekurując samca. Po zakończonej kopulacji samca przekładamy do osobnego pojemnika. Dopuszczanie powtarzamy 2-3 razy napełnionym samcem. Kokon budowany jest zwykle od 1,5 do 4 miesięcy po kopulacji i zawiera 50-100 jaj. Zostawiamy go z samicą na minimum 3,5 tygodnia, po czym odbieramy (po tym czasie w kokonie powinny być już nimfy II).

Uwagi

Młode osobniki tego gatunku są dość wrażliwe na wahania warunków panujących w zbiorniku, stąd polecane są raczej osobom które miały już kontakt z ptasznikami.

Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/avicularia-diversipes-2367.html
Źródła informacji0 Komentarze


© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).