Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Xylica oedematosa



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Xylica oedematosa (Karsch, 1898)
Długość życia 14-16 miesięcy
Występowanie Tanzania


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Jeden z niewielu gatunków afrykańskich straszyków, które można spotkać w hodowlach. Gatunek niewielki, z wyraźnym dymorfizmem płciowym. Mimo łatwości w hodowli i ciekawego wyglądu straszyk ten jest bardzo rzadko spotykany w hodowlach. Jedynie nasi południowi sąsiedzi z Czech posiadają czasem w swoich ofertach jaja tego gatunku.
Wygląd samca Niewielki, typowa patyczakowata budowa ciała. Długość około 5cm. Podstawowy kolor ciała to zieleń. Nasada pierwszej pary odnóży intensywnie czerwona. Odwłok zakończony wyraźnymi przydatkami i charakterystycznym kulistym narządem kopulacyjnym.
Wygląd samicy Masywniejsza niż samiec, nieco większa, około 6cm długości ciała. Kolor ciała głównie oliwkowy, zdarzają się osobniki intensywnie zielone jak samce, oraz szaro-brązowe. Na piątym segmencie odwłoka wyraźne chitynowe ornamenty, zwykle ciemniejsze od ciała, koloru brązowego.
Temperatura W dzień 20-24°C, w nocy 20-24°C
Wilgotność 70-80%
Terrarium Ze względu na niewielkie rozmiary zbiornik hodowlany nie musi być obszerny. Minimalna wysokość dla tego gatunku to 25 cm, pozostałe wymiary dobieramy do ilości hodowanych osobników. Dno terrarium możemy wyłożyć ręcznikami papierowymi lub włókninom/torfem. W terrarium możemy umieścić konary, gałęzie, które będą sięgać szczytu zbiornika.
Żywienie Gatunek ten nie jest wybredny i bez problemu można wyhodować go na jeżynie, malinie jak i dębie. Należy pamiętać aby pokarm w terrarium był zawsze świeży.
Rozmnażanie Samice imago składają spore ilości jaj, rozrzucając je bezpośrednio na podłoże. Jaja są koloru brązowego, bardzo drobne, wielkości około 2-3mm. Inkubacja zapłodnionych jaj w temp. 22-25°C trwa średnio 2-3 miesiące, przy wilgotności 70-80%. Samica składa je w ilości 3-5 sztuk na dzień. Nimfy tuż po wykluciu są stosunkowo duże i mierzą ok. 12mm długości, są koloru intensywnie zielonego. W późniejszych stadiach kolor zmienia się wraz z warunkami panującymi w zbiorniku hodowlanym, na ciemnym tle osobniki będą wybarwiały się na brązowe odcienie, w jasnym, wypełnionym roślinami terrarium będą zielone. Rozwój od L1 do imago trwa zazwyczaj 4 miesiące.


Informacje

Dodano przez: BartekR
Pomogli: BartekR,
Dodano: cze 04 2014 03:12
Aktualizowano: wrz 28 2014 13:47
Wyświetlenia: 386
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.