Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Xenagama taylori



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 1.jpg
0. Xenagama taylori
Załączony obraz: 2.jpg
1. Xenagama taylori
Załączony obraz: 3.jpg
2. Xenagama taylori

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Xenagama taylori (Parker, 1935)
Nazwa angielska Dwarf Shield Tailed Agama, Taylor's Strange Agama
Nazwa niemiecka Taylors Biberschwanzagame
Długość życia Ponad 5 lat.
Występowanie Etiopia, Somalia


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla dorosłego 120x60x50 cm
Oświetlenie 14 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne To niewielkie jaszczurki dorastające do ok. 14 cm, z kolorystyką ubarwienia głównie w odcienich brązu; od czerwonawo-brązowego po szaro-brązowy. Wzór na grzbiecie oraz głowie składa się z nieregularnych znaczeń - cętek i plam o różnym natężeniu barw. Najbardziej niezwykłą i charakterystyczną cechą wyróżniającą Xenagama taylori od innych jaszczurek jest ich spłaszczony, kolczasty ogon z kształtu przypominający tarczę i bardzo wąsko zakończony.
Wygląd samca Samce mniejsze i mogą osiągać 12.3 cm. Ponadto mają widoczne pory preanalne, ułożone w 2-3 rzędy, o żółtym ich zabarwieniu. Podekscytowane samce (gotowe do godów) potrafią zmienić swe typowe ubarwienie na intensywny kolor niebieski (błękit pruski) widoczny na głowie, gardle i klatce piersiowej, aż po przednie kończyny.
Wygląd samicy Samice dorastają do nieco większych rozmiarów - mogą osiągać maksymalnie 13.9 cm długości całkowitej. Również u niektórych samic zdarza się zauważyć zmianę na kolor niebieski, ale w minimalnym tylko stopniu - są to cienkie, niebieskie linie występujące jedynie w okolicach głowy.
Biotop Zamieszkują tereny wyjątkowo nieprzyjazne życiu - suche wyżyny, na wysokości nawet powyżej 1150 m n.p.m. Z dużymi amplitudami temperatur między dniem, a nocą. Z nieregularnymi i skąpymi opadami atmosferycznymi, które występują w okresie wiosny i jesieni.
Temperatura Zbiornik powinien posiadać co najmniej dwa miejsca do wygrzewania się z temperaturą powyżej 40°C, natomiast w części chłodniejszej temperatura powinna być uzależniona od pory roku - gradient w tej części terrarium wynosi od 20°C zimą, do 30°C latem.
Wilgotność 50-60%.
Terrarium Ze względu na silnie rozbudzony instynkt terytorialny u Xenagama taylori zbiornik przeznaczony do ich chowu musi być wyjątkowo przestronny. Jako podłoże doskonale sprawdzi się gruba warstwa (co najmniej 10 cm), mieszanki piasku i gliny - właśnie takie podłoże najlepiej spełni swoją rolę i umożliwi naszym podopiecznym kopanie oraz drążenie tuneli. Niektórzy hodowcy z powodzeniem stosują ziemię ogrodową. Tylną ścianę możemy wyłożyć ścianką strukturalną wykonaną z odpowiednio wyrzeźbionego styropianu, pokrytego zaprawą z dodatkiem pigmentów oraz klejem polimerowym. Dopełnieniem wystroju mogą być płaskie kamienie oraz ususzone konary i korzenie. Wszystkie ciężkie elementy muszą być odpowiednio osadzone i zabezpieczone przed ewentualnym podkopaniem i osunięciem się. Nieodzownym elementem wyposażenia terrarium jest małe, płytkie naczynie z zawsze czystą wodą.
Żywienie To wszystkożerne jaszczurki - w skład ich diety w środowisku naturalnym wchodzą zarówno owady jak i materiał roślinny. Podstawą będą wszelkie owady karmowe stosowane w żywieniu innych jaszczurek czyli świerszcze, szarańczaki, karaczany oraz jako urozmaicenie larwy mola woskowego i mącznika młynarka. W okresie letnim doskonale sprawdzi się plankton łąkowy, poławiany z miejsc czystych ekologicznie.
Rozmnażanie W trakcie godów można zaobserwować całą gamę zachowań samca od kiwania głową, przez "pompki" i gonitwy aż po ugryzienia - czasem przypominają bardziej walkę dwóch samców niż gadzie zaloty. Ich uwieńczeniem są wielokrotne kopulacje. W ok 5 tygodni od kopulacji (Dedlmar, 2002) samica składa jaja, głęboko w wykopanej przez siebie norze. Jednorazowo może ich złożyć do 9 sztuk, a każde jajo mierzy 16 - 17.5 mm długości i 11 - 12.5 mm szerokości. Zdarza się, że samica jest w stanie złożyć jaja więcej niż raz w ciągu całego sezonu rozrodczego. Do tej pory nie ustalono maksymalnej ilości zniosów w ciągu jednego sezonu. Jaja przenosimy do wcześniej przygotowanego inkubatora i układamy w plastikowe pojemniki wypełnione zwilżonym substratem, dobrze sprawdzi się zarówno wermikulit czy perlit oraz ich mieszanka. Inkubacja jaj w temperaturze 28.5°C trwa około 43-46 dni.

Zimowanie Aby zainicjować sezon rozrodczy u tych jaszczurek powinniśmy zapewnić im kilkutygodniowy okres lekkiego zimowania. Ochłodzenie temperatury w terrarium do ok 22°C w dzień (pod promiennikiem 25 - 27°C), z nocnymi spadkami do ok 18°C jest wystarczające. Zmniejszamy również wilgotność do 35-40%. W tym okresie ograniczamy również karmienie.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/xenagama-taylori-2671.html

Informacje

Dodano przez: kurimu
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: mar 20 2013 10:04
Aktualizowano: sie 31 2015 03:27
Wyświetlenia: 2671
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.