Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Xenagama batillifera



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 2.jpg
0. Xenagama batillifera
Załączony obraz: 1.jpg
1. Xenagama batillifera

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Xenagama batillifera (Vaillant, 1882)
Nazwa angielska Vaillant’S Strange Agama, (Dwarf) Turnip Tail Agama
Nazwa niemiecka Biberschwanzagame
Podgatunki Brak wyróżnionych podgatunków.
Długość życia Ok 7 lat.
Występowanie Etiopia, Somalia


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla dorosłego 80x40x40 cm
Wielkość terrarium dla pary 100x50x40 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Jest to niewielka, nie przekraczająca 15 cm dł, masywnie zbudowana agama. Charakteryzuje się silnie skróconym ogonem, którego nasada i przednia część są mocno spłaszczone, tworząc specyficzną tarczkę. Tylna połowa ogona jest wąski i spiczasta. Boki tarczki ogonowej chronione są dużymi, ostrymi łuskami a wierzch pokrywają spłaszczone łuski tworzące specyficzny pancerz.
Odmiany Brak.
Wygląd samca Samiec jest nieco mniejszy i szczuplejszy od samicy. U dojrzałego płciowo samca wyraźnie są zaznaczone pory udowe. Podczas okresu godowego podgardle i pysk samca przybiera intensywne niebieskie lub fioletowe ubarwienie. Poza okresem godowym na podgardlu widoczny jest delikatny, zielonkawy lub szary deseń.
Wygląd samicy Samica jest nieco masywniej zbudowana i zazwyczaj większa od samca. Brak porów udowych.
Cechy szczególne Najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku jest tarczka ogonowa, utworzona przez poszerzone, spłaszczone łuski i tworząca swoisty pancerz. Krawędzie tarczki uzbrojone są w zaostrzone, kolcowate łuski. Przypuszczalnie jest to przystosowanie obronne. W przypadku ataku drapieżnika jaszczurka wciska się w szczeliny skalne, zaklinowując wyjście twardą tarczką co uniemożliwia wyciągnięcie jej z kryjówki.
Biotop Jest to gatunek doskonale przystosowany do bardzo trudnych warunków panujących na pustynnych, suchych wyżynach Etiopii i Somalii. Zasiedlają wyżyny, płaskowyże, kaniony i klify nawet do 2000 m n.p.m. Rejony te charakteryzuje się bardzo niskimi opadami, skąpą roślinnością i wysokimi amplitudami dobowych temperatur. Na swoje terytoria wybiera obszary skaliste, z dużą ilością rumowisk skalnych, obfitujących w szczeliny i jaskinie.
Temperatura W naturze temperatura w dzień często przekracza 35°C, w nocy może spadać nawet do 5°C. W terrarium należy utrzymywać temperaturę w zakresie 28-32°C, w najcieplejszym miejscu do 35°C. W nocy temperatura powinna spadać do ok 20°C
Wilgotność 50%.
Terrarium Jako, że jest to gatunek ściśle związany ze środowiskami skalistymi, terrarium musi mieć zbliżony charakter. Na podłoże najlepiej wykorzystać mieszaninę piasku, żwiru i gliny. Na nim koniecznie należy wyłożyć dużą ilość różnej wielkości kamieni, poukładanych w taki sposób aby tworzyły zarówno pionowe jak i poziome powierzchnie z licznymi szczelinami. Koniecznie trzeba zapewnić odpowiednią ilość kryjówek.
Żywienie Odżywiają się wszelkiego rodzaju małymi bezkręgowcami. W naturze ich łupem padają przede wszystkim mrówki, chrząszcze i szarańczaki. Niekiedy zjadają także skorpiony i inne jadowite pajęczaki. Sporadycznie uzupełniają swój jadłospis pokarmem roślinnym, płatkami kwiatów lub kolorowymi owocami.
Rozmnażanie Okres godowy w naturze trwa od lipca do września. Samiec aktywny płciowo przybiera szaty godowe, z jaskrawo niebieskim podgardlem i pyskiem. Jeżeli na jego terytorium znajdzie się dojrzała samica wykonuje rytmiczne kiwnięcia głową w celu zainteresowania i zwrócenia na siebie uwagi. Dalszym elementem godów są pogodnie, podczas których samiec kąsa samicę w luźną i mocną skórę na karku. Po ok miesiącu od kopulacji samica składa od 6 do 10 jaj, najczęściej pojedynczo lub parami w kilku wykopanych w luźnym podłożu kryjówkach. Inkubacja trwa ok 45-50 dni. Młode po wykluciu mają ok 2,5 cm dł.

Zimowanie W naturze osobniki żyjące w wyższych partiach wyżyn wykazują znacznie mniejszą aktywność przez kilka miesięcy chłodniejszych temperatur. Nie zapadają w typową hibernację. W warunkach sztucznych zimowanie będzie stymulowało zachowania rozrodcze. Na okres ok 1-1,5 miesiąca obniżamy temperaturę dzienną do ok 20°C, w najcieplejszym miejscu do 25°C. Nocna temperatura powinna spadać do ok 16-18°C.
Uwagi Obecnie gatunek ten stosunkowo często rozmnaża się w warunkach sztucznych i można nabyć osobniki rozmnożone w hodowli. Niekiedy zdarzają się jednak jeszcze okazy pochodzące z odłowu. Okazy takie często są skrajnie wyczerpane transportem. Przy ewentualnym zakupie należy poddać je kwarantannie i zapewnić jak najwięcej spokoju. Często są bardzo silnie odwodnione, konieczne jest zapewnienie im źródła wody.
Źródła informacji Na podstawie własnych doświadczeń oraz:
  • Reptile-database.reptarium.cz
  • Keeping & Breeding the Dwarf Shield Tailed Agama ( Xenagama taylori). By Terry Mc Gleish
  • Barts, M. 2001. Xenagama batilifera (VAILLANT). Sauria 23 (3)

Informacje

Dodano przez: Jakub_Kowalski
Pomogli: Nook, kurimu, Jakub_Kowalski, drakun,
Dodano: kwi 21 2013 19:24
Aktualizowano: paź 11 2015 06:34
Wyświetlenia: 2035
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.