Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Viridasius sp. Silvestriformes



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Nie objęty ochroną
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Silny jad

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Viridasius sp. Silvestriformes (Lenz, 1886)
Synonimy Viridasius fasciatus * - nazwa odnosić się może też do innych przedstawicieli Viridasius.
Długość życia Samce około roku. Samice 2 lata.
Występowanie Madagaskar


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 20x20x20 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Włoski parzące Brak włosków parzących
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Pająk bardzo ciekawie ubarwiony. Białe ciało pokryte czarnymi plamkami i cętkami tworzy prześliczną mozaikę. Odnóża dość długie i masywne w stosunku do ciała, pokryte są naprzemiennie biało czarnymi prążkami. Samiczki są większe i masywniejsze od samców dorastając do 2-2,5 cm dc, z odnóżami do ok 8 cm.
Wygląd samca Dymorfizm płciowy nieznaczny aczkolwiek jest kilka cech po których można rozpoznać płeć. Pierwszą rzeczą jest budowa ciała - samczyk smuklejszy o wizualnie dłuższych odnóżach w stosunku do swego ciała. Poza tym samczyki posiadają bulbusy w kształcie grotów, które pojawiają się u subadultów.
Wygląd samicy Dymorfizm płciowy nieznaczny aczkolwiek jest kilka cech po których można rozpoznać płeć. Pierwszą rzeczą jest budowa ciała - samiczka masywniejsza. Samiczki są także większe od samców dorastając do 2-2,5 cm dc.
Biotop Gatunek ten występuje wyłącznie na Madagaskarze. Istnieją dwie formy tego pająka jaskiniowa - większa i mniejsza - leśna którą to właśnie będę opisywał. Forma leśna żyję między drzewami ukrywając się pod liśćmi, między szczelinami w korze gdzie buduje swoje gniazda z pajęczyny w których przesiaduje w ciągu dnia by w nocy wybrać się na łowy.
Temperatura 22-26 °C.
Wilgotność 50-70 %
Terrarium Dla dorosłej samiczki najlepsze byłoby terrarium 20x20x20. Dla osobników młodych moczboxy a następnie większe pojemniki. Mogą być także o budowie dla pająków nadrzewnych. Z kliszówek dla L1 można zrezygnować bowiem pająki są stosunkowo duże. Co do budowy terrarium/pojemnika to lepiej zrezygnować z otwierania od góry bowiem pajączki mają tendencje do budowy gniazd u góry. Gdy zapewnimy jednak pająkowi kawałki kory, gałązki to możliwe, że właśnie pod nimi zbuduje sobie gniazdo zamiast na pokrywce. Za podłoże dajemy włókno kokosowe które najlepiej trzyma odpowiednią wilgotność. Co do wystroju to możemy dać roślinki, gałązki, patyczki, kawałki kory co umożliwi pająkowi budowanie gniazda poza ścianami terrarium. Jest to istotne także podczas wylinki chociaż często linieją właśnie w gnieździe.
Żywienie Odchów młodych sztuk nie stanowi też problemu ze względu na stosunkowo duże rozmiary L1. Z powodzeniem można stosować D.hydei, wylęg świerszcza czy wylęg małych karaczanów. Z czasem gdy pająk rośnie można stosować innego typu pokarmy w stylu karaczanów, świerszczy, itp. Należy pamiętać jednak o tym, że przed zakupem tego pająka powinniśmy posiadać jakiś pokarm, który jest bardzo aktywny. Wszelkiego typu pokarmy martwe lub larwy mącznika będą przez pająki pomijane. Nie należy też przesadzać z wielkością ofiary. Nie powinna ona być większa od pajączka. Zdarza się jednak, że jest on w stanie upolować zdobycz większą od niego ale chętniej poluje na ofiary słabsze i mniejsze. Bardzo efektowne są skoki za ofiarami latającymi.
Rozmnażanie Aby dopuszczać pająki należy upewnić się, że para jest dorosła. Najlepszym wyznacznikiem tego jest wielkość osobników a także to, że dawno nie liniały. Następnie należy nakarmić pająki i dopuścić do siebie obserwując reakcje. Gdy wszystko pójdzie dobrze samiec powinien zbliżać się do samiczki a gdy będzie blisko zaczyna rytmicznie uderzać odnóżami. Samiczka odpowiada na takie zaloty. Może być jednak na początku niechętna jednak upór samca jest w stanie ją przekonać. Samiczka nie powinna być agresywna w stosunku do samca. Może jedynie go czasem przeganiać. Po kopulacji najlepiej parę rozdzielić, czekając aż samiczka złoży kokon. Samiczka tworzy kokon po czym przyczepia go by zwisał swobodnie w terrarium. Ze względu na spore rozmiary maluchów, w kokonie nie ma ogromnej liczby pajączków ( Zwykle od 30-60). Jednak jak u innych pająków właściwych po jednej kopulacji składać będzie ona kilka kokonów aż do swej śmierci.

Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: 9GORN1,
Dodano: mar 09 2014 19:21
Aktualizowano: paź 31 2015 12:02
Wyświetlenia: 4196
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.