Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Varanus timorensis - waran timorski



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 2.jpg
0.
Załączony obraz: 3.jpg
1.
Załączony obraz: 4.jpg
2.
Załączony obraz: 1.jpg
3.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Varanus timorensis (Gray, 1831)
Nazwa polska Waran timorski
Nazwa angielska The Timor Monitor, Spotted Tree Monitor
Nazwa niemiecka Der Timor-Waran
Długość życia Ponad 10 lat.
Występowanie Indonezja, Timor Wschodni


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla pary 120x80x150 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Warany timorskie to kolejny gatunek powoli zyskujący zainteresowanie polskich terrarystów. To nieduże jaszczurki osiągające ok. 65 cm o szarym ubarwieniu ( w różnych tonacjach i odcieniach, włącznie z wpadającym w czerń) z mniej lub bardziej regularnie rozłożonymi jasnymi plamkami. Tak jak i inne warany to doskonali łowcy preferują stawonogi, okazjonalnie gady (małe jaszczurki i węże), małe ssaki i jaja. Choć to jaszczurki o nadrzewnym trybie życia to często spotykane na ziemi wśród roślinności czy też między skałami - gatunek bardzo płochliwy i skryty.
Wygląd samca Samce osiągają zazwyczaj większe rozmiary; o większej głowie i mają szerszą podstawę ogona.
Wygląd samicy Samice zazwyczaj są mniejsze, drobniejszej budowy.
Biotop Występują na kilku wyspach w Archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Ich pierwotnym biotopem były lasy monsunowe z wielowarstwowym układem drzewostanu (gubiącym liście w porze suchej) i bogactwem gatunków roślin. Jednak wskutek działalności człowieka (w tym rabunkowej gospodarki leśnej) i kurczenia się powierzchni tych lasów musiały zaadaptować się do życia również w innych warunkach - na obszarach trawiastych form roślinnych, plantacjach palm, polach uprawnych i terenach skalistych. Choć są to jaszczurki nadrzewne, to często spotykane są również na ziemi wśród niskiej roślinności, między skałami jak i w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka.
Temperatura W dzień 25-30°C, lokalnie 35-40°C. Z nocnymi spadkami o kilka stopni.
Wilgotność 70-80%
Terrarium Nieodzowny jest "bogaty" wystrój : z licznymi konarami i gałęziami umożliwiającymi wspinaczkę i ukrycie się, skałki. Przy tym gatunku możemy pokusić się o obsadzenie terrarium naturalną roślinnością co na pewno zwiększy efekt wizualny i estetyczny zbiornika, a zarazem zapewni waranom poczucie bezpieczeństwa. Do tego celu możemy użyć mchów, różnorakich epifitów i pnączy. W ostateczności możemy też użyć sztucznych roślin - bardzo praktycznych, choć nie dających już tak oszałamiającego efektu
Żywienie Podstawę diety (90%) tego gatunku powinny stanowić owady (świerszcze, szarańcze, karaczany), jako urozmaicenie larwy i ćmy mola woskowego oraz noworodki mysie. Sugeruje się sezonowe podawanie planktonu łąkowego.
Rozmnażanie Dojrzałość płciową osiągają w wieku 2-3 lat. W 35-49 dni od zapłodnienia samica składa d 4 do 11 jaj. Inkubacja w temp. 28-30°C powinna zakończyć się po ok.120 dniach. Wyklute warany mierzą 14-17 cm i ważą ok.4-6 gramów. W kilka dni od wyklucia warany powinny zacząć pobierać pokarm - rozmiar zwierząt karmowych powinien być dopasowany do wielkości maluszków - w ciągu pierwszych 8 tygodni życia powinny podwoić swoją wagę. Przy opiece nad wyklutymi warankami, trzymając je razem należy zachować ostrożność bowiem zanotowano przypadki kanibalizmu wśród rodzeństwa urodzonego w niewoli.

Zimowanie Gdy jedni hodowcy rozmnażają te warany bez żadnego ich przygotowania do sezonu rozrodczego, inni starają się odzwierciedlić naturalny cykl symulując porę deszczową. W tym celu na okres kilku tygodni obniżają lekko temperaturę i zwiększają wilgotność w terrarium.
Uwagi Gatunek bardzo nerwowo reagujący na bliską obecność człowieka i nieakceptujący z nim kontaktu.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/varanus-timorensis-waran-timorski-2539.html

Informacje

Dodano przez: kurimu
Pomogli: kurimu,
Dodano: mar 22 2013 18:07
Aktualizowano: wrz 02 2013 21:14
Wyświetlenia: 4297
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.