Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Varanus salvator - waran leśny



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 30.jpg
0.
Załączony obraz: 31.jpg
1.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Varanus salvator (Laurenti, 1768)
Nazwa polska Waran leśny
Nazwa angielska The Water Monitor, Common Water Monitor
Nazwa niemiecka Der Bindenwaran
Nazwa czeska Varan skvrnitý
Podgatunki 1. Varanus salvator salvator
2. Varanus salvator andamanensis
3. Varanus salvator bivittatus
4. Varanus salvator macromaculatus
Długość życia 15-20 lat.
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 300x200x100 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne To jeden z największych jaszczurów żyjących obecnie na świecie i najbardziej rozpowszechniony gatunek azjatyckiego warana. To masywnie zbudowana jaszczurka, o potężnych, umięśnionych kończynach z dużymi pazurami, długiej szyi i nieproporcjonalnie wąskiej głowie, z ogonem stanowiącym ponad połowę długości całkowitej, bocznie spłaszczonym co świadczy o ścisłych związkach ze środowiskiem wodnym.

Ich ubarwienie bazowe to ciemny brąz wpadający w czerń, z licznymi bladożółtymi plamami i cętkami, układającymi się w poprzeczne rzędy, które z wiekiem mogą zanikać (młode osobniki są bardziej jaskrawo ubarwione).
Wygląd samca Samce osiągają większe rozmiary i są masywniej zbudowane. Szersza głowa i szersza podstawa ogona.
Wygląd samicy Samice znacznie mniejsze, delikatniej zbudowne.
Biotop Jest gatunkiem związanym z terenami podmokłymi, bagnami namorzynowymi, wiecznie zielonymi lasami, ale też występuje w środowisku antropogenicznym i na znacznych wysokościach do 1100 metrów n.p.m.
Temperatura W dzień utrzymujemy na poziomie 26-30°C, pod promiennikiem ok 40°C. Z nocnymi spadkami do 20-23°C.
Wilgotność 70-90%.
Terrarium Przestronny zbiornik z odpowiednio umocowanymi konarami i gałęziami do wspinaczki, skałki, solidna półka - przy wykonywaniu wystroju należy pamiętać o ciężarze jaki musi wytrzymać każdy element znajdujący się w zasięgu zwierząt oraz o niszczycielskich zapędach waranów. Jako podłoże gruba warstwa torfu, włókna kokosowego, kory, ziemi lub ich mieszanka umożliwiająca waranom kopanie. Na wyposażeniu powinien znaleźć się basenik lub miska z wodą.
Żywienie Różnorodność ich diety w naturze jest naprawdę imponująca - od owadów , którymi żywią się młode osobniki, przez mięczaki, skorupiaki, ryby, płazy, węże, żółwie, młode krokodyle, jaszczurki w tym inne warany, ptaki, jaja, małe i większe ssaki, padlina i ludzkie zwłoki oraz odpadki i ekskrementy. W warunkach niewoli staramy się przynajmniej choć w części odzwierciedlić ich dietę w naturze. Maluchy karmimy owadami i innymi bezkręgowcami, a wraz z szybkim wzrostem poszerzamy menu o jaja, gryzonie, ptaki, ryby.
Rozmnażanie W optymalnych warunkach już w wieku ok. 2 lat mogą osiągnąć dojrzałość płciową. Od 4 do 6 tygodni po kopulacji samica składa ok. 15-20 jaj. Jaja inkubujemy w substracie (perlit, wermikulit lub ich mieszanka) zmieszanym z wodą w stosunku 1:1, w temperaturze ok. 30°C. W takich warunkach inkubacja trwa ok. 6 miesięcy.

Opieka nad maluchami nie powinna sprawiać problemów, możemy trzymać je razem w warunkach podobnych do tych co dorosłe osobniki. Istotnym w chowie młodziutkich osobników jest zapewnienie im wyższej wilgotności (przy dobrej wentylacji), dlatego należy dwukrotnie w ciągu dnia spryskiwać wodą ich terrarium. Dieta jak najbardziej zróżnicowana, a wielkość podawanej karmówki dostosowana do rozmiarów maluchów. Nie zapominamy o regularnej suplementacji!

Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/varanus-salvator-waran-lesny-2532.html

Informacje

Dodano przez: kurimu
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: mar 19 2013 12:42
Aktualizowano: wrz 02 2013 21:16
Wyświetlenia: 6160
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.