Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Varanus indicus - waran indyjski



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 10.jpg
0.
Załączony obraz: 1.jpg
1.
Załączony obraz: 2.jpg
2.
Załączony obraz: 3.jpg
3.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Varanus indicus (Daudin, 1802)
Nazwa polska Waran indyjski
Nazwa angielska Mangrove Monitor
Nazwa niemiecka Pazifikwaran
Długość życia Około 15 lat.
Występowanie Australia, Filipiny, Guam, Indonezja, Mariany Północne, Papua-Nowa Gwinea, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla pary 250x150x150 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne To przepiękny waran o długiej szyi i wąskiej głowie, zazwyczaj ciemno ubarwiony, na tym tle liczne kremowe lub jasnożółte cętki i plamy (często "nakrapiany"), z długim ogonem, około 1,5 raza dłuższym od tułowia i bocznie spłaszczonym, a język w kolorze purpury jest dopełnieniem jego wspaniałego wyglądu. Różnice morfologiczne (kolor, wzór czy osiągane rozmiary) mogą występować w różnych populacjach na oddalonych od siebie wyspach. Wciąż niejasny status części populacji (zamieszanie wokół gatunku jest potęgowane przez wprowadzanie na rynek terrarystyczny osobników zbliżonych morfologicznie, a błędnie oznaczanych przed wysyłką jako Varanus indicus, które mogą w przyszłości okazać się całkowicie odrębnymi gatunkami) nie ułatwia ich dokładnego opisania.
Osiągane rozmiary u dwóch pewnych populacji Varanus indicus sensu stricto to 124 cm długości całkowitej waranów z wysp Archipelagu Bismarcka (Hediger 1934); z kolei populacja australijska dorasta maksymalnie do ok. 100 cm (Cogger 1981). Varanus indicus jest doskonałym pływakiem (choć rzadko widywany z dala od brzegu) i biegaczem oraz bez problemu wspina się po drzewach; z równą łatwością rozkopuje ziemię w poszukiwaniu jaj innych gadów.
Wygląd samca Jedyny widoczny tak naprawdę dymorfizm w tym gatunku to różnica w wielkości i masie. Doskonałym tego przykładem są dane z wyspy Guam - osobniki męskie potrafią nawet trzykrotnie przewyższyć masę dojrzałych samic. Średnia masa badanych dorosłych samców 1287 (±542) gramów.
Wygląd samicy Samice z wyspy Guam mogą ważyć zaledwie 484 (±157) gramów.
Biotop Naturalnym środowiskiem są nadbrzeżne lasy w tym namorzyny, tereny podmokłe, brzegi rzek i in. zbiorników wodnych, ale jest gatunkiem dość plastycznym potrafiącym dostosować się do życia w różnych warunkach. Na niektórych wyspach warany te stały się powszechne wśród rosnących tam plantacji palm kokosowych i olejowych, czy na otwartych terenach z rzadko porastającym lasem; równie często spotykane w sąsiedztwie człowieka.
Temperatura W dzień 26-33°C, w nocy nie niżej niż 21°C.
Wilgotność 70-90%.
Terrarium Z kilkunastocentymetrową warstwą podłoża np.ziemi, torfu, kory bądź ich mieszanką. Nieodzowny basen - na tyle duży aby waran mógł się w nim całkowicie zanurzyć oraz sztuczna roślinność, konary i korzenie zapewniające możliwość ukrycia się, wspinaczki i miejsce do wygrzewania się pod promiennikiem.
Żywienie Dieta jak najbardziej zróżnicowana, poczynając od bezkręgowców, a kończąc na gryzoniach, sporadycznie podroby i mięso. W przypadku tego gatunku znaczną część diety mogą stanowić ryby oraz ślimaki z rodzaju Achatina. Pamiętajmy, że owady i inne bezkręgowce stanowią znaczący procent w diecie u wielu waranów i nie dotyczy to tylko małych gatunków.
Rozmnażanie Dojrzałość płciową samce tego gatunku mogą osiągać po osiągnięciu długości tułowia (SVL) 320 mm, natomiast samice już przy 275 mm. Wspólną cechą waranów są agresywne zachowania w trakcie zalotów - normą są zarówno gonitwy za samicą, drapanie czy gryzienie. W kilka tygodni od kopulacji (często wielokrotnych na przestrzeni kilku czy kilkunastu dni) samica składa jaja. Inkubacja jaj w warunkach naturalnych trwa ok. 7-8 miesięcy. W warunkach niewoli - w inkubatorze, przy temperaturze 29-30°C powinna zakończyć się po 160-180 dniach. Wyklute maluchy mogą mierzyć 25-27 cm. Opieka nad młodymi osobnikami nie powinna sprawiać problemów, na początku bardzo płochliwe, ale dość szybko przyzwyczajają się do obecności i ingerencji opiekuna np. w trakcie prac porządkowych w terrarium.

Uwagi Problemem dla opiekuna na początku przygody z tym gatunkiem może być ich oryginalny i dość skuteczny sposób obrony - defekacja, znany również u innych gatunków oraz duża nerwowość i ewentualna agresja. Jest to silna i bardzo szybka jaszczurka - wszelkie zabiegi w terrarium należy przeprowadzać z dużą ostrożnością (dotyczy to podrośniętych czy też dorosłych, nowo wprowadzonych osobników, a w szczególności samców).
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/varanus-indicus-2552.html

Informacje

Dodano przez: kurimu
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: mar 22 2013 20:54
Aktualizowano: wrz 02 2013 21:30
Wyświetlenia: 4784
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.