Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Varanus gilleni



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Varanus gilleni
Załączony obraz: 2.jpg
1. Varanus gilleni

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Varanus gilleni (Lucas i Frost, 1895)
Nazwa angielska Pygmy Mulga Monitor
Nazwa niemiecka Gillen Zwergwaran
Długość życia Średnia długość życia 10-12 lat.
Występowanie Australia


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Wielkość terrarium dla dorosłego 100x50x60 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Należą do grupy najmniejszych waranów o nadrzewnym trybie życia. Dorastają do ok.35 cm długości (wg Greena i Kinga mogą osiągać znacznie większe rozmiary, nawet powyżej 60 cm, ale nikt inny nie potwierdza tych danych). O brązowym ubarwieniu grzbietu z ciemniejszymi plamami tworzącymi nieregularne, poprzerywane poprzeczne pasy, z szarymi bokami. Głowa i kończyny szaro-brązowe z widocznymi ciemniejszymi cętkami. Żerują zarówno na drzewach jak i na ziemi.
Wygląd samca Samce osiągają większe rozmiary. Ponadto widoczne są kolce po obu stronach ujścia kloaki.
Wygląd samicy Mniejsze od samców.
Biotop Są ściśle związane z typowymi dla suchych terenów australijskiego outbacku drzewami z rodzaju Acacia sp., Allocasuarina sp. i Eucalyptus sp. Chronią się w dziuplach i pod odstającą korą, na kryjówki wykorzystują również spróchniałe, powalone drzewa. Zaobserwowano populacje żyjące na terenach całkowicie pozbawionych drzewostanu - tu wiodą życie typowe dla jaszczurek naziemnych, a jako schronienie wykorzystują jamy i nory pod głazami i kępami traw czy też u podnóża krzewów.
Temperatura W dzień 27-30°C, pod promiennikiem ok. 45°C, z nocnymi spadkami do ok. 22°C.
Wilgotność 50-60%
Terrarium Na podłoże możemy wykorzystać czysty, przesiany i wyprażony piasek bądź mieszankę piasku i gliny z ewentualną domieszką torfu, który zapewni nieco wyższą wilgotność przez dłuższy czas. Tył zbiornika możemy wyłożyć płytą z dębu korkowego lub wykonać ściankę strukturalną - zwiększy to przestrzeń życiową waranów oraz umożliwi im wykorzystanie swych zdolności do wspinania się. Wystrój terrarium powinien składać się przede wszystkim z różnego rodzaju konarów i korzeni oraz większych kamieni jako miejsc do wygrzewania się. W charakterze kryjówek (na różnych poziomach wysokości) możemy wykorzystać kawałki tub korkowych albo też wykonać je sami np. z wydrążonego pnia. Dopełnieniem wystroju mogą być ułożone w stertę łupki z piaskowca.
Żywienie Na ich dietę w środowisku naturalnym składają się zarówno bezkręgowce - m.in. koniki polne, świerszcze i skorpiony, małe gady - zwłaszcza gekony, ptasie jaja jak i małe ssaki. W warunkach terraryjnych zróżnicowana dieta, a jej podstawą muszą być owady i inne stawonogi np. świerszcze, karaczany, szarańcze, pająki. Powinny one stanowić co najmniej 85% diety. Jako urozmaicenie można podawać larwy mola woskowego, drewnojady, noworodki myszy, jajka przepiórcze oraz podroby drobiowe (serce i wątróbka). W sezonie letnim sprawdzi się plankton łąkowy.
Rozmnażanie To warany o wyjątkowo szybkim tempie wzrostu, a dojrzałość płciową mogą osiągnąć jeszcze przed ukończeniem 1 roku życia(nawet w wieku zaledwie 8 miesięcy). Gody mogą nastąpić już w ciągu pierwszych kilku dni od ich połączenia. Aby ułatwić samicy składanie jaj wstawiamy do terrarium pojemnik wypełniony warstwą wilgotnego substratu. W tym samym czasie należy odseparować samca. Samica może złożyć jednorazowo 3 do 6 jaj (do 2-3 razy w ciągu całego sezonu rozrodczego). Jaja inkubujemy w niezbyt wilgotnym substracie, który stanowić może wermikulit/perlit zmieszany z wodą w stosunku 1:0.8 i w temperaturze 28-30°C. W takich warunkach inkubacja powinna zakończyć się po 90-110 dniach. W kilka dni po wykluciu rozpoczynają pobierać pokarm. Karmimy je codziennie owadami dopasowanymi rozmiarem do wielkości maluchów, a dietę należy koniecznie wzbogacać suplementami - zwłaszcza w tak niezbędny dla prawidłowego rozwoju wapń!

Zimowanie Przed okresem rozrodczym dla tych waranów zaleca się kilkutygodniowe obniżenie temperatury do ok. 18°C jak i ich oddzielenie.
Uwagi Varanus gilleni nie należy do gatunków skrytych czy nadmiernie płochliwych, a z racji swej wysokiej aktywności jest doskonałym obiektem do obserwacji.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/varanus-gilleni-2648.html

Informacje

Dodano przez: kurimu
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: mar 22 2013 21:55
Aktualizowano: wrz 01 2015 01:01
Wyświetlenia: 4316
Komentarzy: 1


1 Komentarze

Tutaj próby kopulacji moich gilleni

 







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.