Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Uroplatus giganteus



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 5.jpg
0.
Załączony obraz: 6.jpg
1.
Załączony obraz: 1.jpg
2.
Załączony obraz: 2.jpg
3.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Uroplatus giganteus (Glaw, Kosuch, Henkel, Sound & Bohme, 2006)
Nazwa angielska Giant Flat-Tailed Gecko
Nazwa niemiecka Riesenplattschwanzgecko
Występowanie Madagaskar


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Uroplatus reprezentuje monofiletyczną grupę 14 gatunków gekonów endemicznych dla Madagaskaru, a największym jego przedstawicielem jest Uroplatus giganteus, który może dorastać nawet do ok. 35 cm długości całkowitej.

Jedynie kilka gatunków gekonów na świecie może dorastać do podobnych rozmiarów co ten(a tylko jeden - R. l. leachianus go przerasta). Uroplatus giganteus jest zróżnicowany w kolorystyce ubarwienia(podobnie jest z innymi uroplatusami). Ubarwienie grzbietowe to połączenie różnych odcieni brązu, szarości i czerni. Zestresowane przybierają bardziej intensywne i kontrastowe kolory - okolice głowy, kończyn, grzbietu i ogona przyjmują żółtawo-czarne marmurkowanie; u samców większe i bardziej wyraziste niż u samic; z charakterystycznym oznakowaniem między oczami w kształcie litery V. Występowanie tego gatunku ogranicza się do lasów deszczowych w płn.części wyspy, na terenach Parku Narodowego Montagne d'Ambre. To jaszczurki owadożerne, o nocnym trybie życia; dzień przeczekują płasko przylegając do kory pnia czy na gałęziach, doskonale kamuflując swą obecność dzięki barwom jak i kształtom ciała.

Terrarium o wym 80x60x120 cm (dł.x szer.x wys.) z odpowiednią wentylacją zapewniającą cyrkulację powietrza wewnątrz zbiornika, co zapobiegnie rozwojowi pleśni i bakterii. Bogaty, tropikalny wystrój - konary i gałęzie z gatunków odpornych na gnicie lub zabezpieczone preparatami nieszkodliwymi dla mieszkańców terrarium, zbiornik możemy też obsadzić naturalną roślinnością, która będzie pomagać w utrzymywaniu wysokiej wilgotności tak istotnej dla zdrowia i życia tych gekonów. Jako podłoże dobrze sprawdzi się włókno kokosowe, kora lub substrat cyprysowy. Urozmaicona dieta złożona z owadów i stawonogów, dużym osobnikom możemy też podawać ślimaki oraz noworodki myszy.
Biotop Lasy deszczowe
Temperatura W dzień 25-30°C i nie może przekroczyć ostatniej wartości, z niewielkimi spadkami w nocy.
Wilgotność W dzień 75-90%, w nocy nawet do 100%.
Żywienie Owady i stawonogi, duże osobniki również ślimaki i noworodki mysie.
Uwagi Gatunek wrażliwy na zmiany temperatury i wilgotności.

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook,
Dodano: mar 30 2013 22:44
Aktualizowano: gru 26 2013 03:04
Wyświetlenia: 2197
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.