Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Uromastyx ornata - biczogon ozdobny



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 11.jpg
0. Uromastyx ornata - biczogon ozdobny
Załączony obraz: 12.jpg
1. Uromastyx ornata - biczogon ozdobny
Załączony obraz: 10.jpg
2. Uromastyx ornata - biczogon ozdobny

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Uromastyx ornata (Heyden, 1827)
Nazwa polska Biczogon ozdobny
Nazwa angielska Ornate Mastigure, Ornate Spiny-Tailed Lizard
Nazwa niemiecka Bunte Dornschwanzagame
Nazwa czeska Trnorep zdobený
Długość życia Podobnie jak inne biczogony to długowieczne gady - przy zapewnieniu optymalnych warunków chowu mogą dożywać ponad 20 lat.
Występowanie Arabia Saudyjska, Egipt, Izrael, Jemen


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla dorosłego 150x60x60 cm
Oświetlenie 14 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne To najpiękniejszy, a przez to prawdopodobnie najbardziej pożądany przedstawiciel rodzaju Uromastyx. Największe osobniki tego gatunku mogą dorastać do ok. 37 cm długości. W gatunku tym wyróżniamy 2 podgatunki:
1. Uromastyx ornata ornata
2. Uromastyx ornata philbyi
Wygląd samca Niezwykle pięknie ubarwione - o różnej intensywności koloru zielonego, niebieskiego lub czerwonego, z nieregularnym czerwonawo-brązowym wzorem przypominającym siatkę oraz żółtawymi punktami na grzbiecie. Czasami mogą też występować poprzeczne, żółte pasy.
Wygląd samicy Samice są jasnobrązowe, z ciemnymi, brązowymi plamkami, czasami występują u nich jasnożółte lub jasnoczerwone plamki.
Biotop Niezwykle suche tereny, kamieniste pustynie i półpustynie z ubogą roślinnością, o znacznych amplitudach temperatur w ciągu doby. Łagodna pora zimowa, z nocnymi, krótkotrwałymi spadkami temperatur poniżej 0°C. Z sumą rocznych opadów od 0 do 67 mm i wysokim parowaniem, na przypuszczalnym poziomie 1,395 mm w ciągu roku.
Temperatura W dzień 30-40°C, lokalnie powyżej 50°C. W nocy nie niżej niż 18-20°C.
Wilgotność Bardzo niska na poziomie ok. 30%.
Terrarium Jako podłoże możemy wykorzystać grubą warstwę np. prosa, mieszankę piasku i gliny z dodatkiem lub bez żwiru czy mniejszych kamieni. Tył może zostać wyłożony ścianką strukturalną wykonaną ze styropianu (pokrytego warstwowo zaprawą i klejem), która umożliwi tym jaszczurkom wykorzystanie swych umiejętności wspinania się. Odpowiednio ułożona i zabezpieczona przed osunięciem się sterta łupanego piaskowca z zakamarkami, tunelami i kryjówkami, imitująca zbocze czy kamienne osuwisko, zapewni im możliwość ukrycia się oraz zwiększy możliwości eksploracji otoczenia.
Żywienie Dieta roślinna - jak najbardziej urozmaicona, w skład której wchodzą popularne chwasty, zioła i rośliny uprawne, zarówno całe pędy jak i kwiaty czy listki - świeże jak i suszone. Jako niewielki dodatek owady.
Rozmnażanie W środowisku naturalnym dojrzałość płciową mogą osiągać już w wieku 2 lat (w przypadku samic). Normą u biczogonów są wyjątkowo brutalne zachowania godowe, to wręcz nieprawdopodobne jak te sympatyczne, spokojne jaszczurki pod wpływem burzy hormonów przeistaczają się w małe, agresywne bestie. W kilka tygodni (4-6) od kopulacji samica składa jaja w ilości 8-19 sztuk. Inkubacja w temperaturze 32-33°C może trwać 67-77 dni, z możliwością wydłużenia czasu inkubacji o kilka czy kilkanaście dni.

Zimowanie Obniżamy jedynie temperaturę o ok. 10°C przez okres 2-3 miesięcy i nieco skracamy długość dnia. Taki okres zimowego odpoczynku powinien być wystarczający do stymulacji zachowań godowych tego gatunku.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/uromastyx-ornata-biczogon-ozdobny-2607.html

Informacje

Dodano przez: kurimu
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: mar 14 2013 01:59
Aktualizowano: lut 04 2015 07:10
Wyświetlenia: 5329
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.