Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Uromastyx benti



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 3.jpg
0.
Załączony obraz: 2.jpg
1.
Załączony obraz: 1.jpg
2.
Załączony obraz: 4.jpg
3.
Załączony obraz: 5.jpg
4.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Uromastyx benti (Anderson, 1894)
Nazwa angielska Bent's Spiny-Tailed Lizard , Yemeni Spiny-Tailed Lizard, Bent's Mastigure
Nazwa niemiecka Jemen-Dornschwanzagame
Długość życia Podobnie jak w przypadku innych gatunków biczogonów uważa się, że mogą dożywać nawet 20 i więcej lat.
Występowanie Jemen, Oman


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla dorosłego 150x60x60 cm
Oświetlenie 14 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Kolejny przedstawiciel rodzaju Uromastyx - niezwykle interesujących i niepowtarzalnych pod wieloma względami jaszczurek, obdarzonych przez naturę wielką siłą do przetrwania w ekstremalnie trudnych warunkach w jakich przyszło im żyć i rozmnażać się. Osobniki tego gatunku mogą osiągać 36 cm długości całkowitej (dł. tułowia SVL - maks. 19.6 cm).
Wygląd samca U samców podstawowym kolorem ubarwienia grzbietu, tylnych kończyn i ogona jest żółtawy brąz (ogon bywa również o czerwonawym zabarwieniu). Ogon bez wyraźnego wzoru, a tylne kończyny z dodatkiem turkusowego i pomarańczowego zabarwienia. Przednie kończyny od zewnętrznej strony żółtawo-brązowe z elementami w kolorze pomarańczowym, zieleni i antracytu. Brzegi wzdłuż tułowia mogą przybierać również turkusowe/pomarańczowe zabarwienie. Grzbietowa część ze wzorem składającym się z ciemnobrązowych linii i cętek, a także z 7-9 rzędami plam tzw. "oczek" (w kolorze kości słoniowej, z ciemnobrązowymi brzegami). Głowa pomarańczowa lub niebieska z ciemnobrązowym i czarnym wzorem tzw. marmurkowaniem.
Wygląd samicy Samice Uromastyx benti dużo jaśniejsze od samców, zazwyczaj żółtawo-brązowe ze wzorem małych, nieregularnych ciemnobrązowych linii i cętek.
Biotop Obszar występowania tego gatunku ogranicza się do górzystych regionów ciągnących się wzdłuż wybrzeża jednego z najcieplejszych mórz świata - Morza Arabskiego. Mimo że są to tereny o niezwykle niskim poziomie opadów (ok. 67 mm w ciągu roku) to dzięki wilgotnym masom powietrza pochodzącym znad morza utrzymuje się wysoka wilgotność.
Temperatura W dzień 29-35°C, a pod promiennikiem do niespełna 50°C. Z nocnymi spadkami do 18-22°C.
Wilgotność 50-60%.
Terrarium Terrarium z odpowiednio wydajną wentylacją. Przy projektowaniu zbiornika dla tych biczogonów możemy popuścić nieco wodze fantazji i wykonać dla nich fragment zbocza górskiego, z półkami na różnych wysokościach. Ze sterty odpowiednio ułożonych i zabezpieczonych przed osunięciem się płaskich łupków możemy stworzyć klimat skalnego osuwiska z zakamarkami i miejscami do wygrzewania się jak i do obserwacji. Powykręcane konary czy korzeń będą znakomitym dopełnieniem wystroju. W przypadku tego gatunku możemy wstawić nieduże, płytkie naczynie z czystą wodą, a niewielki fragment podłoża powinien być zawsze lekko wilgotny.
Żywienie Dieta jak najbardziej różnorodna składająca się z wielu gatunków roślin dziko występujących i uprawnych (w tym niektóre ozdobne) z niewielkim dodatkiem białka zwierzęcego w postaci owadów i innych stawonogów.
Rozmnażanie Osobniki tego gatunku dojrzewają płciowo w wieku ok. 3 lat (czasem wcześniej). W kilka tygodni po przywróceniu normalnych warunków w terrarium powinien (choć nie zawsze tak jest) rozpocząć się okres godów z towarzyszącymi w jego trakcie agresywnymi zachowaniami i to z obu stron, choć dominującą rolę pełni tu zawsze samiec. Uwieńczeniem powinny być kopulacje - samice które z jakichś powodów nie są na to gotowe potrafią obronić się przed zbytnią natarczywością ze strony samców. Poza ucieczką, potrafią użyć ogona lub swych mocnych szczęk aby przywołać partnera do porządku, gdy te zabiegi nie skutkują przewracają się na grzbiet dając sygnał partnerowi, że to jeszcze nie ten czas jednocześnie uniemożliwiają w ten sposób możliwość kopulowania. Szczyt pobudzenia i aktywności seksualnej samców tego gatunku przypada na okres od stycznia do kwietnia. Samica może znieść od 6 do 10 jaj. Inkubacja w temperaturze 30°C może trwać ponad 100 dni - przeważnie 106-114 dni.

Zimowanie Przed przystąpieniem do sezonu rozrodczego powinniśmy zapewnić naszym podopiecznym 2-3 miesięczny okres zimowego odpoczynku ze skróconym dniem i znacznie obniżoną temperaturą do ok. 20°C w ciągu dnia.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/uromastyx-benti-2631.html

Informacje

Dodano przez: kurimu
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: mar 20 2013 09:18
Aktualizowano: mar 29 2013 10:08
Wyświetlenia: 2071
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.