Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Uromastyx aegyptia - biczogon egipski



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 2.jpg
0. Uromastyx aegyptia - biczogon egipski
Załączony obraz: 1.jpg
1. Uromastyx aegyptia - biczogon egipski
Załączony obraz: 4.jpg
2. Uromastyx aegyptia - biczogon egipski
Załączony obraz: 5.jpg
3. Uromastyx aegyptia - biczogon egipski
Załączony obraz: 6.jpg
4. Uromastyx aegyptia - biczogon egipski

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Uromastyx aegyptia (Forskal, 1775)
Nazwa polska Biczogon egipski
Nazwa angielska Egyptian Spiny-Tailed Lizard
Nazwa niemiecka Der Ägyptische Dornschwanz
Podgatunki 1. Uromastyx aegyptia aegyptia
2. Uromastyx aegyptia leptieni
3. Uromastyx aegyptia microlepis
Długość życia To długowieczne gady, mogą dożywać 20 i więcej lat (Bouskila & Amitai 2001).
Występowanie Arabia Saudyjska, Egipt, Irak, Iran, Izrael, Jordania, Libia, Oman, Syria, Zjednoczone Emiraty Arabskie


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla dorosłego 200x100x100 cm
Oświetlenie 14 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne To najbardziej reprezentacyjny z biczogonów - choć z pewnością nie jest atrybutem tego gatunku tak atrakcyjne ubarwienie jak u jego mniejszych krewniaków.Jest największym przedstawicielem rodzaju Uromastyx. Gatunek ten może osiągać 70 cm i więcej długości całkowitej (a wagę nawet ok. 2 kg) z czego ok. 1/3 to masywny "uzbrojony" w kolce ogon - cecha charakterystyczna biczogonów. Kolejnym podobieństwem jest posiadanie gruczołów solnych wokół nozdrzy umożliwiających usuwanie nadmiaru soli z organizmu przy minimalnej utracie wody z organizmu. W zależności od podgatunku o kolorystyce od żółtawego, oliwkowo-beżowy, jasnoszary, jasny brąz; z ciemniejszą głową i/lub ciemno zabarwionym gardłem czy szyją.
Wygląd samca Samce osiągają większe rozmiary oraz wagę.
Biotop Zamieszkują wyjątkowo suche, jałowe tereny charakteryzujące się niezwykle ograniczonymi w czasie okresami o zwiększonej wilgotności; z zabójczymi wręcz temperaturami dochodzącymi do ok. 50°C w środku lata i temperaturą piasku 58-65°C. Część obszaru występowania Uromastyx aegyptia jest kilkukrotnie w ciągu roku nawiedzana przez silny wiatr Shamal powodujący ogromne burze piaskowe trwające nawet kilka dni. Chronią się w norach o długości dochodzącej nawet do 10 m (choć zazwyczaj mają 3-5 m), na głębokości do 180 cm. Nory te odgrywają ważną rolę termo- i hydroregulacyjną w ich życiu, stanowią też ochronę przed drapieżnikami oraz są ostoją dla innych gatunków zwierząt występujących na tych terenach, w tym m.in. dla innych jaszczurek i ptaków.
Temperatura 30-40°C, a pod promiennikiem do ok. 50°C. Z nocnym obniżeniem temperatury do 18-20°C.
Wilgotność Należy przestrzegać niskiej wilgotności ok. 30-35%.
Terrarium W warunkach niewoli dla pary biczogonów egipskich wymagane jest przestronne terrarium o powierzchni 2-2.5 m², z grubą kilkunastocentymetrową warstwą podłoża np. mieszanka piasku i gliny - umożliwiającą kopanie. Surowy pustynny wystrój stanowią zasuszone konary czy korzenie wraz z kilkoma większymi kamieniami lub łupkami piaskowca (wszystkie ciężkie elementy wystroju zabezpieczone przed osunięciem się i przygnieceniem mieszkańców terrarium). Odpowiednia wentylacja, która zapobiegnie zbyt wysokiemu poziomowi wilgotności jest koniecznością.
Żywienie Różnorodna dieta roślinna w skład której powinno wchodzić kilkadziesiąt pospolicie występujących w naszych warunkach klimatycznych gatunków, z dodatkiem białka zwierzęcego w postaci owadów karmowych. Przy komponowaniu diety powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nie ma w przyrodzie rośliny doskonałej, która nie zawierałaby substancji szkodliwych - goitryny, szczawiany, saponiny, glikozydy. To tylko niektóre z wielu substancji mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia i kondycji naszych podopiecznych. Niewybaczalnym więc błędem hodowcy jest stosowanie monodiety opartej na kilku zaledwie roślinach - takie pójście "na łatwiznę" w szczególności u młodych osobników przyczyni się do szybkiego niedoboru witamin i związków mineralnych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju. Efektem tego będą symptomy zaburzeń w metabolizmie, dysfunkcja narządów i całego organizmu, a w dłuższej perspektywie nawet zgon.
W żywieniu wzorujemy się na diecie innych biczogonów bądź legwana zielonego.
Rozmnażanie Osobniki tego gatunku dojrzałość płciową osiągają stosunkowo późno bo w wieku 4-6 lat. W kilka tygodni po zakończeniu zimowania powinny nastąpić gody, z niezwykle agresywnymi zachowaniami samców uwieńczone kopulacjami. Po tym okresie należy parę rozdzielić - ciężarna samica staje się zbyt agresywna i może stwarzać zagrożenie dla pozostawionego przy niej samca. Ok. 30 dni od kopulacji samica składa jaja zazwyczaj 17-27 sztuk, które delikatnie przenosimy do przygotowanego wcześniej inkubatora. Jaja inkubujemy w plastikowych pudełkach wypełnionych do 2/3 substratem - dobrze sprawdzi się wermikulit lub perlit zwilżony wodą. Czas inkubacji w temperaturze 32°C trwa 80-90 dni. Opieka nad wyklutymi maluchami jest identyczna jak w przypadku innych gatunków. Utrzymujemy je w podobnych warunkach jak dorosłe, z nieco niższą temperaturą przy wyższej wilgotności, ograniczającej ryzyko odwodnienia, na które tak młode osobniki są wyjątkowo wrażliwe. Pokarm roślinny drobno posiekany, a owady karmowe dopasowane do wielkości maluszków. Niezbędna jest regularna suplementacja - witaminy, makro- i mikroelementy; w szczególności wapń!

Zimowanie Sezon rozrodczy powinien zostać poprzedzony co najmniej kilkutygodniowym okresem zimowego odpoczynku ze znacznie obniżoną temperaturą i skróconym dniem.
Uwagi Gatunek niecieszący się jak do tej pory popularnością wśród terrarystów, a bardzo efektowny choćby z racji osiąganych rozmiarów. Podobnie jak inne biczogony nie należy do zbyt wymagających jaszczurek.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/uromastyx-aegyptia-biczogon-egipski-2616.html

Informacje

Dodano przez: kurimu
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: mar 12 2013 01:44
Aktualizowano: lut 04 2015 07:07
Wyświetlenia: 6042
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.