Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Underwoodisaurus milii



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 3.jpg
0. Underwoodisaurus milii
Załączony obraz: 1.jpg
1. Underwoodisaurus milii
Załączony obraz: 2.jpg
2. Underwoodisaurus milii

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Underwoodisaurus milii (Bory, 1823)
Nazwa angielska Thick-Tailed Gecko, Barking Gecko
Nazwa niemiecka Dickschwanzgecko
Długość życia Dożywają ok. 8 lat.
Występowanie Australia


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla dorosłego 30x20x20 cm
Wielkość terrarium dla pary 30x30x30 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych gatunków małych jaszczurek występujących w Australii - gatunek wykazujący dość znaczne zróżnicowanie pod względem samych rozmiarów jak i kolorystyki ubarwienia. Osobniki tego gatunku mogą dorastać do 16-17 cm długości całkowitej. O ubarwieniu - od pomarańczowego, przez odcienie czerwieni i różu aż po fiolet. Głowa, tułów oraz ogon pokryte są jasnożółtymi kropkami; tworzące często rysunek poprzecznych pręg - tuż za głową owe kropki występują najgęściej i swoim ułożeniem przypominają obrożę. O chudych kończynach, z palcami zakończonymi pazurkami, które nie posiadają lamelli. Ogon stanowi mniej niż połowę długości całkowitej gekona, mocno rozszerza się tuż za nasadą, natomiast powoli zwęża się ku końcowi (swym kształtem przypomina marchewkę) i zazwyczaj jest ciemniej ubarwiony od reszty ciała.
Wygląd samca Samce u nasady ogona posiadają wyraźne zgrubienia związane z obecnością dwóch hemipenisów.
Wygląd samicy Samice osiągają większe rozmiary od samców.
Biotop Zajmują zróżnicowane siedliska - są mieszkańcami zarówno suchych lasów, buszu - o wiecznie zielonych, twardolistnych zaroślach czy terenów pustynnych. W trakcie dnia chronią się pod głazami, kamieniami, w głębokich szczelinach, a w przypadku ich braku pod kłodami drzew, w ściółce czy też w norach.
Temperatura W ciągu dnia temperatura może dochodzić do 28-29°C, z „gorącym punktem”, w którym temperatura może osiągać niespełna 40°C - bezpośrednio pod promiennikiem. Nocne spadki do do 18-20°C.
Terrarium Z racji typowo naziemnego trybu życia Underwoodisaurus milii najważniejszą rolę odgrywa powierzchnia dna zbiornika. Jako podłoże dobrze sprawdzi się kilkucentymetrowa warstwa czystego i wyprażonego piasku lub jego mieszanka z torfem, ziemią czy gliną. W terrarium należy umieścić pojemniczek ze stale wilgotnym wermikulitem - które pozwoli naszym podopiecznym na prawidłowy przebieg procesu zrzucania zewnętrznej warstwy naskórka (wylinki) oraz dobrze sprawdzi się jako miejsce do składania przez samiczkę jaj. Dla dobrego samopoczucia i zdrowia mieszkańców zbiornika należy pamiętać o stworzeniu dla nich odpowiedniej ilości kryjówek, które powinny znajdować się zarówno w cieplejszej jak i chłodniejszej jego części.
Żywienie Underwoodisaurus milii polują na wszelkiego rodzaju owady, pająki i inne stawonogi, a nawet zdarza się, że ich ofiarami padają inne, mniejsze gekony. W warunkach niewoli, podobnie jak w przypadku innych jaszczurek dieta tych gekonów powinna być jak najbardziej urozmaicona. Podstawą diety mogą być wszystkie łatwo dostępne owady karmowe: świerszcze (w szczególności świerszcze bananowe), karaczany i mączniki, a uzupełnieniem młode szarańczaki i larwy mola woskowego. Wszystkie owady dopasowane wielkością do rozmiarów gekona.
Rozmnażanie Po okresie zimowym jaszczurki powinny przystąpić do godów. Samiec zaleca się do samicy w sposób dosyć agresywny – dlatego też warto trzymać gekony w haremach liczących 2-3 samice, w przeciwnym razie należy rozważyć rozdzielenie samca i samicy po pierwszej kopulacji. Samica składa jaja w płytkim dołku wykopanym w podłożu. Przed złożeniem jaj często przekopuje podłoże szukając optymalnego miejsca. W takiej sytuacji możemy umieścić w terrarium pojemnik wypełniony wilgotnym perlitem lub wermikulitem. Jaja należy w miarę możliwości szybko przenieść do inkubatora, starając się umieścić je w nim, w tej samej pozycji, w jakiej zostały złożone. Samica składa po 2 jaja w miocie - w okresie największej płodności samice mogą złożyć nawet do 12 miotów! Przerwy pomiędzy kolejnymi miotami wynoszą średnio około 3 tygodni. Jaja najlepiej jest inkubować w wilgotnym, ale nie mokrym wermikulicie bądź perlicie w temperaturze 25-29°C. Wylęg następuje po 30-45 dniach.

Zimowanie Czynnikiem stymulującym rozród jest okresowe obniżenie temperatury. Przygotowaniem do okresu spoczynku będzie regularne skracanie dnia świetlnego do 8 godzin. Zimowanie powinno przebiegać w temperaturze 16-18°C przez okres 4-6 tygodni.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/underwoodisaurus-milii-2565.html

Informacje

Dodano przez: kurimu
Pomogli: Nook, Rasta_Gecko, kurimu,
Dodano: mar 22 2013 15:08
Aktualizowano: sty 16 2016 11:54
Wyświetlenia: 3796
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.